Evimize evcil hayvan almadan önce nelere dikkat etmeliyiz?

veteriner fotoVeteriner Hekim Fatih Işıklı

Kediler daha uzun olmakla birlikte, bir köpeğin ortalama yaşam süresi 12-15 yıl arasıdır. Bu süre içerisinde sizden sadece sevgi ve ilgi ister. Hayatınızın her döneminde ona yeteri kadar zaman ayırmalısınız.
Evinize evcil hayvan almadan önce, tüm aile bireylerinin istemesi ve ortak karar vermesi gerekir. Çünkü alınan canlı, evinizde diğer aile fertleriyle birlikte sizin yaşam alanlarınızda yaşayacaktır.
Aile bireylerinden herhangi birisinin kedi veya köpeğe karşı alerjik bir durumu varsa, evcil hayvan beslemek o kişinin sağlığı açısından uygun olmayabilir. Alerjik bir yapınız varsa, evcil hayvan almadan önce doktora gidip alerji testi yaptırmalısınız.


Evinize aldığınız sevimli dostunuz, bazı dönemlerde artmakla birlikte, periyodik olarak tüy dökecektir. Evinize almadan önce tüyü olup da, tüy dökmeyen kedi veya köpek olmadığını bilmelisiniz.
Bütün canlıların yeni bir ortama uyum sağlaması için belirli bir zamana ihtiyacı vardır. Eve aldığınız yeni bir köpek yavrusu, tuvalet eğitimini alana kadar, eve tuvaletini yapabilir, dişleri kaşındığı için sizi veya evinizdeki eşyaları kemirebilir. Kediler tırnaklarını törpülemek için evinizdeki eşyaları, halı ve koltukları tırmalayabilir. Bunlara karşı hazırlıklı olmalısınız.
Özellikle köpekler, sosyal canlılar oldukları için evde yalnız kalmayı hiç sevmezler. Eğer yeterli zamanınız yoksa tüm aile fertleri sabah evden ayrılıp, akşam eve dönüyorlarsa köpek beslemek sizin için uygun olmayabilir.
Kediler, sahiplerinin evde sık sık onu yalnız bırakıp gitmesinden veya eve çok sık misafir gelmesinden hiç hoşlanmazlar ve mutsuz olurlar. Sık seyahat ediyorsanız veya eve gelen yabancı misafirleriniz çoksa bir kedi beslemek sizin için uygun olmayabilir.


Köpekler evde yeterli bir hareket alanına ihtiyaç duyarlar. Balkonda veya sadece bir odaya kapatılarak yaşamaları sağlıkları açısından uygun değildir. Onun tüm evde serbestçe dolaşmasına izin vermelisiniz. Eviniz yeteri kadar büyük değilse, evde beslemek için küçük ırk köpekleri tercih edebilirsiniz.
Evinize alacağınız sevimli dostunuzun hayatı boyunca birtakım ihtiyaçları için rutin masrafları ve sağlık harcamaları olacaktır. Bunları karşılayabilmek için ona belirli bir bütçe de ayırmalısınız.
Beni dinlediğiniz için teşekkür ederim.

Bir Cevap Yazın