Ozan Özdaş yazdı: BİSİKLET

ekr_8610 OZAN ÖZDAŞ

Son zamanlarda artış gösteren popüler bir outdoor spor ve sosyalleşme aracı olma yolunda ilerleyen bisiklet genç yaşlı demeden hepimizi bir bisiklet sevdalısı  haline getirebiliyor. Kıyı şeridine yapılan ve yapımına devam edilen bisiklet yolları, bisiklet kiralama sistemi BİSİM ve gönüllü desteğiyle oluşturulan Efes-Mimas bisiklet rotaları ile İzmir’i bisiklet kenti yapan Büyükşehir ve yerel belediyelerin payı büyük tabi ki….

Birçok hobim var ve doğada olmayı seviyorum Ama benden birini seçmemi isterseniz hiç düşünmeden Bisiklet derim.. Birçoğumuz bisiklet sürmesini biliriz. Ama hiç birimiz belli bir yaşa geldikten sonra bisiklet sürmeyiz… Hepimiz için arabalar, büyük motorlar vardır ve bizim o araçları sürmemiz gerektiğini düşünürüz. Hatta bunu bir zorunluluk olarak görür “Kocaman adamsın, bisiklet ile ne işin var?” deriz… Oysa ki bu çok yanlış bir düşüncedir. Çünkü bisiklet sürmek, bunu bir hobi hatta yaşam biçimi olarak görmek bizlere gerek sağlık gerek sosyalleşme ve daha bir çok açıdan fayda sağlamaktadır. Şunu kendi tecrübelerimden de rahatlıkla söyleyebilirim Bisiklet yaşı olmayan bir spordur… Bisiklet demek Özgürlük demektir…


Bisikletin tarihi 1700 sonlarında Fransa’da geliştirilen araçlarla başlar. İlk bisiklet, 1791’de Conte de Sivac Celerifere’in yaptığı, aynı büyüklükte iki tekerlekten oluşan tahtadan yapılmış bir araçtı. Oturma yeri tekerlekleri birleştiren çubuğun üzerine yerleştirilmiş ve sürücüler, çubuğu bacakları arasına alarak oturarak aracı ayaklarıyla iterek yürütüyorlardı.
Bisikletler temel olarak üç kategoriye ayrılır. Bunlardan birincisi yarış/performans bisikletleri, ikincisi dağ bisikletleri ve üçüncüsü şehir/yol bisikletleri olarak geçer. Eğer ilk defa spor ve tur amaçlı bisiklet alıyorsanız kesinlikle seçmeniz gereken şehir/yol bisikletidir. Çünkü yarış bisikletleri uzun süreli bisiklet sürmek için elverişli olmamakla birlikte narin yapıları gereği Mevcut yollarımızda kısa sürede arızalanacaktır. Peki o zaman bozuk yollar konumuz ise neden dağ bisiklet değil diyorsunuz. Dağ bisikletleri, yani kalın lastikli hantal görünümlü bisikletler, adı üzerinde dağ bisikletidir. Yani dağ bisikletini düz asfaltta sürmeye çalışmak oldukça amacı dışında bir eylemdir. Çünkü dağ bisikletleri aslında arazi, toprak, dağlık ve kayalık alanlar için üretilmektedir. Kalitesiz marka dağ bisikletleri normal yolda da kısa sürede eskiyebilir. Bu konuda aldanmamanız gerekir. Bisikleti şehir içinde caddelerde, düz yollarda ve bazen hafif toprak yollarda spor amaçlı olarak kullanacaksanız almanız gereken bisiklet, yol/şehir bisikleti kategorisinden bir bisiklet olmalıdır. Sadece bisiklet satışı yapan mağazalar size bu konuda gerekli desteği verecektir..


Bisiklete binmek bütün Dünya’da çok yaygın olmasına rağmen ülkemizde hala gerektiği ilgiyi görmemiştir. Bunda en büyük iki etken; bisiklet yollarımızın olmayışı ve bisiklete binen kişilere yeterince saygı gösterilmemesidir. Özellikle bakış açısı, kent hayatında bisiklete binmeyi imkânsız hale getiriyor. İnsanları kapalı alanlarda veya trafiğin olmadığı boş arazilerde binmeye zorluyor.
Avrupa’da insanların işine, gezmeye ya da arkadaşlarıyla görüşmeye bisikletle gitmesi çok doğal bir görüntüdür. Ülkemizde şehir içi ulaşımın kötü olması, yollarımızdaki düzenin tam anlamıyla sağlanamaması sebebiyle ve bunun üstüne en küçük yağmurda bile yollarda su birikintilerinin oluşması dışarıda bisiklete binen insanları görmeyi zorlaştırmaktadır. Her ne kadar ülkemizde bisiklete binmek pek yaygın olmasa da kendi sürüşlerimde gördüğüm sürekli artan bir ilgi olduğunuda söyleyebilirim…


BİSİKLET GİYSİ SEÇİMİ VE EKİPMANLAR
Bisiklet kullanırken uygun giysiler giymek hem sürüş rahatlığı hem de vücut sağlığı için azami önem teşkil eden bir konudur. Arabanızla ilerlerken gördüğünüz tuhaf giyimli bisikletçiler size komik görünebilir fakat aslında tüm o tuhaf giysiler, kapsamlı bilimsel araştırmalar sonucunda üretilmiş kaliteli ve pahalı giysilerdir. Daha da önemli olan nokta ise mesafe ne olursa olsun o giysilerin bazılarının tüm bisiklet sürenler tarafından kullanılması gerektiğidir.

FORMA
Jersey de denir. Uzun veya kısa kollu olur. En önemli özelliği vücudu tam olarak sarmasıdır, bisiklet sporunda vücudu tam olarak saran giysiler giyilmelidir. Değişik ve ilginç desenlerde olur, gece kullanımı için ışığı yansıtan modelleri de vardır. Arkasında iki veya üç adet cebi vardır.
TAYT
Uzun mesafe sürecek olan bisikletçi için en gerekli giysidir. Bacak arasında sünger bulunur, böylece uzun süre bisiklet üzerinde giden sürücünün bacak arası sürtünmesi en aza indirilir. Omuzdan askılı veya belden lastikli olur. Bacak uzunluğu değişik modeller vardır.
KASK
Bisikletci için en önemli malzemedir. Olası bir düşme durumunda kafa travmalarını ve yaralanmalarını önler. Bir defa kaza yapılan kask tekrar kullanılmaz. Kasklar günümüzde en yüksek teknoloji ile üretilir, rüzgar tünellerinde sürtünmeleri azaltılır, en hafif ve dayanıklı malzemeden üretilir. Üzerindeki hava kanalları kafanızın serin kalması için özel olarak dizayn edilir. Tüm dünyada sürücüler bisikleti ne olursa olsun piyasadaki en pahalı kaskı satın alırken ülkemizde ve Türkiye’de genelde en ucuz kasklar tercih edilir…
ELDİVEN
Kısa mesafelerde kullanılması isteğe bağlıdır fakat uzun mesafe sürerken mutlaka gereklidir. Avuç içinde bulunan ve hamate denen bir kemik mahmuzu vardır. Bu mahmuza her baskı yaptığınızda yük biner ve bu da ulnar sinirinin sıkıştırılmasına sebep olur. Bu duruma uzun süre maruz kalınırsa avuçta ağrı ve elde yorgunluk hissi doğurabilir. Günümüzde eldivenlerin avuç kısmına jel ya da kaliteli süngerler yerleştirilmekte ve sakatlanmalar minimuma indirilmektedir. Parmak uçları kesik veya tam parmaklı eldivenler piyasada mevcuttur.
GÖZLÜK
Güneş gözlüğü veya renkli camlı gözlükler uzun mesafeler için gereklidir. Yazın ülkemizde güneş gözlüğü mutlaka gerekmektedir. Bunun yanında sarı camlı gözlükler kararmış havada açık bir görüntü sağlar, normal camlı gözlükler ise ülkemizde çok olan sinek,böcek vs haşarat için idealdir. Hiçbir sebep olmasa bile yüksek hızla iniş inerken gözlerin yaşarmaması için kaliteli yol gözlüklerine ihtiyaç vardır.


Bisiklet Kullanırken Yanınızda Bulundurmanız Gereken Malzemeler
• Küçük bir ilk yardım çantası
• Bisiklet pompası
• Yedek iç lastik ve levye
• Tamir kiti
• Alyan anahtarı
• Zincir tamir anahtarı

Bisiklet Sürmenin Faydaları

• Her gün sadece 30 dakika bisiklete binmek, kalp, damar ve solunum sistemi üzerinde oldukça etkilidir.
• Bisiklete binen insanlarda, çok yoğun olarak araba kullanan, toplu taşıma araçlarından vazgeçmeyen insanlara oranla yağ yakımı daha fazladır.
• Bisiklete binenler trafik yoğunluğundan etkilenmez. Gideceği yere zamanında varmanın keyfini yaşarlar.
• Uyku problemlerinin giderilmesinde bisiklete binmek çok faydalıdır. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günde 30 dk bisiklete binen insanların daha rahat uyudukları kanıtlanmıştır.
• Düzenli olarak bisiklete binen insanlar radyasyonun etkilerinden diğer insanlara oranla daha az etkilenirler. Bu sayede genç bir görünüme sahip olurlar.
• Bristol Üniversitesi’nde yapılan bir diğer araştırmaya göre ise, düzenli bisiklete binen insanların sindirim sisteminin daha iyi çalıştığı, bağırsak problemlerinin azaldığı gözlemlenmiştir.
• Bisiklete binmek vücut direncinin hissedilir oranda artırır. Bunun sonucu olarak kişinin hastalıklara yakalanması zorlaşır. Daha uzun bir ömrün kapılarını açar.
• İş hayatınızda prestij kazandırır; bisiklete binen insanlar daha hareketli olacağı için, mesai arkadaşlarınız çok enerjik olduğunuzdan bahsedecektir.
• Günümüzün büyük sorunlarından olan obeziteyi engeller.
• Şimdiki zamanın çocuklarına örnek olursunuz; onların tabletlerden ve bilgisayarlardan uzak kalması için rol model görevi görürsünüz. Çocukların önyargılarını kırarsınız.
• Düzenli olarak bisiklete binmek diğer sporları yapmayı kolaylaştırır. Artık daha rahat bir şekilde basketbol, futbol, tenis vb. oynarsınız.

Tek başınıza pedal çevirmekten sıkılıyorsanız İzmir’deki başlıca bisiklet grupları… 

Hem eğlence, hem spor, hem de harika bir sosyalleşme fırsatı. Çok içten ve dayanışmacı bir camiası var. Nereden mi biliyorum bende içlerindeyim…..:))))
Perşembe Akşamı Bisikletçileri www.facebook.com/groups/persembeaksamibisikletcileri/
Bike İzmir https://www.facebook.com/groups/bikeizmir/

GAP- Gaziemir Aktif Pedal https://www.facebook.com/groups/GAPbisikleti/
Pedal 35 www.facebook.com/groups/pedal35yarim/
Ege Pedal www.facebook.com/groups/101456207499/
Çarşamba Akşamı Bisikletçileri (ÇAB) www.facebook.com/groups/carsambaaksami/
CAT – Cuma Akşamları Bisiklet Topluluğu www.facebook.com/groups/CumAksamiTuru/

 

Bir Cevap Yazın