BMW VISION NEXT 100 – Gelecekteki Motosiklet

“BÜYÜK KAÇIŞ”

VISION NEXT 100, BMW’nin gelecekteki motosiklet kullanımını anlatıyor.

bmw-visionnext100-4

Kask yerine gözlük, korumasız, hafif kıyafetler, ayaklık ihtiyacı olmadan dengede duran kasa. Bunların tüm motosikletlerde standart haline geldiğini düşünün.

İşte BMW VISION NEXT 100 böyle bir motosiklet.

bmw-visionnext100-10

MOTOSİKLETİN GELECEĞİNE BAKIŞ

BMW bu kavramıyla (konseptiyle) geleceğe bakıyor ve bize motosikletin yakın gelecekte nasıl olacağını anlatıyor.
  • İlk olarak yatış açısını, ivme ve rüzgarı daha iyi hissetmek için kaskı kaldırmış BMW, çünkü ihtiyaç yok (ayrıntısı aşağıda).
  • Sonra da kıyafetleri, çünkü ihtiyaç yok diyor (ayrıntısı aşağıda).
Öngörü şu: BMW Motorrad VISION NEXT 100 ile artık bunlara ihtiyacınız yok. Sayısal (dijital) yol arkadaşınız, arka planda fark edilmeden çalışır, gerekli hareketleri yapar ve gerektiğinde devreye girerek kask ya da kıyafetin gerektiği tehlikeli durumları engeller. Kısaca diyorlar ki: Kask ya da mont vs. giymene gerek yok zira kaza yapmayacaksın!
BMW müşteri deneyimi tasarımı başkanı Holger Hampf, “Saf, alışlıldık (analog dedikleri şey) binicilik deneyiminin kaybedilmemesi bizim için önemliydi, ekran ve işletim konsepti o kadar dikkatle davranıyor ki doğal ve tanıdık bir hareket yaratıyor” diye açıklıyor. Yani daha önce Kawasaki Rideology‘de dikkat çektiğimiz konuya geliyoruz.

BMW her şeyi kontrol altına alıp tehlikeyi engelliyor ama bunu motosikleti sanki siz kullanıyormuş gibi hissettirerek yapıyor…

BMW bizce işin özünün doğru yakalamış. Sürücüyü teknoloji ile birleştirirken, yapay da olsa (gerçek öyle olmasa da) sürücü sanki kendi kullanıyormuş gibi hissettireceğiz diyorlar :)

bmw-visionnext100-11
Gelecek öngörülerine göre 20 yıl içerisinde motorlu araçların çoğu özerk olacaklar (kendi kendilerine otomatik pilotla yol alacaklar). Hayat giderek sayısallaşarak çoğunlukla dijital hizmetler tarafından organize edilecek ve hizmetler giderek birbirine bağlı hale gelecek. Her şey birlikte çalışacak diyorlar kısacası.
İşte tam da burada motosiklet sürmenin bağımsız ve özgür tarafı daha da önemli olacak. Her şey otomatik ve yapay, hayattan koparılmış iken bir şeyleri “bizim” yapıyor olmamız daha da öne çıkacak.
bmw-visionnext100-12

TASARIM GELECEĞE AİT AMA BMW KARAKTERİNDE

BMW Motorrad (motosiklet bölümü) VISION NEXT 100, klasikleşmiş BMW Motosiklet unsurlarını kullanmaya devam ediyor: BMW usülü siyah üçgen motosiklet görünümü, beyaz çizgiler, klasik boksör motor tipi.

Yandan bakınca çıplak motosiklet karakteri var. Oturuş pozisyonu ve koltuk yerleşimi ise roadster için ayarlanmış. Ön taraf sade ve fakat çok kaliteli malzeme-işçilik ve tasarım unsurlarıyla harman edilmiş. Özenilmiş olduğu çok belli…

Ön tekerleğin üstünde, şasiyle bütünleştirilmiş büyük metal bir yansıtıcı var, rüzgarı yönlendirir ve ön cam ile birlikte çalışarak ideal bir hava akışı sağlamayı amaçlıyor. Yani kasksız olabilirsiniz ama rüzgar sizi çok rahatsız etmeyecek iddiaya göre. Resmi açıklamada bahsedilmemiş ama bu derece gelişkin bir araçta illa sürate göre kendiliğinden ayar yapan bir bileşkedir (sistemdir).

bmw-visionnext100-3

Koltuk, üst kısım ön tekerlek kapağı gibi gövde parçaları karbondan yapılmış. Koltuğun altında bulunan iki kırmızı far yuvasında sade ama şık kuyruk lambaları ve sinyal göstergeleri var, yeni bir şey yok. Aslında burada fren yaptıkça güce göre değişen, lazerle sürüş hattını ve takip mesafesini öne arkaya, yanlara çizen bir sistem bekliyorduk açıkçası lakin hiç bahsedilmemiş.

Bir yenilik de lastiklerde. Söylenene göre lastiklerin sönümleme (amortisman) özelliği var ve araziye etkin olarak (kendi içinde gerekli değişiklikleri yaparak) uyum sağlıyor. Bu da beklenen bir şeydi açıkçası, algılayıcılar (sensör) ve basınç ayarlaması ile anlık olarak şartlara en uygun tutuş için lastikler de kullanılabilir zira.

Bir de özgün metinde ayrıca yer verdikleri bir şey var: Sağ tutma kolundaki kırmızı kilit kolu. Kasıtlı şekilde mekanik bir parça olarak tasarlandığı söylenen bu parça, anladığımız kadarıyla gaz kolunun ne kadar açılacağını kısıtlayabiliyor. Kendinize sınır koymak için olsa gerek…

bmw-visionnext100-13

ŞASİ HATLARI TEKERLEĞİ İZLER DİYORLAR

bmw-visionnext100-1

Siyah üçgen çerçeve, ilk BMW motosikleti olan 1923’teki R 32’yi ile aynı tasarım izine sahip. Bununla birlikte, şasi hayli geliştirilmiş.

“Flexframe adındaki bu şasi esnektir ve şekil değiştirebiliyor.” diye açıklanıyor.

Gidon hareketine (açısına) göre Flexframe şasisi tamamen şeklini değiştiriyor ve manevrayı kolaylaştırıyor. Sürate göre de gidon hareketini kolaylaşıyor ya da sertleşiyor. Bunun sonucunda gidon dururken özellikle hafif, yüksek hızda da özellikle sert bir karaktere kavuşuyor.

Dış yüzeyler (grenaj), basit görüntülerine karşın tam grenajlı motosiklet kadar rüzgar ve yağmur, soğuk koruması sağlıyor. Şasi kaplaması ise yine ilginç bir malzemeden: mat siyah tekstil… BMW logosu ise mavi ve beyaz renkte ışıklandırılarak dikkat çekiyor…

BOKSÖR MOTOR İLE TİTREŞİMSİZ SÜRÜŞ

“Motor” çerçevenin ortasında yer alıyor. Şık, geleceğe ait ama BMW tarihinde de gönderme yapacak bir tasarımı var. Şekli ve tasarım çizgileri bize geleneksel BMW boksör motorunu hatırlatıyor. Tabii ki güç ünitesi emisyonsuz ve ayrıntılarını bilmiyoruz. BMW bu konseptinde teknik özellikleri bilerek açıklamıyor bize kalırsa. Dikkatleri tasarıma ve yeniliklere çekmek için olsa gerek.
Sürüş durumuna bağlı olarak, motorun dış görünütüsü de değişiyor. Hareketsizken içine kapanıyor.
bmw-visionnext100-2
Bu görselde anlatılan dahili denge özelliği sayesinde ayak olmadan dik durabilme özelliği.

Sürüşe başlar başlamaz, motor bloğu yanlardan çıkıntı yapıyor, yani genişliyor. Sadece hava-poz içlin değil, bu değişen şeklin hava sürtünmesini ve etkileri ile sürücünün hava korumasını iyileştirdiği iddia ediliyor. Bu arada söylemeliyiz ki parlatılmış alüminyumdan yapılan motor bloğu çok şık duruyor…

bmw-visionnext100-5

KENDİNDEN DENGELİ: DEVRİLME ŞANSINIZ YOK :)

Bu motosikletin ayağa ihtiyacı yok! Otomatik dengeleme, BMW Motorrad VISION NEXT 100’ün hem sürüş sırasında hem de duruş halindeyken sırasındaki dengede kalmasını sağlıyor.

Bu teknolojiyi daha önce de değişik markaların kavramsal çalışmalarında görmüştük. BMW hem sürüş, hem de duruşta bu sistemi etkin olarak kullanıyor. İç dengeleyici bir bileşke (sistem) ile Next 100 dengesini kendi sağlıyor.

Acemiler için büyük nimet :)  Yolda, hareket halindeyken güvenli açıyı motosiklet kendisi ayarlıyor ve düşmeyi daha zor hale getiriyor (BMW’ye göre neredeyase imkansızmış düşmek). Bu özellliğin kademeli olarak ayarlanabildiğini ve istenirse tamamen kapatılabildiğini de söyleyelim.

BİLGİ EKRANI VAR, KASK YOK

bmw-visionnext100-7
İşte her şeyi gerçek hayatın üzerine görsel olarak bindirecek olan gözlük.

BMW Motorrad VISION NEXT 100 ile binici ve motosiklet, doğrudan alışveriş yapıyor. Bu, vizör üzerinden gerçekleşir; eklenen rüzgar koruma işlevi ile tüm görüş alanını içeren bir çift veri gözlüğü. Vizör, motosikletin rotada tam olarak güncel kalmasını ve durumla ilgili verileri doğrudan binicinin görüş alanına yansıtmasını sağlar. Sürücü düz görünüyorsa, binicilik deneyimine etki etmeyecek şekilde hiçbir veri görüntülenmez. Sadece eylem gerekli olduğunda – örneğin tehlikeler – veya bisikletçi bilgi talep ederse, siper aktif hale gelir. Bu durumda, dijital eşin sembolü gözlüklerin alttaki üçte birinde görünür: iki yatay çizgi oluşturan yukarı doğru üçgen.

bmw-visionnext100-14
Ekran, uçağın kokpite benzer. Mevcut açıyı ve ideal çizgiyi gösterir. Herhangi bir sapma varsa, bisikletçi bunu düzeltebilir. Sürücü tepki vermezse veya çok geç olduğunda motosiklet kendini düzeltir. Aranıyor baktığınızda dikiz aynası işlevi görürsünüz. Sürücü bakışlarını normal bakış açısının biraz altına düşürürse, parmak hareket kontrolünü kullanarak her işlevi tetikleyebileceği bir menü açılır. Bakışını daha da düşürürse, harita görünümü açılır ve sürücüye seçilen rotası gösterilir.
bmw-visionnext100-8 bmw-visionnext100-6

KORUMA KIYAFETLERİ YERİNE ŞIKLIK VAR…

Deri kombinasyonları ve koruyucuları yerine açık hafif tekstil: BMW Motorrad VISION NEXT 100’in binicilik kıyafeti binicilik deneyimine önemli katkılar sağlamaktadır çünkü şık bir ifadedir ve rüzgar ve yağmurdan korunma sağlar. Bir klima fonksiyonu, binici ister istemez soğutur veya ısıtır. Çok sıcak veya çok soğuk olan ağır kıyafetler geçmişte kaldı. Elbise ve ayakkabılardaki esnek kemer yapısı ilhamını kas kordonlarından alır.

Binicilik durumuna bağlı olarak sürücüyü aktif bir şekilde destekler ve böylece onu yükten kurtarır. Binici kıyafetinin boyun bölgesi yüksek hızda hava ile doldurulabilir. Daha sonra servikal omurgayı rahatlatır ve konfor seviyesini arttırır. Kollardaki ve bacaklardaki titreşimli elemanlarla kıyafetler, seyir sinyalleri sağlar veya sınır eğim açısına erişildiğinde bunu gösterir. Akıllı destek sistemleri nedeniyle, binici kıyafetinin güvenlik fonksiyonu gerekli değildir.

 

Bir Cevap Yazın