Cilt lekelerinde daha etkili sonuçlar için yeni bir tedavi LAVİEEN THULİUM LAZER

Uz. Dr. Çağda ÇELİKTEN ÖNCEL / Dermatoloji Uzmanı

Cilt lekelerinde oldukça yüz güldürücü sonuçları olan Lavieen- Thulium lazer, son yıllarda başarısı keşfedilmiş ve çok farklı bir mekanizması olan, yeni bir tedavi alternatifidir. Bu yeni sistem ile leke hastalarını çok tatmin eden, ortalama %70-80 oranında bir açılma, makyaj ve kapatıcılardan kurtulma ve cilt tonunda belirgin açılma, aydınlanma ve parlama sağlanmaktadır.

Deride yaygın ya da lokalize melanin birikimi sonucunda açıktan koyuya farklı tonlardaki lekelenmelere hiperpigmentasyon diyoruz. Deri, saç ve kıllara renk veren melanin, farklı nedenlerle ve derinin farklı tabakalarında belirli miktarlarda birikebilir. En sık nedenler güneş, çevresel faktörler, yaşlılık, genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler, gebelik, doğum kontrol hapları ve diğer hormon takviyesi için kullanılan ilaçlar ve cilde sürülen kozmetik ürünlerdir.

Yüzde ve vücutta özellikle sırt, göğüs, kollar ve el üstlerinde güneşe bağlı lekeler, çiller, yaşlılık lekeleri olarak bilinen pigmentasyon bozuklukları, kişileri kozmetik ve estetik açıdan oldukça rahatsız etmektedir. Özellikle gebelik döneminde oluşan gebelik maskesi (MELAZMA) eğer doğum sonrası gerilemediyse, giderek genişleyip koyulaşarak uzun yıllar kalabilmektedir. Güneşten korumamak lekelerin daha da artması, büyümesi, koyulaşması ve derinleşmesine yol açarak tedaviyi zorlaştırır.

Leke problemi olan kişilerin zaman geçirmeden öncelikle dermatoloji uzmanlarına başvurmalıdır. Çünkü tedavi protokollerinin belirlenmesi için lekelerin tanısının konulması, ne çeşit ve hangi derinlikte olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Leke problemlerinde hastalarımıza önerdiğimiz birçok tedavi alternatifleri mevcuttur. Medikal tedaviler, kimyasal ve enzimatik peelingler, mezoterapiler, cildin onarılmasına yardımcı dermaterapi, PRP uygulamaları ve lazer tedavileri bunlardan bazılarıdır. Başarı oranları değişmekle birlikte çok seanslı ve uzun süren bu tedavilerle tatmin edici ve daha kalıcı sonuçlara ulaşmakta oldukça zorlanılmaktadır.

Lavieen Thulium Lazer nedir?

Cilt lekelerinde oldukça yüz güldürücü sonuçları olan Lavieen- Thulium lazer, son yıllarda başarısı keşfedilmiş ve eski yöntemlerden çok farklı bir mekanizması olan, yeni bir tedavi alternatifidir. 1927 nm dalga boyu lazer ışınları direkt olarak deriye rengini veren melanini üreten hücreleri yani melanositleri ve bu normalden fazla olan melanositleri yok etmesi gereken makrofajları hedeflemektedir. Bu yeni sistem ile leke hastalarını çok tatmin eden, ortalama %70-80 oranında bir açılma, makyaj ve kapatıcılardan kurtulma ve cilt tonunda belirgin açılma, aydınlanma ve parlama sağlanmaktadır.

Uygulamanın avantajları nelerdir?

Tek ya da ihtiyaca göre ortalama 2-3 seansta lekelerde açılma, kişilerin lazer sonrası 1-2 gün içinde hekiminin önerdiği bakım ürünleri ile sosyal-iş yaşantısına dönebilmesi ve ortalama 1 hafta sonunda belirgin lekelerde açılmanın gözlenmesidir. Tedavi 15-30 dk içinde tamamlanmakta, sonrasında 2 saat süren yanma görülmektedir. Lazer ışınlarının yaratmış olduğu kahverengi, minik, kum tanecikleri deri yüzeyinde pürtükler oluşturmaktadır. Verile uygun destek tedaviler ile yüzeysel soyulmalarla süreç tamamlanmaktadır. Lekelerde belirgin açılmanın yanı sıra ileri antiaging düzelme, kırışıklıklarda azalma, ciltte pürüzsüzlük ve parlaklık, daha sağlıklı bir cilt görüntüsü (BB Face) görülmektedir.

Sadece hekim tarafından uygulanan tedavi leke dışında yaşlanma etkileri, kırışıklıklar, çatlaklar, skarlar ve yanık izlerinde de kullanılmaktadır.

Son yıllarda geliştirilmiş leke tedavileri içinde, Lavieen Thulium Lazer lekeli ciltlerin yüzünü güldürmekte ve neden odaklı çözüm üretmektedir.

Bir Cevap Yazın