Kendinize güveniyor musunuz?

ilhan

İlhan UÇKAN

• Size yapılan, hoşunuza gitmeyen davranışlara kolaylıkla karşı koyabiliyor musunuz?
Evet
Hayır
Bazen
• Kendi ayaklarınızın üzerinde durabiliyor musunuz?
Evet
Hayır
Bazen
• Hak ettiğiniz davranış biçimine siz mi karar veriyorsunuz?
Evet
Hayır
Bazen
• Kendinizi yeterince değerli hissediyor musunuz?
Evet
Hayır
Bazen

Doğru kadın olmanızın önündeki en büyük engel kendinize güven duymamanızdır.
Bir sonraki sayfaya geçmeden, aşağıdaki sorulara cevap vermeyi deneyin. Ama iyice düşünün ve mümkün olduğunca dürüst olmaya çalışın. Sonra da kendinizi, içinde bulunduğunuz durumu ve yaptığınız hataları daha net görebilmek için okumaya devam edin.
“Doğru kadın” olmak!
“Doğru kadın” olmak zor değil. Kendinizin farkına varın yeter. Kendinize acımayı bir kenara bırakıp, biraz olsun toparlanma vakti gelmedi mi?
Hayat sizin hayatınız.

İyi – kötü, güzel -çirkin, doğru- yanlış ne varsa bunların sizden geldiğini, onları olduğu gibi kabul ettiğinizi, aslında kendinize ne kadar değer veriyorsanız onun karşılığını gördüğünüzü aklınızdan hiç çıkarmayın.
Size yapılan, hoşunuza gitmeyen davranışlara kolaylıkla karşı koyabiliyor musunuz?
Eğer hak etmediğiniz davranışlara boyun eğiyorsanız hata yalnızca sizde.
Demek ki insanların karşısında yeterince dik duramıyorsunuz, demek ki kararları hep başkalarına bırakıyorsunuz, demek ki tek başınıza güçlü olmadığınıza, yanınızdaki insanların sizinle beraber olmaları için bazı şeylere katlanmanız gerektiğine inanıyorsunuz.
Demek ki siz daha tam olarak nasıl bir hayatınızın olmasını istediğinize karar verememişsiniz. Zira asıl formül, kendi hayatınızda istediklerinize ve istemediklerinize karar ver-menizdir. O zaman hoşunuza gitmeyen davranış biçimlerine arkanızı dönüp gidersiniz, yolunuza devam edersiniz. Çünkü sizin gidecek bir tek yolunuz vardır. Kendi yolunuz…
Nasıl bir hayat yaşamak istediğinizi kendi düşüncelerinizde netleştirebilirseniz, hayallerinizi ona göre kurar, adımlarınızı ona göre atabilirsiniz.
Bu sizin hayatınız. Kimse neler istediğinizi sizden daha iyi bilemez. Önünüze bir sürü yol ayrımı çıkacaktır. Bazen çok cazip olduğunu düşündüğünüz fırsatlarla karşılaşacaksınız, ama asıl düşünmeniz gereken şey sizin yaşamak istediğiniz hayatın nasıl bir hayat olduğudur.
Hep bu soruyu sorun kendinize: “Nasıl bir hayatım olmasını istiyorum?”
Çok özenseniz de, başkalarında gördüğünüz hayatı taklit etmeye çalışmayın. O hayat onların hayatı. Siz isterseniz kendi hayatınızı tam istediğiniz gibi kurabilirsiniz.
Nasıl bir hayat istediğinize bir kere karar verdikten sonra yolunuza çıkan engelleri de aşabilirsiniz. Size istemediğiniz davranış modelini dayattıklarında “hayır” diyebilirsiniz, istediğiniz hayatı öyle sanıldığı gibi hep taviz vererek yaşayabileceğiniz duygusunun nasıl bir yön saptırıcı olduğunu o zaman kolaylıkla görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın