Avrupa müzik listelerini zorlayan Aynur Aydın’la çok özel bir röportaj…

Avrupa’da birçok başarıya imza attıktan sonra Türkiye müzik piyasasına hızlı bir giriş yapan Aynur Aydın, Günah ve Sevap single’yle büyük bir hayran kitlesine sahip oldu. Küçüklüğünden beri kendisini en çok heyecanlandıran ve mutlu eden şeyin müzik olduğunu söyleyen sanatçı, müziğin hayali ve hayatı olduğunu söylüyor.
Almanya’da doğup büyüyen ve dünyaca ünlü isimlerle çalışan sanatçı sesiyle ve güzelliğiyle çok geçmeden farkını ortaya koydu! İzmir ile ilgili, “İzmir’in bendeki karşılığı tek kelimeyle huzur” diyen Aynur Aydın, sorularımızı içtenlikle cevapladı…

Bize kendinizi anlatabilir misiniz? Aynur Aydın gerçekte nasıl biri?
Kendini anlatmak çok zordur, ne kadar anlatsan da gün sonunda seninle en çok vakit geçiren insanlar bu soruyu en doğru cevaplayabilir. Ama kısaca bir özet geçeyim. En çok kendisiyle dalga geçen, hayata hep gülümseyen ama bir o kadar da duygusal ve kırılgan bir insanım. Ama ağlarken bile mutlaka bir espri patlatırım. Sanırım buyum. :)

Çocukluğunuzdan beri müziğin içerisindesiniz… Bu ilgi nereden geliyor?
Beni en çok heyecanlandıran mutlu eden şey hep müzik oldu. Sanki müzik dinlerken, müzik yaparken başka huzurlu bir dünyaya giriş yapıyorum. Garip bir aşk.

Almanya’da doğup büyüyen ve orada dünyaca ünlü isimlerle çalışan bir müzisyen olarak, Türkiye’dekiler yurtdışına açılmak isterken siz ülkeye geldiniz. Bunun nedenlerini öğrenebilir miyiz?
Öncelikle Türkiye’de yaşamak istedim. Özüme dönmek istedim. Almanya’da ne kadar doğup büyüsen de hep bir nevi misafirsin.
Misafirlik bitti, artık evimdeyim. Müzikal açıdan sorarsanız, benim duymak istediğim müzik tarzını kimse yapmıyordu. Genç nesle dünya müziğine daha yakın bir tarz ile yaklaşmak istedim.

Türkiye’ye gelmeden önce ve sonra Aynur Aydın dersek?
Çok büyük fark var. Almanya’da daha gamsız yaşardım. Her şey kolay, herkes rahat Avrupa’da. Türkiye’de acının ne demek olduğunu anladım. İnsanlarımız ne kadar zor şartlarda ayakta durmaya çalışıyorlar. Buna rağmen yine de paylaşmayı biliyorlar. Bu beni çok etkiledi. Daha farkında, daha erdemli bir insan oldum sanırım.

Almanya ve Türkiye müzik piyasalarını kısaca karşılaştırabilir misiniz?
Çok farklı, ama her iki tarafın da güzellikleri var. Yurt dışındaki çalışma sistemi çok sistematik. Bu disiplin dışarıdan çoğu zaman güzel gözükse de her coğrafyada işe yaramıyor bence. Biz çok duygusal bir milletiz. Dolayısıyla aşkla yaptığımız bir işi aşırı disiplinli bir şekilde yapmaya kalktığımızda yaptığımız iş mekanik bir hal alıyor. Bu da bazen sonuca olumsuz yansıyabiliyor.

Röportajlarınızda hep Eurovision’a katılmak ister misiniz diye sorulmuş. Neden Eurovision anketlerinde siz ön plana çıkıyorsunuz? Bunu sizce hangi özelliğiniz sağlıyor?
Onu beni seçen insanlara soracaksınız. :-) Geldiğim ilk günden beri beni Eurovision’a yakıştırıyorlar. Sağ olsunlar, çok gurur verici bir şey. Sonuçta bir ülkeyi temsil ediyorsun.

Yeni çalışmalarınız nasıl gidiyor? Yaz aylarında bir albüm ya da single düşünüyor musunuz?
Şu an çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakında yeni şarkılarımızı duyacaksınız.

Hayal ve hedeflerinize ulaştığınızı söyleyebilir misiniz? Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Benim hayalim iyi müzik yapmak ve hayatımı müzikle devam ettirmekti. Sanırım bunu da başardım. İlerde ne olur ne olmaz bilemem. Ama bugüne kadar yaptığım tüm işlerle gurur duyuyorum.

Çalıştığınız hangi ünlü ya da ünlüler hayatınızda dönüm noktası oldu?
Dünya çapında bilinen aranjörler Tony Nilson ve Moh Denebi. Türkiye’de Erhan Bayrak. Sanatçı olarak da Ajda Pekkan. Şu an çok sık görüşemesek de kalbimde onun yeri hep büyük.

Genelde bir tam gününüz nasıl geçiyor?
Değişiyor. Bazen çok yoğun bazen çok sakin. Takvimin boş olduğu günlerde spor yapmayı sinemaya gitmeyi, iyi bir kitap okumayı çok seviyorum.

Karşıyaka’da bulundunuz mu daha önce? İzmir – Karşıyaka sizin için ne ifade ediyor?
İzmir’in bendeki karşılığı tek kelimeyle huzur. Pek çok kez konser ve imza günü için İzmir’e geldim. Her seferinde çok güzel ağırladı beni İzmir. Her şehrin karakteristik bir semti oluyor. Bence Karşıyaka İzmir’in en karakteristik ve asi semtlerinden. Ama ben bütününü çok seviyorum İzmir’in. Kısacası, İzmir’de olmak hep güzel! :)

Bize zaman ayırdığınız için çok mutlu olduk. İzmirli hayranlarınız sizi ne zaman izleme fırsatı bulacak?
Özellikle yaz aylarında insanların tatil için sahil kesimlerini tercih ettiği için konserlerimiz de yoğun olarak Ege ve Akdeniz’de oluyor. Henüz kesinleşmese de en kısa zamanda İzmir ve çevresinde konserlerimiz olacak. O zamana dek hepinize sevgiler. :)

Bir Cevap Yazın