Hangi ülkeden ne hediye alınır? Tam 21 ülkeyi sizin için araştırdık…

Yeni bir coğrafya, yeni bir kültür, farklı insanlar tanımak ne kadar güzel, bilen bilir. Oralarda gezmek kadar getireceğiniz hediyeler de önemli tabii ki… Sevdiklerinize hediye olarak getirebileceğiniz ya da kendinize anı olarak saklamak için onlarca seçenek mevcut. Fakat her ülkenin klasikleşmiş, almadan dönülmemesi gereken hediyelik eşya seçenekleri olduğunu unutmamak gerek!
Hangi ülkeden ne hediye almalı sorusunun cevabı bu içeriğimizde.

Amerika

Hollywood’u koca bir endüstriye dönüştüren ülkeden alınabilecekler: Spiderman, Süperman gibi çizgi roman kahramanları, Gufy, Miky Mouse, Donald Duck gibi çizgi kahramanlarıyla ilgili hediyeler. Yine Amerika’nın sembolü kovboy ve Kızılderililere ait eşyalar hediyelik olarak satılıyor. Son yıllarda Amerika’dan en çok getirilen hediyelik eşyalardan biri de iPhone.

Brezilya

Değerli taşlar ve madenler, tropik kuşların değişik malzemelerden yapılma hediye eşyaları, meşhur futbol takımlarının forma ve aksesuarları ve Brezilya’nın olmazsa olmazı kahve. Buranın kahvelerindeki bu tadı dostlarınızla paylaşmak isterseniz, onlara da götürebilirsiniz. Eğer Brezilya’ya özel bir şeylerle eve dönmek isterseniz Amazon yerlilerinin yaptıkları ağaç oymalar da iyi bir seçenek.

Fas

Fas denilince akla baharat geliyor. Fas’tan alınabilecekler arasında baharatlar, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan esanslar, Fas’ın ulusal içeceği nane çayı, Pashmina kumaşlar, Fés porselenleri, deriden yapılmış giyim eşyaları, uzun, kadın ve erkeklerin her yerde giydiği, farklı renklerde ve farklı kalınlıktaki kumaşlardan yapılan kapüşonlu, tüm vücudu örten “Celleba” adı verilen giysi ve altına giyilen renkli “Babuş” adlı terlikler, hançerler, dekoratif “Tajine kapları” sayılabilir.

Çin

Bavulunuzda yer varsa ya da ekstra bagaj ödemeyi göze alıyorsanız hem kendiniz hem de sevdikleriniz için porselen takımlar iyi birer hediye olabilir. Üzerleri çeşit çeşit sanatsal işlemelerle süslenmiş olan porselenler unutulmaz bir hatıra olabilir. Ayrıca yemek çubukları, çay setleri ve geleneksel işlemeli elbiseler getirebilirsiniz.

Hindistan

Konu Hindistan gibi otantik ve tarihi olan bir ülke olunca elbette hediye seçenekleri de çoğalıyor. Sevdiklerinize en iyi hediye, uğurlu filler olacaktır. Aynalı masa ve yatak örtüleri, el yapımı çömlekler, baharat ve şifalı otlar, geleneksel Hint elbiseleri ve Hint kınaları da cazip hediyeler olabilir.

Malta

Çömlek ve cam eşyalar gibi el yapımı ürünler, ülkenin her tarafında bulunabilir. El örgüsü kıyafetler oldukça ucuz olabilir, ancak, bir şey almadan önce etrafı iyice dolaşmanızı öneririz. Valletta’daki, Pjazza San Gawn’da yer alan Malta Crafts Center veya Ta’Qali Crafts Center dolaşmak için güzel yerlerdir.

Fransa

Fransa’da peynir ve şarapçılık çok gelişmiştir. Aklınıza gelen gelmeyen bir sürü peynir ve şarap çeşidini en sıradan marketlerde bile bulabilir, gayet uygun fiyata satın alabilirsiniz. Çok fazla şarap getirmek gümrükte problem yaratsa da, en iyi şaraplardan bir kaç tane almak sevdiklerinizi oldukça mutlu edecektir.

Tayland

Başkent Bangkok; zümrüt, yakut, safir gibi değerli taşların bolca bulunduğu bir şehir… Sevdiklerinizi bu taşlardan yapılmış aksesuarlarla sevindirebilirsiniz. Tayland’ın ayrıca ipeği de çok ünlü. Türkiye’dekinden çok daha ucuz fiyata ipek eşarplar, bluzlar ve elbiseler bulmanız mümkün.

İtalya

Cam aksesuarlar, müthiş kuklalar, dantel işlemeler, antika eşyalar ve elbette spagetti… İtalya bir Akdeniz ülkesi ve muhteşem lezzette zeytinyağları var. Makarna ve zeytinyağı çeşitlerinden oluşan şık hediye paketleri satan dükkânlar oldukça fazla… İtalya’dan getirilebilecek en iyi hediye de bu olsa gerek.

İngiltere

Sevdiklerinize İngiltere’nin sembollerinden biri olan oyuncak çift katlı kırmızı otobüslerden, porselen bebeklerden ve oyuncak telefon kulübelerinden satın alabilirsiniz. İngiltere’deki hediyelik eşya satan mağazalarda bir de telefon kulübesi objeleri bulabilirsiniz.

Güney Afrika

Güney Afrika’da tahta işlemeciliği çok gelişmiştir. Aklınıza gelebilecek her şeyin tahtadan yapılmışını sokaklarda görebilirsiniz. Ayrıca motifli tişörtler, safari giysi ve aksesuarları da hediye seçenekleriniz arasına girebilir.

Mısır

Şallar, piramit ve firavun heykelleri, oyuncak develer, hiyeroglif yazılı aksesuarlar ve masklar her yerde görebileceğiniz hediyelikler. Bunların dışında baharatçıları gezerek Mısırlı kadınların saçlarının güzelliğini borçlu oldukları özel yağ karışımlarından da alabilirsiniz.

Yemen

Yemen kahvesi ilk akla gelen. Kahve kabuğu, taze zencefil, erkekler için işlemeli kılıçlar, pamuklu yöresel kumaşlar… Ayrıca Yemen kahvesinin içildiği yemen kahve takımları da sevdikleriniz için değişik bir hediye alternatifi olabilir.

Rusya

Rusya’dan matruşka almadan gelmek olmaz. Onun dışında Sovyet dönemine ait eşyalar, kalpak.

Norveç

Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz dağ kazakları, meşhur troller ve boynuzlu viking şapkaları

Belçika

Çikolata cenneti Belçika’dan sanırım getirilecek şeyler bellidir, kanaviçe, dantel, bisküvi, kahve ve çikolata

İsveç

Cam eşyalar, tahta takılar ile atlar ve İskandinavya genelinde olduğu gibi burada da kehribardan yapılmış takılar meşhur.

Almanya

Bavyera giysisi olan Tracht, ve Messen porselenleri ile sevdiklerinizi sevindirebilir ayrıca adını bu şehirden alan kolonya yani Köln suyu ile sürpriz yapabilirsiniz..

Hollanda

Çiçek pazarından çiçek, özellikle lale ve gül, peynir, tahta terlik, elmas ayrıca lezzetli Hollanda krakerleri ile unutulmaz hediyeler alabilirsiniz.

Kıbrıs

Hellim peyniri, Kıbrıs motifli çanak, Renkli Rum sepeti, Begonvil çiçeği tohumu.

Yunanistan

Atina’dan Zeus ve Venüs heykelcikleri alabilirsiniz. Tabi Yunanistan’ın kendine has lezzetlerinden Kavala kurabiyesini unutmamak lazım.

Bir Cevap Yazın