Mordoğan’da Deniz Şenliği Yapıldı

Ahmet Aydın AKANSU

Geleneksel hale gelen ve bu yıl 13’ncisi düzenlenen “Mordoğan’da Denizle Buluşma Şenliği”nde, Akdeniz’in nesli tükenen sinarit, sargoz, sivriburun, karagöz fangri, mercan gibi binlerce yavru balığı denize bırakılırken, belde sakinleri konuklarıyla deniz ve kıyı temizliği yaptılar. Şenliğin en coşkulu tarafı ise teknelerle denizin ortasında olta ile
balık avlama yarışması oldu.

 

Bilim adamlarından tescilli yüksek oksijenli havası ile ünlü Mordoğan’da heyecan yine doruktaydı. Hiç aksatılmadan bu yıl 13’ncüsü gerçekleştirilen “Denizle Buluşma Şenliği” birbirinden önemli ve ilginç aktivitelerle yapıldı. Kekik kokan dağlarında yürüyüşler yaparak hem karadan hem denizden defalarca gezdiğim Mordoğan, İzmir’in görülmesi gereken cennet köşelerinden biridir. Dağcılık, fotoğrafçılık, dalgıçlık ve olta balıkçılığında çok popüler bir bölge olan Mordoğan, denizlerin korunmasına yönelik farkındalık yaratmak üzere düzenlenen “Denizle Buluşma Şenliği” pek çok deniz kentine de örnek oldu. Mordoğan ve Karaburun’un tek belediye çatısı altında birleşmeden önce “Mordoğan Denizle Buluşma Şenliği” nin mimarı Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çalışkanlığı ile üçüncü kez belediye başkanlığına seçilen ender kişilerden biridir. Sürekli halkın içinde onların yaşadıkları neşeye de sıkıntıya da ortak olan bir halk adamıdır.

Amaç denizlerle ilgili bilinç oluşturmak Belediye Başkanı Ahmet Çakır, denizle buluşma şenliği adı altında asıl amaçlarının insanoğlunun en önemli yaşam kaynağı olan denizlerin nasıl korunması gerektiğini öğretmek olduğunu dile getiriyor.

Belde sakinlerinin konuklarıyla plaj ve kıyı temizliği ile dalgıçların deniz dibinden çıkardığı pek çok atık sahilde teşhir edilerek sorumsuz insanlar denizleri nasıl kirlettiği gözler önüne serildi. Akdeniz’in birbirinden kıymetli ancak yanlış balık avlanması sonucu nesli tükenme tehlikesi altında bulunan sinarit, sargoz, sivriburun, karagöz fangri, mercan gibi binlerce yavru balığın vatandaşlarla birlikte denize bırakıldı.


Heyecanlı balık tutma yarışması
Denizlerle ilgili belgesel film gösterileri, bilim adamlarının sunumları, müzik gösterileri ve Mordoğanlı hanımların el işi standları büyük ilgi gördü. Mordoğan Su Ürünleri Kooperatifi’nin belirlediği 50 teknede 4’er kişilik ekipler olta ile balık avlama yarışı yaptılar. Geçen yıl onlarca irili ufaklı teknenin papatya tarlasını andıran denizin ortasındaki görüntüsü ile yüzlerce amatör balıkçının “Ben çipura tutum, ben levrek yakaladım” bağırış ve sevinçleri görülmeliydi. Tutulan balıklar daha sonra büyük ızgara ve tavalarda pişirilip şenliğe katılan konuklara ekmek arasında ikram edildi.
Adını mor doğan güneşten alıyor
Mordoğan’da bazı kişiler beldenin adını mor doğan güneşten aldığını söylerken bazı kişilerde Mordoğan’da 78 ayrı tonda mor çiçek yetiştiği ve en ünlüsünün mis kokulu sümbül olduğu ve güneşin sabahları denizin üstünden morluklar içinde doğuşunun sebebin bu mor çiçekli bitki örtüsünden kaynaklandığını söylüyor. Güneşin denizin üzerinden mor ışıklar içinde doğup doğmadığını görmek için uykumdan fedakarlık yaparak kalktığım 05.45 de o manzaraya bende tanık oldum ve o anı fotoğraflayıp ölümsüzleştirdim. Mordoğan’ı görsel anlamda içinize sindirdikten sonra pek tabiî ki karnınız acıkacak.

Babadan oğla 50 yıllık sakızlı  dondurmayı tadın
Musa ve Aslan Ertürk kardeşlerin deniz kenarındaki taş ve tahta ağırlıklı malzemelerle yapılan huzur dolu mekanında organik ürünlerden oluşan sabah kahvaltısı veya pizza, hamburger, Ayvalık tostu, özel soslarla hazırlanmış kasap köftesi, çok özel makarna çeşitlerinin tadına bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Makedonya’dan 50 yıl önce İzmir’e daha sonra Mordoğan’na yerleşen Rıfat Ertürk’ün oğulları Aslan ve Musa ile birlikte işlettiği Roma Dondurmacısı, mis gibi damla sakız kokulu dondurması ile kısa sürede marka haline gelmiş. Babalarının vefatı ile bayrağı teslim alan Aslan ve Musa Ertürk kardeşler, damla sakızlı dondurma çeşitlerine yaban mersini, yeşil elma, böğürtlen, kavun, kivi gibi 35 çeşit dondurma daha ekleyerek isimlerini İzmir’e hatta Ege Bölgesinin pek çok bölgesine kadar duyurmuşlar.

Sözün özü, denizlerin korunmasına yönelik yapılan bu deniz şenliğini düşünenleri ve emeği geçenleri kutluyorum.

Bir Cevap Yazın