Bilge Nihan’la Çok Özel Röportaj; “İzmir, Benim İçin AŞK demek!”

Muhteşem sesi ve fiziğiyle çocukluğundan beri müziğin içinde olan Bilge Nihan ile samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. Babasının ilk hayran olduğu sanatçı olmasına dikkat çeken Nihan, şu anki mesleğinin genetik bir miras olduğuna inanıyor. 2006 yılında radikal bir kararla doğup büyüdüğü şehir Berlin’den Türkiye’ye yerleşen güzel sanatçı şu sıralar yeni çıkaracağı single parçası üzerine çalışıyor… İzmirli bir babanın kızı olan Bilge Nihan, İzmir’in kendisi için “Aşk” demek olduğunu söylüyor

Kendinizi tanıtmanızı istesek, Bilge Nihan kimdir ve şimdiye kadar ki yurt içi ve yurt dışı çalışmaları nelerdir?

Doğup büyüdüğüm Berlin şehrinde 8 yaşında piyano çalarak müziğe ilk adımımı attım. İlerleyen yıllarda burs aldığım Müzik okulunda şan dersleri de almaya başladım. Eş zamanlı olarak Berlin Klasik Türk Müziği Derneği’nde 10 sene boyunca aktif olarak hem solist hem de korist olarak yer aldım. Ama profesyonel müzik hayatımı sorarsanız 2003’te gitarist Engin Süelözgen orkestrası ile başladı. Albüm yapma fikri de o zamanlar tohumunu atmıştı ve ben 2006′ da radikal bir karar ile kendimi İstanbul’da buldum. O zamandan bu zaman’ a çeşitli orkestralarda solistlik ve pop müzik şarkıcılarına vokalistlik yaptım. 2013′ de artık kendi ekibimle çeşitli organizasyonlarda, kurumsal gecelerde, Eskişehir, Ankara, Balıkesir, Samsun gibi şehirlerde sahne aldım.
Gerek repertuarım gerek sahne tecrübem yıllar içinde iyice oturunca da ilk EP’ im “Yelkovan” ı 2014′ de piyasaya sunduk. Ve sizlerin de bildiği üzere 2016 Aralıkta “Net” ile tekrar bir Merhaba dedik ve şimdi burdayım.

Aile fertlerinizde de müzikle uğraşan isimler olduğu için müzikle iç içe bir çocukluk geçirmişsiniz. Bu özelliğin sizin için artıları nelerdir?

Babamın kendi orkestrası ile yaptığı çalışmaları çok küçük yaştan itibaren sık sık izledim. İlk hayran olduğum şarkıcı da o oldu. İşin içinde genetik miras diye bir şey olunca, seçeceğiniz meslek aşağı yukarı küçük yaşta belli oluyor bir kere. En nihayetinde bu size doğduğunuzdan itibaren verilmiş bir hediye. Konuşmaya başladığımdan bu yana şarkı söylüyorum ve benim yer yüzündeki misyonumun bu olduğunu o zamandan beri biliyorum. Oyuncaklarıma konser vererek başladı her şey. Yani her şeyi okulda öğrenemezsiniz. Sahne ışığı, sahnedeki rahatlığınız sizin bu mesleğe beraberinde getirdiğiniz ve belkide diğerlerinden ayıran özellikler oluyor. En azından benim ailem sayesinde artı olarak gördüğüm şeyler bunlar.

Yeni çalışmalarınızla ilgili bilgi alabilir miyiz? Yakın zamanda bir single ya da albüm planlarınız var mı?

Çok az kaldı, hareketli teklimiz yolda…

Bahadır Tatlıöz ile yaptığınız düet şarkınız çok sevildi. Yine bir düet projeniz ya da düet yapmak istediğiniz bir sanatçı var mı?

Bir süre solo olarak ve single projelerle devam etme planımız var. Vakti gelince de artık Bilge Nihan sound’ unu olgunlaştırdığımız bir albüm hedefliyoruz. O albümde yine feat ya da düet projeler olabilir.

Bize bir tam gününüzü anlatabilir misiniz? Bu yaz aylarında tatil yapma fırsatı bulabiliyor musunuz?

Haziran 20′ den bu yana Bodrum’dayım. Çarşamba günleri Yalıkavak’ta sahne alıyorum. Ara ara İstanbul’a iş için gidip geliyorum yani hem tatil hem iş birlikte gidiyor. Sabahları erken uyanıp verandamda filtre kahve içmeden bir kere gün başlamaz benim için. Deniz 100 adım mesafede olunca bol bol yüzerek ve temiz havanın tadını çıkararak geçiyor. Geldiğimden beri hiç televizyon izlemedim. Her şeyi sosyal medya üzerinden takip ediyorum. Onun dışında gün içersinde yeni single için çalışmalar devam ediyor.

 

Size İzmir desek; düşünceleriniz ne olur?

Ben İzmirli bir babamın kızıyım. Ailemizin büyük bir kısmı orada. Her şeyden önce İzmir’in dağlarında açan çiçekler demek, İzmir demek boyoz/peynir/yumurta üçlüsü demek, gevrek demek, yemiş demek. Sıcak hoş sohbet insanı, takunya giyen güzel kadınları demek. Çocukluğumda amcamlarla yaptığımız Gümüldür tatilleri demek. Kısacası İzmir aşk demek.

Bize zaman ayırdığınız için çok mutlu olduk. İzmirli hayranlarınız sizi ne zaman izleme fırsatı bulacak?

Asıl ben Karşıyaka LIFE dergisi okuyucularına vakit ayırıp röportajımızı okudukları için teşekkür ederim. En çok konser vermek istediğim şehirler arasında İzmir var. İkinci single’ ımız doğrultusunda bir konser takvimimiz oluştuğunda ilk fırsatta gelmeyi çok istiyorum.

Bir Cevap Yazın