OFF ROAD

ekr_8610 OZAN ÖZDAŞ

Off-Road kelimesi, İngilizce bir kelime olup sözlük anlamı yol dışı demektir. Kullanım amacı ise yol olmayan ortamlarda, taşıtlar ile gidebilme üzerinedir. Off Road’un en belirleyici özelliklerinden biri otomobil sporları içinde dünyanın en eskisi olma unvanına sahip olmasıdır. Bunun temel nedeni ilk tekerlekli taşıt icat edildiği zamanlarda o tekerlekli taşıtın gidebileceği yolların yapılmamış olmasıdır. Dolayısı ile gidilecek bir yol bulunmadığı için taşıtlar spontane olarak Off Road yapmaktaydılar…


Off Road araçlarla ilgili bir diğer önemli nokta hemen her marka 4×4 çekiş sistemine sahip aracın “jip” ismi anılmasıdır. Burada önemli olan nokta jip kelimesinin bir taşıt türü değil, ABD üretimi özel bir araç markası olduğudur ve orijinali JEEP şeklinde yazılır ve kelimenin kaynağı General Purpose (Genel Amaç) kelimelerinin baş harfleri olan GP’nin İngilizce telaffuzundan ileri gelir. JEEP markası, yüksek popülaritesinden dolayı günümüzde sadece bir marka değil bir taşıt türünü ifade edebilecek konuma gelmiş ender markalardan biridir. Bu yazımda, arazi araçlarının tanımını yapılırken jip kelimesi kullanılmamaya özen göstereceğim…

Off Road’un çıkışı, normal araçların ulaşamadığı yerlere ulaşma isteğinin doğurduğu sonuçtur. Günümüzde doğa ve motor sporları kategorisinde gösterilen off road; ilk olarak Ordularındaki kara araçlarıyla gidilemeyen yerlere gidilebilmek için çıkmış ve geliştirilmiştir.


Off Road daha sonraları uzak iş sahalarına erişmek için kullanılmıştır. Ordu ve iş için kullanılan kara araçlarının araziye uygun hale getirilmesi ve gidilemeyen yerlere gidilebilme isteği, günümüzde çıkış değerlerinin yanı sıra; hobi amaçlı bir spor haline gelmiş ve giderek yaygınlaşmıştır.

“Bir yolun üzerinde hiçbir engel ile
karşılaşmıyorsanız, muhtemelen o yol
hiçbir ilginç yere varmıyordur.”
Frank A.Clark

Günümüzde off road denildiğinde arazi araçlarıyla doğada engelleri aşmak, beraberlik ve grup çalışması içerisinde doğayla mücadele etmek olarak tanımlanabilir. Off road; hem arazide yol almak, hem de yarışmak olarak algılanmaktadır. İlk başlarda standart 4×4’lerle yapılan bu spor, günümüzde modifiye edilmiş ve off road donanımlarıyla güçlendirilmiş 4×4’ler ile yapılmaktadır.

Ancak kelime anlamının dışında off-road Benim için, maceradan ve doğa ile iç içe bulunmaktan keyif alan farklı bir yaşam tarzını ve hayata farklı bir bakış açısını temsil eder. Çünkü başka hiç bir araç bir 4×4 kadar insan yaşamını etkileme potansiyeline sahip değildir. Bu araçlar, kullanıcılara hem standart sürüş keyfinden farklı bir deneyim ve tecrübe sunarlar hem de kişilerin kamp, dağcılık, balık tutma, parapant, fotoğraf gibi doğada gerçekleştirilecek sporları yapmasını kolaylaştırırlar.

Off-Road 4X4 araçlar ile doğada, zor koşullarda yol almak olduğunu belirtmiştim. Off-Road sporu ise, çeşitli engellerle zorlaştırılmış ağır parkurlarda, 4X4 araçlar kullanılarak, bu engelleri en kısa zamanda aşmak için mücadele etmektir. Off-Road sporu ile ilgilenen insanlar, doğa içinde bulunmaktan keyif alan, macera ile iç içe yaşamayı seven, takım ruhu ile bir araya gelen bir insan gurubudur. Off-Road, Hem çetin şartlarda zor engeller ile kıyasıya mücadele içeren zorlu bir motor sporu olarak, Hem de, neşeli kamplar ve gezilerle, Çok farklı ilgi alanlarına hitap eder.

SPOR OLARAK OFF-ROAD
Derin su geçişleri, çamur ve bataklık parkurlar, kaya tırmanışları, dik rampa ve inişler gibi, Normal araçlarca aşılaması olanaksız engelleri geçmeye yönelik yarışları ile, Zevkli seyir olanakları sağlayan bir spordur.
Seyirci ve basın açısından bakıldığında, Tüm yarışan araçları aynı anda görme olanağı sağlayan etapları, Ve bazı engellerde yoldan çıkmalarına ya da devrilmelerine karşın, Elbirliği ile yarışa devam ettirilen araçların ilginç görüntüleri ile, Seyredenlere heyecanlı anlar yaşatır.

Arazi kullanımında belirli kurallara uymak gerekiyor.
Bu kuralların tümü basit, mantıklı ve hatırlanması kolaydır. Uyulması gereken ilk kural, dikkatli ilerlemektir.
Diğer kuralları şu şekilde sıralayabiliriz.

• Yanınızda her zaman kriko (yanında bir destek takozu ile beraber), çekme halatı ve yangın söndürücü bulundurun. Ayrıca bir kürek, balta, su, ekstra yiyecek ve giyecek, motor için fazla kayış, takviye kabloları ve bir pompa (lastiklerin havasını azaltmak, gerektiğinde tekrar şişirmek için) taşımanız, zor durumlardan kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır.

• Birisine mutlaka gideceğiniz yeri söyleyin ama döneceğiniz zamanı asla söylemeyin. Gittiğiniz yerin bilinmesi sizin açınızdan iyi olacaktır.
• Mutlaka başka bir araçla birlikte araziye çıkın. Araçların en azından birinde bir vinç olması güç durumlarda işinizi kolaylaştıracaktır.
• Sakın kendi belirlediğiniz yolu izlemeyin. Mutlaka daha önce geçilmiş yolları tercih edin. Eğer yoldan geçemiyorsanız yolun zeminini düzeltmeye çalışın, vinci kullanın veya geri dönün.
• Zeminin çok bozuk olduğu yollarda aracınızdan inerek yürüyün ve kendinize en uygun rotayı belirleyin. Eğer ihtiyaç duyarsanız, izlediğiniz yol boyunca size rehberlik edecek bir kişiyi yanınızda götürün.
• Dik bir yamacı tırmanmadan önce mutlaka araçtan inin ve yamacın arkasında ne olduğuna bakın. Yamacın arkasında başka bir tepe, araç veya herhangi bir engel olabilir.
• Sizi zorlayan durumlarda inat etmeden geri çekilin ve başka yollardan ilerlemeye çalışın.
• Havanın durumunu devamlı kontrol edin ve hızlı hava değişimlerine karşı dikkatli olun.
• Her zaman dikkatli ve yavaş ilerleyin!

Belli Başlı Off Road Grupları

Dash-Off
https://www.facebook.com/groups/1589803197922818/?fref=ts
İzmir Off Road Klübü
https://www.facebook.com/groups/608630679209217/?fref=ts
4×4 Safari Turkey
https://www.facebook.com/groups/turkiyej4x4safari/?fref=ts
Ege Off Road
https://www.facebook.com/groups/egeoffroad/?fref=ts
Off Road 35
https://www.facebook.com/groups/offroad35/?fref=ts
Smyrnoff
https://www.facebook.com/groups/302131753186512/?fref=ts

Bir Cevap Yazın