Gayrimenkul Piyasası ve Değişim

 MAHMUT YANMAZ / İgloo Gayrimenkul LTD. ŞTİ. Ceosu

Gayrimenkul yatırımı yapmak artık çok daha iyi bir araştırma ve uzmanlık isteyen bir duruma dönüştü. Önümüzdeki dönem temelden alınan daire nasılsa prim yapar gibi bir algıyla yönetilen yatırımın kazandıramayacağının hatta hiç istemesek de kaybettirebileceğinin de hesaplanması lazım.

Gayrimenkul piyasasının 2016 yılının tamamı ve 2017 yılının ilk altı aylık dönemindeki verilerine bakıldığında, daha önce hiç yaşamadığı kadar bir karmaşıklık içerisine sürüklendiğini görmek mümkün. Gayrimenkul yatırımı yapmak artık çok daha iyi bir araştırma ve uzmanlık isteyen bir duruma dönüştü. Önümüzdeki dönem temelden alınan daire nasılsa prim yapar gibi bir algıyla yönetilen yatırımın kazandıramayacağının hatta hiç istemesek de kaybettirebileceğinin de hesaplanması lazım.
Genelde gayrimenkul yatırımı yapanlara baktığımızda bu yatırım aracını güvenli gördükleri ya da diğer yatırım araçlarındaki karmaşadan uzak kalmak istedikleri için seçtiklerini söyleyebiliriz. Fakat geçen iki yıl ve önümüzdeki uzun bir dönem bize şunu göstermektedir ki gayrimenkul yatırımı yapacak olanların çok daha seçici iyi bir araştırma ve daha derinlemesine analizlerle bu yatırım aracını kullanmaları gerekmektedir. Bunun temel amacı tıpkı borsa ya da diğer yatırım araçları gibi artık gayrimenkul yatırımının da analize , piyasa verilerine , uygulayıcı firmalar hakkında daha kapsamlı geniş bilgilere ihtiyaç duymasıdır. Aksi taktirde beklentileri karşılayamayacak yada çok daha iyi fırsatların değerlendirilememesine sebep olacaktır.
Yeni trendler hatta herkesin duyduğu kentsel dönüşüm algısı gayrimenkul yatırımını görünür kılsa da fiyatlardaki değişimler semt hatta mahalle bazında çok büyük farklar yaratmakta, seçilen gayrimenkulün kazancını olumlu ya da olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Image of eyeglasses, pen, two touchpads and financial documents at workplace with businessmen handshaking on background

Bu genel değerlendirmeyi İzmir özelinde birkaç veriyle destekleyecek olursam aslında ne denli değerlendirmeye ihtiyaç duyduğumuz bir yatırım aracı hakkında düşündüğümüzü açıklayabilirim. Yaklaşık geçmiş bir yılı değerlendirdiğimizde konut satışları %6’lık bir yükselişle 82000 adedi aşmış durumda ve konut fiyatlarındaki değişim de yaklaşık %16 seviyelerinde. Buna karşın Konak ilçesindeki değişim yıllık bazda %22 seviyelerinde kalırken Güzelbahçe’de bu oran %31 seviyelerinde. Hatta bu değerlendirmeyi ilçelerden mahallelere taşıyacak olursak Konak-Alsancak’ta bu değişim oranı %13 seviyesindeyken Konak-Çankaya bölgesinde %24 seviyelerinde Karşıyaka – Demirköprü’de %13 de kalırken Karşıyaka-Aksoy bölgesinde %24 seviyelerinde.
Bunlarla birlikte yatırımların yüzdelerden öte uygulayıcı firmalar bazında araştırılması, yeni gelişen teknolojinin ve uygulamaların değerlendirilmesi, gelişime açık alanların kentin hangi noktaya doğru ilerleme kaydedeceğinin tespiti gibi hususlar da önemini giderek arttırmakta.
Bu birkaç veriye bile baktığımızda gayrimenkul yatırımının bölgeler hatta mahalleler seviyelerinde olduğu, bu yüzden profesyonel destekle yapılması ve ciddiye alınması gerektiği görülmektedir. Bizler gayrimenkul danışmanları olarak yatırımcılarımıza daha kapsamlı değerlendirmeler daha derin analizler sunarken yatırımcıların da profesyonel destek almada daha hassas davranmaları taleplerini ve beklentilerini daha incelikle değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın