Türkiye’nin şaşırtan televizyon ilkleri

1926’da John Baird’in televizyonu icat edip ve geliştirmesi sürecini tamamladıktan sonra 1930 yılında satın alınabilecek bir eşya haline dönüştü. Önceleri birkaç evde bulunan, özel eşya konumundaki icat, yavaş yavaş herkesin evine girmeye başladı. Bu icadın Türkiye’de kabullenilmesi ise kolay olmadı. Televizyondakilerin de kendilerini izlemesinden çekinildi ve hatta şeytan kutusu olarak isimlendirildi. Ancak kısa sürede bu icat Türk ailelerin evlerinde de yerini almaya başlayıp hızla yaygınlaştı. İşte ülkemizde televizyon tarihinin ilkleri.

İlk uzun süren özel yayın

1973 yılında ilk kez kesintisiz özel yayın yapıldı. Yılbaşı için yapılan yayın 11 saat sürdü.

İlk televizyon yayınları

Türkiye’de ilk televizyon yayınları İstanbul Teknik Üniversitesi’den 1952’de başlatıldı. Ancak bu yayınlar yalnızca belirli bir kesim tarafından izlenebilen, 15 günde bir 60 dakikalık yayınlardı. 1968 yılına gelindiğinde ise ilk düzenli yayınlar Ankara’da deneme yayınları olarak haftada 3 gün üçer saat olarak belirlendi.

Televizyonda izlenen ilk maç yayını

İTÜ TV’de 2-1 yenildiğimiz Türkiye ile Sovyet Rusya maçı ilk maç yayınıdır ancak kaçak olarak yayınlanmıştır. Ancak profesyonel anlamda ilk maç yayını 1973 yılında Beşiktaş- Fenerbahçe rekabetidir. Merak edenler için, maç berabere bitmiştir

İlk Spiker

Televizyon tarihimizin ilk spikeri Fatih Pesiner’dir ve ekran karşısına geçenlere ilk kez “Sayın seyirciler” diye hitap etmiştir.

Yayınlanan ilk piyes

1954 yılından itibaren düzenli yapılan yayınlardan biri hava durumudur. Hava raporlarının aktarılmasını ilk defa Ali Esen yapmıştır.

İlk yayın yasağı

Türkiye’nin Kalbi Ankara adlı belgesel, Atatürk’ün talimat vermesiyle Rus yapımcılara çektirilmiş ve TRT’de yayınlanmıştır. Ancak 1969 yılında TRT’nin genel müdürü İlhan Öztrak kuruma baskın yaparak yayını yasaklamıştır.

Türkiye’de ilk sinema yayını

Türk televizyonlarında ilk sinema yayını Hitit Güneşi adlı filmle olmuştur. Daha sonra ise Zeki Müren’in oynadığı Berduş adlı film yayınlanır.

Yayınlanan ilk reklam filmi

1972 yılında Meysu markasının meyvesuyu için çekilen reklam filmi yayınlanan ilk reklam filmiydi.

İlk kez renkli yayına geçiş

1 Temmuz 1984 yılında her şey bir anda renklenmiş ve ilk kez tamamen renkli yayına geçilmiştir.

Bir Cevap Yazın