15 Maddede Babalık

İlk defa mı baba oldunuz? Teknik olarak çocuğunuz doğduğu an baba oluyorsunuz ancak bazı anlar var ki onları tecrübe ettiğiniz an babalık nasıl bir şeymiş anlayacaksınız. Alarm kurmaya ihtiyaç duymamaktan tutun da başkasına banyo yaptırmaya kadar 15 maddede baba olmak.

1. Kendimden çok başkasını yıkıyorum.

Babanın yaptığı bir banyoya karşılık çocuk 3 defa banyo yapar. Çocuklar ebeveynlerinden daha çabuk kirlenir ve ayrıca babalar banyo yapacak zamanı zar zor bulurlar. Genelde de hep kan ter içinde kalmış olurlar.

2. Düzenli olarak geç yatıyorum ama içmiyorum.

 

İlk defa baba olanlar çoğu geceyi genellikle uykusuz geçirirler ama partiledikleri için falan sanmayın. Biberonları doldurma, masallar uydurma ve beşik sallama, uzun uzun beşik sallama…

3. Artık canlı bir alarmım var.

Babanın çalar saat kullanmasına gerek kalmaz. Pili hiç bitmeyen canlı bir çalar saati vardır artık ve alarm kendi isteğine göre çalar, bu konuda söz hakkınız yoktur.

 4. “Tekrar” kelimesinin “bir defa daha” demek olmadığını öğrendim.

Eğer çocuğunuzu salıncakta sallarken “babacım tekrar” diyorsa “bir defa daha” demek istemiyor. “Takatin kalmayana kadar beni salla, takatin kalmasa bile sen yine salla.” demek istiyor.

5. Çocuğum doğduktan sonra hayatımda yemediğim dayağı yedim.

Bir baba, çocuğu olmayan bir erkeğe oranla çok daha fazla yumruk, tekme ve dirseğe maruz kalır. Neyse ki çocuklar can acıtacak kadar güçlü değiller ama dirsek yemek bazen can acıtıcı olabilir.

6. Tarzım olduğunu fark ettim.

Babalar da çocuklarını anneleri kadar havalı giydirebilirler. Aksesuardan saç stiline, babalar da çok tatlı şeyler ortaya çıkarabilirler.

7. Artık kendimi sansürlüyorum.

Çocuklarınızın yanında küfürlü kelimeler kullanırken yaratıcılığınızı konuşturmalısınız. Kötü kelimeler yerine kullanacağınız komik uydurmalar bulabilirsiniz.

8. Daha önce hiç girmediğim mağazalarda bir sürü vakit harcıyorum.

Disney mağazası, Hello Kitty mağazası, Toyzz Shop; sizin için cehennemi andıran bu yerler çocuğunuza sonsuz bir mutluluk verir. O nedenle babalar acılarını içlerine atıp çocuklarını mutlu etmek için bu mağazalara dalarlar.

9. Tuvalete gitmemi izleyen birine alıştım.

Sadece babalar çocuklarının tuvalete gitmelerini izlemez. Aynı şeyi çocuklar da yapar. Onların görmediği bir zamanda çocukların yaramazlık yapmasındansa, babalar çocuklarının her daim gözlerinin önünde olmasını tercih ederler, tuvalette olsalar bile.

10. Eğer televizyon izliyorsam, muhtemelen çocuk kanalıdır.

Baba bir süre sonra sadece çocuk kanalları izler hale gelir. Aslına bakarsanız her baba çaktırmasa da içten içe Frozen’ı sever ve bu sevimli karakterlerin iyiliğini ister.

11. Arkadaşlarım bebek bakmak ile ebeveynliği karşılaştırdığında gülüyorum.

Bebek bakmak ile ebeveyn olmanın alakası yoktur. Bebek bakmak maksimum bir kaç saat sürer, ebeveynlik ise bir ömür boyudur. Ve bunu para karşılığı yapmazsınız.

12. Çocuklarımın yanında beyaz giymekten kaçınıyorum.

Gerçek bir baba olmaya alıştıysanız çocuklarınızın yanında beyaz renk kıyafet giymezsiniz. Çünkü bilirsiniz ki 1 saate kalmadan o beyaz ya yemek lekesi, ya kusmuk lekesi ya da boya kalemi lekesi olacak.

13. Çocuklarıma kitap okumayı çok eğlenceli buluyorum.

Çocuk kitapları aslında bayağı ilgi çekicidir. Özellikle bir kitabı devamlı okuduktan sonra, kendinizi karakterleri mükemmel bir şekilde seslendirirken bulabilirsiniz.

14. Halka açık yerde takma isimler kullanıyorum.

Çocuksuz erkeklerin çoğu kalabalık ortamlarda şirin takma isimler kullanma fikrinden hiç hoşlanmaz. Bunun aksine babalar çocuklarını herkesin içinde “prenses” veya “melek yüzlüm” gibi takma isimlerle çağırarak utandırmayı severler.

15. Dünyanın en iyi işine sahip olduğumu anladım.

Uykusuz geçen geceler, sabahın köründe kalkmalar, çocuk programları izlemeler; tüm bunlara değer çünkü dünyada sizi herşeyden çok seven mükemmel insana bakıyorsunuz – çocuğunuz hayatınızda olduğu için kendinizi çok şanslı hissediyorsunuz.

Kaynak

Bir Cevap Yazın