Ayşegül Aldinç’le çok özel bir röportaj: “Bugünlerde çok İzmir’im”

İsmi yaptığı her işle hep ilk sıralarda yer alan, güzellik deyince ilk akla gelen sanatçılardan biri olan Ayşegül Aldinç’le yine samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. 1,5 yıl önce çıkardığı Sekiz isimli albümüne çektiği beşinci klibi ile gündemde olan güzel sanatçı, “Kendisi” isimli şarkının kendi yazdığı şiirden yola çıkarak oluştuğunu söylüyor. Bu şarkının Aldinç için bir önemi ise Kenan Doğulu ile çalışmış olmasıymış… İzmir ile ilgili sorumuza “Bugünlerde çok İzmir’im” diyerek şiirsel bir cümleyle cevap veren Ayşegül Aldinç’le, çalışmalarına, sektöre, yadsınamaz güzelliğine ve İzmir’e dair konuştuk…

Neredeyse 1,5 yıl önce çıkardığınız albümünüzün 5. klibi Kendisi gündemdesiniz… Bize klip çalışmasından ve şarkıdan biraz bahseder misiniz?
Dost olarak çok sevdiğim, müzisyenliğine de evvel ezel hayran olduğum Kenan Doğulu’yla çalışmak en önemli yanıydı kuşkusuz. Daha da özel olan bir yanı var ki bu şarkı benim şiirimden yola çıkılarak oluştu. Bir gün şiirlerime bakıyordu Kenan, ben bunu çok sevdim buradan yola çıkarak hareket etmek istiyorum dedi. Ve bu şarkı çıktı ortaya.

Günümüzde peynir ekmek gibi albümler single’lar yapılıyorken siz bir albüme 5. klibi çekiyorsunuz? Sizce bu başarının kaynağı nedir?
Her biri birbirinden değerli müzisyenlerle oluşturduğumu Sek’iz albümümdeki şarkılar çok sevildi. Sevildikçe de onlara hak ettiği değeri verip, klip çekmek düşerdi bize de. Yaptığımız bu.

Hemen soralım bu kadar başarılı bir albüm olan Sek’iz’deki diğer şarkılara klipler gelecek mi?
E beş tane şarkıya çektik ya. Sizce de Sekiz şarkılık bir albümde hiç de fena bir sayı değil değil mi? :)

Adınız güzellikle eş anlamlı desek abartmış olmayız. Bu sözleri duymaya alışıksınızdır ancak biz söylemekten geri kalamayacağız. Hep ‘bu işin sırrı ne’ derler, biz bu kez yapmadıklarınızı sorsak size. Güzelliğinizi korumak için kaçındığınız şeyler nelerdir?
Ben yine de yaptıklarımdan söz edeyim :)
Teşekkür ederim. Genel olarak kendimi bildim bileli yediğime içtiğime dikkat etmeye çalışırım. Düzenli olarak rutin bazı hareketlerim vardır onları yaparım. Kusurum çok su içmemem. Evin her köşesinde ufak şişe suları bulundururum aklıma geldikçe içerim. Uykuma dikkat ederim. Gece hayatım fazla yok açıkçası. Doğayla iç içe olmaya gayret ederim bir de. Doğanın kendini yenileme mevsim geçişlerinde özellikle… Kişinin görünüşünün moraliyle de çok yakın ilgisi var. Doğal güzelliği korumaya yönelik önlemler almaktan daha doğal hiçbir şey olamaz. Ben de bunları yapmaya gayret ediyorum. Çok özel reçetelerim yok açıkçası. Dikkat ediyorum sadece. Uyku, beslenme, hareket etme.. Bunlar sağlık için olmazsa olmaz asal konular. Sermezsen sağlam kalabilirsin. Dediğim gibi dikkat etmeli. Kafama göre takılırım hiç bunları iplemem gibi düşünenlere de selam olsun. Bu ölümlü dünyada bu da bir yaşam biçimi:)

Hemen her yaş grubundan hayran kitleniz var. Türkiye müzik piyasasındaki isimlere büyük bir örneksiniz. Bu çizginin yıllardır hep aynı seviyede devam etmesini nelere bağlıyorsunuz?
Samimiyet her şeyden önemli. Doğru bildiği yoldan şaşmayanları, takma akılla bir yere kadar varılabilen bir dünyada kendini oluşturanları seyirci ve dinleyici farklı bir yere koyuyor. Seyirci ve dinleyici konumuna geçtiğimde benim de ilk dikkat ettiğim faktörler bunlar. Sesi ya da oyunculuğu istediği kadar iyi olsun bir sanatçının algısı bir bütündür bende. Özel hayatında asıp kesen, inandığımız değerlerden azade takılan birini, dediğim gibi allame-i cihan olsa gönül indimde pek bir yerlere koyamıyorum. Bir de saygı gösterenlerin saygı gördüğüne inanıyorum. Gerçi epey bir zamandır bunun tersi performans gösterip, yine de baş tacı edilen örnekler de mevcut, E biraz karışık bu işler yapacak bir şey yok :)

Müzik piyasası demişken, ülkemizdeki müzik sektörü hakkındaki düşüncelerinizi ve beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?
Pop ve alternatif müzik temsilcilerinin sayılarının çoğalması, dijital platformların artış göstermesi, üreticiler ve yapımcılar arasındaki paylaşım dengesinin (umuyoruz ki ) hakkaniyetli bir biçimde her bir birimi mutlu edecek şekilde çözümlenebilmesi ile ilgili girişim ve gelişimin çabaları sürmekte..  Umuyorum ki sanatın ve sanatçının hakkı daha adilane çözümler çerçevesinde kendilerine teslim edilir.. Bir de şu manipülasyonun gırla gittiği “tıklanma” durumları var ki burada da müzikseverlerin ayrıştırıcı olmasını, ve nasıl olacak bilmiyorum mümkünse bir denetim mekanizmasının devreye acilen girmesini diliyorum. Bu arada alternatif müziğin tırmanışta olduğu günümüzde bu ve benzeri türleri tercih eden genç arkadaşlarımı hayranlıkla izleyip gönülden destekliyorum.

Sektöre yeni giren birçok müzisyene önerileriniz ne olur?
Sağlam durma egzersizleri yapmalılar; zemin hep kaygandır zira:)
Evet çok sayıda genç var ve başarılı oldukları da su götürmez bir gerçek. Annem, ben okulu bitirdikten sonra okul sırasında stajımı yaptığım Yıldız Porselen’de “memuriyet iyidir evladım” diyerek 6 yıl çalışmama sebep oldu. Değişik bir deneyimdi benim için. Zira benim aklım, şarkı söylemek ve oyunculuktaydı. Ki tüm Türkiye’nin beni tanımasına neden olan Eurovision Şarkı Yarışmasına katılıp ülkemi Modern Folk Üçlüsü ile birlikte temsil etmem de orada çalıştığım yıllara rastlar. Önce hayal edip sonra harekete geçmek gerek. Ve bunu yapacak güç ve kararlılık da çok ama çok önemli. Ben bunu yaptım. Pes etmemek gerek. Milli Piyango da bilet alana çıkıyor sonuçta:)

Müzik haricinde oynadığınız filmlerde de beğeni kazanan bir isim olarak önümüzdeki günlerde sinema ya da dizi ile ilgili bir sürpriziniz olabilir mi?
Gündem olarak oyunculuk hep hayatımda… Teklifler hep geliyor. Ama bugüne kadar beni heyecanlandıracak türde bir senaryoya rastlamadım. Bir de dizide oynamak gerçekten özveri isteyen bir süreç. Ben alışkınım gerçi.

Klasik sorumuz; İzmir ve Karşıyaka desek bize ne söylersiniz?
İzmir benim hayatımda çok önemli eşiklere sahne olmuş bir güzel şehir. İlk’lerim nerdeyse hep orda oldu. Sonra aramıza nedendir bilmem bir mesafe girdi. Ama önümüzdeki günlerde bu açığı kapatacak gibi görünüyorum. Bugünlerde çok İzmir’im :) Hiç aklımdan çıkmıyor. Hayırdır diyorum:)

Eklemek isteklerinizi alabilir miyiz?
İzmir’i sıkça düşündüğüm bugünlerde ne hoş bir röportaj teklifiydi. Teşekkür ederim:)

Bir Cevap Yazın