Kedi ve Köpeklerde Güç doğum

veteriner foto Veteriner Hekim Fatih Işıklı

Doğum 3 evrede gerçekleşir.

1. Evre: Hormonel etkilerle rahim kasılmaları başlar ve bu kasılmalar rahim ağzının doğuma izin verecek şekilde tam olarak genişlemesine kadar ortalama 6-12 saat sürer. Anne huzursuzdur. Sık soluma ve titreme vardır. Kusma olabilir. Anne yavrularını güvenli bir şekilde dünyaya getireceği sakin bir yer arar.

2. Evre: Anne doğum yapma çabası içindedir. Karın kaslarındaki kasılmalar gözle bile görünür şiddettedir. Rahim ağzı tam olarak açılmaya başlar. İlk yavru serviks kanalına girer. Koriyoallantois yırtılır. Bu evrenin başlangıcından ilk yavrunun doğumuna kadar geçen süre genellikle 4 saatten daha kısadır. Daha sonraki doğacak yavruların doğumları arasında ortalama 20-60 dakika vardır. Bu süre 2-3 saate kadar çıkabilir. Son yavrunun doğumuyla bu evre sona erer.

3. Evre: Son yavrunun doğumuyla başlar, yavru zarları atılana dek sürer.

Hangi durumlarda zor doğumdan bahsedebiliriz?

 • Dişi 30 dakika güçlü karın kasılmalarına rağmen yavrusunu doğuramamışsa
 • İkinci evrenin başlangıcından itibaren ilk yavrunun doğumuna kadar 4 saatten fazla süre geçmişse veya 4 saatten fazla zaman geçmesine rağmen ilk yavru doğmamışsa
 • Yavruların doğumları arasında 3 saatten uzun süreler varsa
 • Vücut sıcaklığının 37 derecenin altına düşmesinden itibaren 24 saat geçmesine rağmen veya serum progesteron seviyesi 2 ng/ml. nin altına düştükten 36 saat geçmesine rağmen doğum olayı gerçekleşmemişse doğumun normal bir doğum olayı olmadığından bahsedebiliriz.

Hangi ırklarda zor doğum yapma riski vardır ?
Genel olarak küçük cüsseli ırklarda güç doğum yapma ihtimali vardır.Bu tabiri biraz açacak olursak, kongenital olarak (doğumsal) küçük ve dar pelvis çatısına sahip olan Cardigan Welsh Corgi ırkında güç doğumlar gözlenebilir. Ayrıca brachycephalic (pekingese, pug, lhasa apso,bulldog gibi burundan basık ırklar ) ırklarda da güç doğum yapma ihtimali yüksektir. Tüm bu saydığımız ırkların pelvis çatıları dardır. Kedilerde de persian (iran) ve himalayan cinsi kedilerin güç doğum yapma olasılıkları oldukça yüksektir.

Zor doğumun nedenlerini 2 ana başlıkta inceleyebiliriz.

 • Yavruya ait sebepler:
  Aşırı iri cüsseli yavru, anasarcous fetüs (vücutta yaygın su toplanması, yaygın ödem durumu) ve hydrocephalus (beyinde sıvı toplanması durumu) gibi vücut kütlesinin arttığı durumlar ve yavrunun doğum kanalında ters pozisyonda gelmesi yavruya ait sebeplerden sayılabilir.
 • Anneye ait sebepler:
  Anatomik olarak dar ve tam gelişmemiş pelvis çatısı, önceden oluşmuş pelvis kırığı nedeniyle anormal pelvis kanalı, vajinal boşluğun anormal (darlık ve lümen içinde veya dışında kist, neoplazi ve hyperplazi olması ) durumu, rahim ağzının genişlemesindeki yetersizlik, yeterli ıslaklığın ve kayganlığın olmaması, uterus torsiyonu ( rahim dönmesi), yetersiz rahim kasılmaları, diyafram fıtığı, yorgunluk, bitkinlik, tükenme ve ağrı durumu, obesite ve yaş da anneye ait faktörler olarak sıralanabilir.
  Doğadaki tüm dişiler doğum olayını kendi kendilerine gerçekleştirme yetisine sahiplerdir. Evde beslediğimiz sevimli dostlarımız da öyle. Eğer doğum hazırlığında bir anne adayı canlıya sahipseniz, yukarıda anlattığımız risklerin oluşma olasılığına karşı ihtiyacınız olan tek şey Veteriner Hekiminizin telefon numarası olacaktır.

 

Sağlıklı günler dilerim.

Sevgi ve saygılarımla…

Bir Cevap Yazın