Teknoloji tarihine yön veren kadınlar

Bugünkü yaygın kanının aksine, kadınlar tarihte bilgisayar programcılığının gelişmesinde öncü roller üstlendiler. Bu isimlerden kısa bir seçki.

Ada Lovelace (d.1815 – ö.1852)


Tarihteki ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilen Kontes Lovelace’ın “yazılımı” bilgisayarın icadından bir asır önceye gidiyor. Lovelace’ın programlanabilir bilgisayarın mucidi olan Charles Babbage’ın Analitik Motoru’na Bernoilli Sayıları’nı nasıl hesaplayacağını öğreten algoritmaları, yazılan ilk bilgisayar programı olarak tarihe geçti.

ENIAC Programcıları


Tarihteki ilk genel amaçlı bilgisayar olan ENIAC, askeri amaçlarla geliştirilmişti. Makinenin donanım öncelikli olduğu fikriyse 1946 yılında sistemin programlanmasına yardım eden 6 kadın, Kathleen McNulty, Mauchly Antonelli, Jean Jennings Bartik, Frances Synder Holber, Marlyn Wescoff Meltzer, Frances Bilas Spence ve Ruth Lichterman Teitelbaum sayesinde değişti.

Grace Hopper (d.1906-ö.1992)


İlk kadın yazılımcılardan biri olan Hopper ilk bilgisayar derleyicisini geliştirdi, “bugging” ve “debugging” deyimlerini yaygınlaştırdı. COBOL dilinin geliştirilmesini sağlayan Hopper, aynı zamanda Yale Üniversitesi’nden matematik dalında doktora derecesi elde eden ve Amerikan Donanması’nda Amiral unvanını alan da ilk kadın oldu.

Radia Perlman (d.1952)


“İnternetin annesi” olarak da tanınan Perlman, yazılım tasarımcısı ve network mühendisi. Spanning Tree Protocol ‘un (STP) mucidi olan Perlman, TRILL gibi farklı bağ durumu protokollerinin geliştirmesine büyük katkı sağladı.

Sophie Wilson (d.1957)


İngiliz yapımı ilk mikrobilgisayarlardan Acorn System 1’ı 1970’lerde tasarlayan Wilson, 1981’de programlama dilini Acron Proton’a çevirdi. 1983’te ARM olarak bilinen Acorn Risk Machine’i tasarladı.

Karen Sparck Jones (d.1935-ö.2007)


Günümüz arama motorlarının geliştirilmesine önemli katkı sağlayan Jones, 1974-2002 yılları arasında Cambridge Bilgisayar Laboratuvarı’nda çalıştı. Doğal dil işleme ve bilgi geri çağırımı alanlarına odaklanan Jones bu alanda en önemli katkıyı IDF (Inverse Document Frequency) konseptini ortaya atarak yaptı.

Frances Allen (d.1932)


2006’da Turing Ödülü’nü alan ilk kadın olan Allen, derleyiciler, kod optimizasyonu ve paralelizasyonu alanındaki çalışmalarıyla tanınıyor. 45 yıl süresinde IBM’de çalışan Allen kariyerinde pek çok ödül aldı.

Jean E. Sammet (d.1928)


1950-1970 yılları arasında FLOW-MATIC, LISP, BASIC ve COBOL programlama dillerinin geliştirilmesine öncülük eden isimlerden biri olan Sammet, 27 yıl boyunca IBM’de çalıştı. Bu sırada FORMAC dilini geliştiren Sammet, Stanford’dan Bilgisayar Bilimi alanında doktora derecesi alan ilk kadın olarak da tarihe geçti.

Carol Shaw (d.1955)


1978 yılında geliştirdiği Polo isimli oyun yayınlanmasa da, Shaw, ilk kadın video oyun tasarımcısı olmasını sağladı. 1979’da 3D Tic tac Toe’yu yapan Shaw, Atari şirketinde Mikroişlemci Yazılım Mühendisi olarak çalıştı. Sonra Activision’a katılan Shaw’un burada geliştirdiği River Raid dönemin klasik oyunları arasına girdi.

Carla Meninsky


Atari’de Carol Shaw ile birlikte çalışan iki kadından biri olan Meninsky, 1980’lerde Atari 2600 için Dodge ‘Em, Warlords gibi oyunlar geliştirdi. Daha sonra EA Games’de çalışan Meninsky, kendi şirketini kurdu. kaynak

Bir Cevap Yazın