Karşıyaka’da Kentsel Dönüşüm

MAHMUT YANMAZ / İgloo Gayrimenkul LTD. ŞTİ. Ceosu

Aslında günümüzün en popüler cümlelerinden biri haline gelen Kentsel Dönüşüm Karşıyaka’mız içinde yerinde dönüşüm haline geldi. Çevrenizde gördüğünüz yıkılmakta olan yerlerine yenilerinin yapıldığı binaların neden tek başlarına ve aynı yerlere yapıldığını merak ediyor olabilirsiniz bunun sebebi rant.
Rant dediğimizde bu kelime kötü bir şeymiş gibi algı yaratılıyor ama tüm işletmelerin var olma amacı bu rant yani kar elde etmek. Karşıyaka’mızın özellikle Bostanlı bölgesinde oluşan rantın mevcut bazı binalarda oluşması bazılarında oluşmamasının sebebi yıllar önce yapılmayan kısımlarından kaynaklanıyor.


Yıllar önce, bu binalarda muhtemeldir ki maliyetleri yüzünden vazgeçilen bölümler, bu gün sadece o bölümlerin yapımı örneğin; beş kat olan ama yıllar önce dört kat yapılan bir binanın son katının satış rakamı günümüzde yapının maliyetini çıkardıktan sonra üretici firmaya tatmin edici bir kar bırakması bu binaların tekrar yapılmasına olanak sağlıyor.


Peki ya eskisi ve yenisi arasında fazlalık barındırmayanlar onlar nasıl yenilenecek;
Maalesef yenilenemeyecekler yıllardır yan yana yaşayan kırk yılı aşkın süredir komşuluk yapan insanlar yanlarındaki komşularının binaları git gide oturulmaz hale gelirken kendileri yeni binalarının balkonlarında kahvaltı edecek ve komşularının evlerinin kullanılmaz hale gelişini izleyecekler.


Bunu nasıl önleyebilir ya da bu ne anlama geliyor dediğimizde;
Bu sorunun cevabı biraz karmaşık. Yenilenmesin demek mevcut binaların yani deprem riski taşıyan ve bu riskin ortadan kaldırabilecek olduğu binaları da fırsat varken yenileme demek ama ya rantın oluşmadığı binalar yan yana olan yenilenemeyen binalar deprem olduğunda o caddede dolaşırken ne düşünüceğiz binaların bazıları yerle bir bazıları hiç zarar görmemiş…
Peki işin aslında biz bunların önüne geçebilir miydik?
Tabi ki evet hatta bunu ilerletmek olması gerekeni zorlaştırıyor her yaptığımız yeni bina gerçek kentsel dönüşüm yapmamızın önüne geçiyor. Rant her zaman bina kat sayısı ile oluşmaz binaların formuyla da alakalıdır bitişik yapılmış dört ayrı binayı birleştirdiğiniz zaman ortak alanlarında ki rant da bir kazançtır. Ve uygulamacılar için rantı oluşturmak zorundasınız karsız bir işi kimse yapmak istemez ve inanın birleşen her parsel şu an yapılamayan bir binayı kurtarabilecek olan ranta sahiptir.
Amaç toplumsal bir kazanımsa bir felaket yaşadığımız an felaketin yaşandığı sokaklarda gezerken şanslılar ve şansızlar diye dolaşmak istemiyorsak reaksiyon göstermek gerekiyor elbette tüm parselleri birleştirecek bir düzenleme için reaksiyon.
Bu mümkün mü?
Kesinlikle mümkün siz doğru paydaşları yakalar ve çabanızın nedenlerini doğru anlatabilirseniz hem kendinizi hem de komşularınızı kurtarmanız mümkün felaketler yaşandığında bu anlaşılacak ama çok geç olacak; bir düzenleme yapıyorsak kent için Karşıyaka için tekrar tekrar değerlendirmek ve en doğrusunu yapmak zorundayız. Bizler Karşıyakalıyız ve çocuklarımızda Karşıyakalı olacaklar hatta onların çocukları da işte o yüzden asıl olan Karşıyaka olmalı, asıl olan kentin dönüşümü olmalı ve bizim elimizde bunu dönüştürebilecek potansiyel var.

Bir Cevap Yazın