DOĞAL DOĞUM – Doğal doğumun bebeğiniz için muhteşem faydalarının ne olduğunu biliyor musunuz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Doktoru
DR. AHMET AKKOCA

Modern toplumlarda ve kültürlerde,doğal doğum daha az tercih edilmesine rağmen,bazı gebeler ilaçsız ve müdahalesiz doğumu arzu etmektedirler.
Müdahaleler daha yaygın kullanılmakla birlikte,vücudunuz ve hormonların muhteşem uyumuyla doğal doğum yapılabilmektedir.
Sezaryenin anne ve bebek hayatını kurtarıcı rolünü hepimiz biliyoruz.Dünya Sağlık Örgütü ideal sezaryen oranını % 10-15 olarak vermektedir. (Ülkemiz % 48-50 orana sahiptir.)Gebelerin % 85-90 ınına anne ve bebeğe olan faydalarından dolayı doğal doğum önerilebilir.

Doğal doğumun bebeğinize olan faydaları:
1- Bebeğinizin Solunuma Yardımcıdır:
Doğumda bebeğiniz adrenalin denen stres hormonu salgılar.Bu stresli durumlarda ya da hayatı tehdit edici durumlarda salgılanan ‘kaç ya da dövüş’hormonudur.Bu hormon bebeğin solunum adaptasyonuna yardımcıdır.Bu hormon akçiğerde surfaktan denen havalanmaya yardımcı maddenin üretimi arttırır.
Ayrıca rahmin bebeği itici kuvvetiyle,bebeğinakciğerlerindeki sıvı dışarı atılır,bu da solunuma yardımcıdır.
Sezaryenle doğan bebeklerde solunum stresi görülme oranı 4 kat,suni sancı uygulananlarda 2 kat artmıştır.


2- Bebeğinizin Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
Yenidoğanın bağışıklık sistemi henüz olgunlaşmamıştır.Doğumda annenin antikorları bebeğinize geçerek onu enfeksiyonlardan korur.Aynı zamanda anne sütünde de bu koruyucu hücreler bulunmaktadır.Bir damla anne sütünde bir milyon beyaz kan hücresi denen savaşçı hücre vardır.
Vaginal doğumlarda bebek cilt ve vaginadankoruyucu bakterilerde almaktadır.Bu barsak florasının oluşumunda önemli role sahiptir.
Doğum sırasında acil sezaryen ile doğan bebeklerde de bu yararlı bakteriler görülmekle birlikte,doğum başlamadan yapılan sezaryenlerde bu fayda görülmemektedir.Fakat planlı yapılan sezaryenler,sezaryen sırasında hızlıca yapılan süresiz ten tene temas ve yoğun emzirme bu faydalı bakterileri oluşturabilir.

3- Bebeğiniz Daha Fazla Enerji Alır:
Doğumdan sonra plasentadan besin alımı kesilir.Dolayısıyla bebekde kan şekeri düşer.Doğaldoğumda ise adrenalin bebeğinizin kan şekerini arttırarak,emzirmeye kadar kan şekerini stabil tutar.Hipogliseminin zararlı etkilerinden bebeği korur.

4- Bebeğinize Daha Fazla Oksijen Geçer:
Doğal doğumda,bebeğiniz stres hormonları sayesinde,düşük oksijene karşı korunmaktadır.
Eğer doğum suni sancıyla ise,aşırı kasılmalar ve uyarılma sonucunda,kan ve oksijen geçişi düzeyinde azalma ortaya çıkabilir.

5- Anne Bebek Bağlanmasına Katkıda Bulunur:
Doğal doğumda bebekten üretilen hormonlar burada önemli role sahiptir.
Doğumdan hemen sonra annesiyle bakışan bebeğin gözleri fal taşı gibi açıktır.Bebek hemen annesinin kucağına konduğunda,bağlanma ve emzirme başlar.Bebek sizin sesinizi tanır,gözünü dikkatle yüzünüze diker,kokunuzu alır,emzirmebaşladığında cildinizin tadını alır.O anda aşk başlamıştır.
Sağlıcakla kalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın