İnsan Eliyle Oluşmuş Bir Tür Sokak Hayvanları

veteriner fotoVeteriner Hekim Fatih Işıklı

Eve yeni bir evcil hayvan almadan önce yeterli araştırmanın yapılmaması, ihtiyaçların doğru tespit edilmemesi, acımasız bahanelerle bu sevimli hayvanların dışarıya bırakılmaları sonucunda, sokak hayvanları dediğimiz insan eliyle oluşturulan yeni bir tür oluşmaya başlamıştır.

 

Köpekler, insanoğlunun yıllar öncesinde evcilleştirerek kendi sosyal yaşamına adapte ettiği canlılardır. Köpekler, yaklaşık 30 bin yıldır insanlarla birlikte yaşamaktadır ve insanoğlunun her türlü ihtiyacında onun yanında olmuştur. Örneğin 1. Dünya Savaşında köpekler Almanlar tarafından haberci olarak kullanılmıştır. Bir köpeğin koku alma yetisi insanlardan bin kat daha gelişmiş olduğu için, insanlar tarafından iz sürmede ve belirli hastalıkların tanınmasında (eğitilen bazı köpekler prostat kanserini koklayarak % 98 doğruluk oranıyla tespit edebilirler) yararlanılmıştır. İnsanoğluna bekçilik ve koruma yapmıştır. Hasta ve engelli insanlara gerek vücutlarıyla gerekse zekalarıyla yardımcı olmuşlardır. Örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür.

Zamanla insanlığın değişen ihtiyaçları, hızlı ve plansız şehirleşme, şehir ve bölge planlamanın hayvanların yaşam alanları düşünülmeksizin yapılması gibi nedenlerle doğanın ekolojik dengesi bozulmaya başlamıştır. Hızla artan insan nüfusu çevresel kirliliği de beraberinde getirerek bazı türlerin yaşaması için gerekli olan gıdayı bulamamasına ve bunun sonunda da sayılarının giderek azalmasına ve hatta yok olmasına sebep olmuştur.

Şehir yaşantısının daha tercih edilir olması insanoğlunun yıllar öncesinde evcilleştirerek sosyal yaşamına adapte ettiği dostlarına, bu kez evlerinin kapılarını açmalarına sebep olmuştur.
Ancak eve yeni bir evcil hayvan almadan önce yeterli araştırmanın yapılmaması, ihtiyaçların doğru tespit edilmemesi, eve çok tüy döküyor, eve çiş yapıyor, havlıyor, eşyalara zarar veriyor gibi son derece komik ve acımasız bahanelerle bu sevimli hayvanların dışarıya bırakılmaları sonucunda, sokak hayvanları dediğimiz insan eliyle oluşturulan yeni bir tür oluşmaya başlamıştır. Sokak hayvanları, insanlarla aynı sosyal çevrede yaşayan, yemek bulmak için çabalayan, zorlu iklim koşullarıyla mücadele eden, kötü niyetli insanlardan ve tanımadığı taşıtlardan korunmaya çalışan, doğaları gereği de üreyip çoğalan ve hızlı bir şekilde sayıları artan canlılardır.

Sokaktaki sahipsiz hayvanların sayısının bu şekilde hızla artması giderek önemli bir sorun haline gelmeye başlamış ve bunun sonunda 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu çıkartılmıştır. Bu kanunun temel amacı, hayvanların sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Bu kanuna göre belediyelere de belirli görevler düşmektedir. Belediyelerin hayvanlarla ilgilenen kurumları olan Veteriner İşleri Müdürlükleri, bu sokak hayvanlarını, bulundukları yerlerden alarak, kısırlaştırıp, aşılarını ve kontrollerini yaptıktan sonra, kayıt altına alarak tekrar aynı ortamına bırakmaktır. Aynı zamanda hasta, yaralı veya yardıma muhtaç olanların da tedavilerini yapmaktır. Eğer insan ve toplum sağlığını tehdit eden bir durum söz konusu ise, o sokak hayvanı rehabilitasyon merkezlerinde kontrol altında tutulurlar. Yaşadığımız çevrede köpekler için Örnekköy Köpek Bakım Evi ve kediler için Mavişehir Kedi Kliniği sahipsiz hayvanlar için hizmet vermektedir.

Eğer sokakta yardıma muhtaç bir sokak hayvanı görürseniz mesai saatleri içinde, Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünün 3244419 numaralı telefonunu arayarak yardım isteyebilirsiniz. Eğer hafta sonu, bayram tatili veya akşam saatleri ise Büyükşehir Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğünün 2933980 numaralı telefonunu arayarak Acil Müdahale Ekibiyle temasa geçebilirsiniz.

Sokaktaki her sahipsiz hayvan sevilebilecek veya yardım edilebilecek bir pozisyonda olmayabilir. İnsanlar gibi belki mutsuz, belki sinirli, belki karnı aç olabilir. Belki de bir hastalığı veya sıkıntısı vardır. Bu yüzden ona yaklaşmadan önce, öğretmeniniz, anne-babanız veya bir büyüğünüzden yardım istemelisiniz. Sokakta yaşayan her türlü hayvana temas etmeden önce ellerinize eldiven giymeli, müdahale sonrasında ise ellerinizi güzel bir şekilde yıkayarak dezenfekte etmelisiniz, üzerinizdeki kıyafetlerinizi de çıkartıp yıkamalısınız.

Soğuk havalarda kediler korunmak ve ısınmak için arabaların motorlarına girerler. Arabanızı çalıştırmadan önce motoruna bakabilirsiniz. Soğuktan korunmaları için bahçenize veya evinizin önüne korunaklı kedi veya köpek evleri yapabilirsiniz. Evde yemediğiniz yemekleri sokak hayvanları için ayırabilirsiniz. Çevreyi de kirletmemek için bu yemekleri bir kap içinde vererek bitiminde ise çöpe atmalısınız. Onlar plastik kapları atmayarak veya büyük boy pet su şişelerini ortalarından keserek su kapları yapabilir özellikle yaz aylarında sık sık sularını değiştirebilirsiniz.
Kedi veya köpek almaya karar verdikten sonra pet shop veya çiftlikler yerine barınaklardan veya sokakta yaşayanlardan almayı tercih edebilirsiniz. Boş zamanlarınızda barınaklara giderek barınak hayvanlarının ihtiyaçlarının ne olduğunu öğrenip onlara yardım edebilirsiniz. Hiçbir şey yapamazsanız sevginizi verebilirsiniz. İnanın en büyük ihtiyaçları birazcık sevgidir.

Sokak hayvanları sorunu hayvanların değil, insanların ve insanlığın büyük bir sorunudur. Çözümü de mutlaka insancıl yöntemlerle yapılmalıdır. Önümüzdeki sayıda görüşmek ümidiyle, hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın