Coldwell Banker Gayrimenkul Danısmanı Gülçin Keskin; “İzmir gayrimenkulde de modernliğin simgesi”

49 ülkede 3000’den fazla ofisi ve 80 bin’i aşkın gayrimenkul danışmanı bulunan Coldwell Banker’ın 2015 yılında hizmete başlayan Karşıyaka ofisinde gayrimenkul danışmanlığı yapan Gülçin Keskin, İzmir’in sektördeki yeri ve durumu hakkında bilgiler verdi. Kurumsal gayrimenkul şirketlerinin yararlarından önümüzdeki dönem lüks konut projelerine kadar geniş bir yelpazede konuştuğumuz Keskin, “İzmir’in çehresi her zamankinden hızlı değişiyor. İnancım çok daha güzel olacak” şeklinde konuşuyor.

Kendinizden bahsedebilir misiniz?
1979 İzmir doğumluyum. İlk-orta ve üniversite eğitimimi İzmir de tamamladım. İşletme mezunuyum ve İşletme yüksek lisansı yapıyorum. 3 yıl önce Gayrimenkul Sektörüne geçiş yapmadan önce birçok kurumsal firmada Üst Düzey Yönetici Asistanlığı yaptım. Bununla birlikte çocuk yaşlarında başladığım spor hayatımı profesyonel sporcu ve eğitmen olarak yakın zamana kadar devam ettiriyordum. Gayrimenkul sektörüne geçiş yapmadan önce ki iş hayatım ve sporcu/eğitmen kariyerimde edindiğim çevre ve kurduğum iyi ilişkiler sebebiyle insan ilişkinin aslında sermaye olduğu Gayrimenkul sektörünün benim için kaçınılmaz olduğu konusunda doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. Sevdiği ve mutlu olduğum ayrıca insanlara fayda sağladığıma inandığım işi yaptığım için de çok gururluyum.

Firmanızla ilgili bilgi istesek…
Çatı altında bulunduğum Coldwell Banker Markası ve ofisim Coldwell Banker Sava-Karşıyaka ofisimiz ile ilgili biraz bilgi vereyim. Coldwell Banker; 1906 yılında San Francısco’da genç girişimciler Colbert COLDWELL ve Arthur BANKER tarafından kurulan Coldwell Banker, dünyada gayrimenkul alım-satım dinamiklerini değiştiren sektörün en güvenilir ve en inovatif markası olarak 49 ülkede 3000 den fazla ofisi ve 80.000’i aşkın Gayrimenkul Danışmanı ile gayrimenkul sektörüne yön vermektedir.
2013 senesinde girişimcilik ruhunu profesyonellik ile birleştirerek Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Coldwell Banker Türkiye gayrimenkul sektörünün geleceğini değiştirerek hızla büyümeye devam etmektedir.
Coldwell Banker, uluslararası güvenilir, yenilikçi ve kendisini mükemmel hizmet kalitesine adamış ve bu prensiple gayrimenkul sektöründeki liderliğini 111 yıldır sürdüren dünyanın en köklü gayrimenkul danışmanlık markasıdır.
Ofisimiz Coldwell Banker Sava; 2015 yılında İzmir Karşıyaka da hizmet vermeye başlamış, yönetici kadrosu ve 22 danışmanı ile İzmir de Konut, Lüks Konut Ticari Gayrimenkul, Konut Projeleri konularında uzman kadrosu ile hizmet vermektedir. Bölgemizde ve tüm Türkiye genelinde markamızdan birçok ödüler layık görüldük.
Coldwell Baker Sava ofisimizde ben 1. Uzmanlık bölgesi olarak ofisimizin bulunduğu Karşıyaka bölgesinde aktif olarak çalışmakta ve birçok satılık/kiralık konut/lüks konut portföylerinin satış pazarlama/ faaliyetlerini yürütmekteyim. Bunun yanında Çeşme bölgesinde özellikle lüks konut satışları/pazarlaması faaliyetlerini yapmaktayım
Özellikle İzmir de oldukça talep gören Kıbrıs T.C.’nde devam eden projelerden gayrimenkul pazarlama/satış işlemleri de devam eden işlerim arasında yer almaktadır.
Tüm Türkiye den tarafımıza gelen gayrimenkul konusunda ki taleplere en iyi şekilde cevap verecek ve sonuçlandırabilecek yetkinlik ve bilgi ve tecrübeye sahip olduğumuza inanıyorum. İşimizi severek yapıyoruz.

Neden kurumsal gayrimenkul şirketleri tercih edilmeli? Sizin bu sektördeki farkınız nedir?
Elbette ki mülk sahipleri veya mülk almak isteyen alıcılar/yatırımcılar bu işlemleri kendileri de yürütebilirler. Fakat burada önemli bir konuyu dile getirmeliyim. Mülkünü satmak ve/veya yeni bir yer almak isteyen alıcı ve/veya mülk sahipleri, acaba gerçekten yeterli araştırmayı ve/veya pazarlama çalışmasını yürütecek ve ilgili herkesle konuşacak, araştıracak kadar yeterli vakti ayırabiliyorlar mı? Bu noktada işe bizim uzmanlığımız giriyor. Bu uzmanlığı kazanabilmek için kurumsal firmaların verdiği eğitimler, çalışma standartları ve tabi ki en önemlisi uzman kadrosundan oluşan ofis ve danışman ağı çok önemli bir yere oturuyor. Bu uzman ofis ve danışman ağıyla alınacak, satılacak, kiralanacak mülklerin pazarlama faaliyetleri hem belirlenmiş standartlarda hem de yaygın bir şekilde yapılabiliyor.
Coldwell Baker markası ve ofisimiz bu standartları her zaman korumak uygulatmak ve güncel ihtiyaçlara göre standartları yükseltmek için hem teknolojik olarak hem de eğitimler konularında hiçbir yatırımdan kaçınmamaktadır. Zamanın getirdiği teknolojik imkanlar sonuna kadar kullanılmakta sürdürülebilir başarı için her zaman çalışmaya, gelişmeye devam etmekteyiz.

İzmir’de gayrimenkul sektörünün şu anki durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu alanda öne çıkan trendlerden ve ilçelerden bahseder misiniz?
İzmir’in önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Türkiye de inşaat sektörünün parlayan yıldızı olacağına inanıyorum. Son yılların göç alan şehirlerarasında İzmir nerdeyse 1. Sıradadır. Yalnızca 2016 yılında İstanbul’dan İzmir’e beyaz yakalı göçü yaklaşık olarak 19.000 kişidir. Bunun en büyük etkeni birçok İstanbul firmasının İzmir ve çevresine gelmiş olmasıdır. Bir gün herkesin yaşamayı hayal ettiği İzmir de Özellikle İzmir’in Çeşme Urla, Dikili, Foça ilçeleri beyaz yakalı ve Üst düzey yöneticilerin tercih ettiği ilçeler arasındadır. Talebin giderek de artacağı öngörülerimiz arasındadır.
İzmir-İstanbul yeni yol inşaatının bitmesiyle sürenin 3,5 saat civarına düşmesi özellikle İstanbul’dan ve yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin tercih sebebi olacaktır. Geçmişte ticaretin merkezi olarak gördükleri için İstanbul’a taşınmayı tercih etmiş birçok firmanın artık İzmir’e dönüyor. Çandarlı’ya yapılacak yeni liman ile İzmir’in denizyollarıyla dünya ticaretine bağlanacak olması ayrıca İl içerisindeki OSB, serbest bölge vb. firmalara sağlanan destekler, karayolu ve deniz yolu bağlantısıyla desteklenmiş olacaktır. Bu durumu değerlendirerek İzmir ve çevresinde Türkiye’nin büyük inşaat firmalarının başlattıkları yeni konut projelerinde ki yoğunluk geleceğin göstergesi gibi değil mi?

 

Türkiye gayrimenkul sektöründe İzmir nerede bulunuyor? İzmir’in yabancı yatırım çekme potansiyelini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Hali hazırda gayrimenkul sektöründe İstanbul ve Ankara’nın ardından 3. Sırada olan İzmir’in yakın zamanda daha da üst sırala çıkacağını düşünüyorum. İzmir egenin incisi, İzmir şimdiye kadar gelişimin ve modernliğin simgesi olmuştur ve böyle devam edecektir. Artarak devam edeceğini düşündüğüm beyaz yakalı ve üst düzey yönetici göçü ile artarak devam edeceğini öngördüğümüz kaliteli konut projelerinin yerli yatırımcıyla beraber hak ettiği reklamın yapılmasıyla yabancı yatırımcının da cazibe merkezi konumuna geleceğini düşünüyorum. Karayolu ve denizyolu bağlantıları ile Turizm merkezlerine yakınlığının ve egenin incisi sahillerinin yeni yapılacak projelerin reklam ve pazarlama çalışmalarına verilecek önem ve destek ile oluşacak yabancı yatırımcının ilgisinin, artması en büyük dileğimiz ve beklentimizdir.
Önümüzdeki dönemde lüks konut projelerinin talebinde bir artma ya da azalma bekliyor musunuz?
Daha önce de değindiğimiz beyaz yakalı ve idari kadro göçü ile orta sınıf gelire sahip olan talep ile birlikte üst düzey yönetici kadrosunun talebi doğrultusunda lüks konut talebinin artacağını ön görmek yanlış olmaz. Bu durum büyük inşaat firmalarının talebi gerçekleştirmek için yapacağı projelerle desteklenebilecektir. İzmir’in çehresi her zamankinden hızlı değişiyor. İnancım çok daha güzel olacak.

Bir Cevap Yazın