Aydın Örme Firmasının Ege Bölge Satış Müdürü Onur Aksu: “AYDIN ÖRME, SAĞLIKLI ÜRÜNLERİN ADRESİ”

Marie Claire Paris ve Pierre Cardin Perdelik & Döşemelik gibi dünyada ünlü firmalarla lisans sözleşmesi bulunan Aydın Örme firmasının Ege Bölge Satış Müdürü Onur Aksu ile sektöre dair güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Röportaj: Naz İrtem

Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

1976 yılında İzmir’de doğdum. İlk Orta Lise Üniversite eğitimimi İzmir’de tamamladım. Daha sonra İtalya Floransa’da Scuola Leonardo da Vinci’de İtalyanca dili eğitimimi aldım. Evliyim Karşıyaka’da yaşamaktayım. Aydın Örme firmasında Ege Bölge Satış Müdürü olarak çalışmaktayım.

Marie Claire Home’un koleksiyonları ve müşteri portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz?

Marie Claire Paris Home‘un tüm koleksiyonu %100 pamuk ürünler olmasıdır. Hitap ettiğimiz müşteri kitlesi ise A plus, A ve B grubu müşterilerdir.

Bize Marie Claire Home’un çalışma stratejisinden bahsedebilir misiniz?

Marie Claire Paris Home‘ un çalışma stratejisi; Dünya çapında Avrupa ülkeleri, Balkan ülkelerinde satışları yapılmaktadır. Türkiye iç pazarda ise; Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve İstanbul Avrupa ve Asya kıtasında yaygın bir müşteri ağına sahiptir. İzmir’de tamamıyla butik perakende çeyiz mağazalarında yaklaşık 25 seçkin noktada bulunmaktadır.

 

Marie Claire Home’un fabrikası Aydın Örme hakkında bilgi verir misiniz?

Sayın Turgut Aydın Bey ve dönemin müteşebbisleri “Mefruşat” kelimesini yaptıkları iş ile özdeşleştirip genel, tekstil kavramından çıkararak literatürümüze kazandırmıştır. Para kazanmanın esasının, insanı kazanmaktan geçtiğini her fırsatta dile getiren Sayın Turgut Aydın, insanlarla kurmuş olduğu güven ve kazanca dayalı bu sistemden güç alarak 80’li yıllarda hızlı bir arayışa girmiştir. Artık iyi bir pazarı ve güçlü bir satış ağı vardır. 80’li yılların sonunda ortaklarından da birer birer ayrılarak hem Dömeks adını kendi bünyesinde tutmuş, hem de 1991 yılında Sarıgazi’de yolu bile olmayan bir yerde Aydın Örme San. Tic. A.Ş.’yi kurmuştur. Artık yeni fabrikasının yönetiminde, İTÜ Tekstil Mühendisliğini bitirmiş oğlu Sayın Ahmet Yaşar Aydın da O’nun en büyük destekçisi ve yardımcısıdır.
Daha sonraki evrelerde Amerika’da eğitimini tamamlayan küçük oğlu Sayın Ayhan Aydın ve üniversite eğitimini Türkiye’de tamamlayan kızı Aydan Aydın Sağlık da yönetime verdiği destekler ile yerlerini almışlardır. Aydın Örme Sarıgazi tesisleri 5 yıllık süreç içinde ailenin vizyonuyla da 1996 yılında Akyazı boya ve apre tesislerini tamamlamıştır. Hammaddeden kumaşa entegre bir tesis haline gelerek Türkiye ve dünyada rakiplerinin önüne geçmiştir.
2002 – 2003 sürecinde İstanbul tesisleri Akyazı’ya taşınarak entegrasyon tek lokasyonda toplanmıştır. Akyazı’da 80.000 m2 kapalı alanı ülke ekonomisi için değer yaratan tesislerle donatan kuruluşun bünyesinde 540 kişiye de istihdam sağlanmaktadır. Aydın Örme San. Tic. A.Ş. ve Dömeks A.Ş., tekstil dışındaki sağlık (Memorial sağlık grubu), gıda (A101), inşaat (Adapark), ev tekstili mağazalar zinciri (English Home) sektörlerinde de yapmış olduğu atılım ve kurmuş olduğu şirketler ile 2008 de holdingleşen ve Turgut Aydın Holding adını alan bu yapının temel taşlarıdır.
Dokuma ve örme ürünlerini kapsayan Mefruşat grubu, dantel, jarse ve iplik üretimini içeren Elastik grubu ile üretimde Aydın Örme San ve Tic. A.Ş. ve pazarlama-Satışta Dömeks A.Ş. ile yurt içi ve yurt dışı ticari faaliyetlerini sürdürmektedir. Turgut Aydın Holding yönetim kurul üyesi ve Tekstil Grup Başkanı Sayın Ayhan Aydın yönetiminde profesyonel kadrosu ile ticari faaliyetlerini devam ettirmektedir. Pazarda, Lila ve Perfiore markaları ile kendine ait koleksiyon bazında ve Pierre Cardin Perdelik&Döşemelik – Marie Claire Paris grupları ile de lisans sözleşmesi ile yerini almıştır.

2018 yılı için hedefleriniz nedir?

2018 yılı İçin hedeflerimiz öncelikle Ege bölgesindeki müşteri ağımızı genişleterek daha sağlıklı olan ürünlerimizi müşterilerimizin evlerinde yer almaktır. Marka bilinirliğimizi daha üst seviyelere yükseltmektir.

Bir Cevap Yazın