Burcu Güneş: İzmir, tamamen özümü bulduğum yer…

Yeni single çalışması dolayısıyla stüdyo, toplantılar, koşuşturmacalar arasında röportaj teklifimizi geri çevirmeyen Burcu Güneş ile çocukluğundaki İzmir’den şu anki özel hayatına kadar samimi bir söyleşi gerçekleştirdik. İzmirli bir ailenin kızı olarak dünyaya gelen Burcu Güneş, vapurla Karşıyaka’ya geçmenin çocukluğunun en büyük heyecanlarından biri olduğunu söyleyerek; “İzmir, tamamen özümü bulduğum bir yer” diyor… Güçlü sesi, güzelliği, söz ve beste yazarlığı ile yıllardır sevenlerinin gönüllerindeki yeri koruyan Güneş, yeni single’ı “Darmaduman” ile müzikseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor…

Türkiye’nin en güçlü yorumcularından biri olarak, Burcu Güneş nasıl biri? Kendinizi anlatabilir misiniz?
İnsanın kendini anlatması her zaman zor olsa da planlı ve disiplinli biriyim diyebilirim. Spor, kahvaltı, toplantılar, provalar vs. hepsi bir plan dâhilindedir. İş konusunda spontanelikten hoşlanmıyorum. Ailem ve dostlarımla geçirdiğim vakitleri ise önemserim. Kıymetlidir onlarla geçen zaman. Komik ve çılgın taraflarımı onlar iyi bilir. Günlük hayatımda ve sahnemde her zaman doğal ve gerçek Burcu Güneş’i tercih ediyorum. Samimiyetsizlikten hoşlanmıyorum, netimdir.

Müzisyen bir ailenin kızı olarak küçük yaşta başladığınız müzik hayatında kısa sürede sevilen bir isim oldunuz. En önemlisi de gönüllerdeki yerinizi korudunuz… Sizce bunun bir püf noktası var mı?
Sanırım samimiyetimi seviyor insanlar. Her zaman içime sinen, kalbime dokunan şarkıları söylemeyi önemsiyorum. Dinleyici ile o zaman daha sağlam bir köprü kuruluyor. İşimle gündemde olmayı, magazinsel bir tartışmada yer almamayı tercih eden biriyim. Sahte dostluklar, -mış gibi yapmalar ise hiç bana göre değil. Bu da dinleyicilere geçiyor diye düşünüyorum.
İzmirli bir sanatçı olarak, size İzmir/Karşıyaka desek neler söylersiniz?
Alsancak’ta doğdum, Şirinyer’de çocukluğum geçti. Karşıyaka, çok sevdiğim insanların oturduğu, çocukken babam ve babaannemle vapurla geçtiğimiz, oradaki kuşlara yem attığımız, bana ilham veren ayrı güzelliği, düzeni ve tertibi olan bir yer. Çocukken Karşıyaka’ya geçerken heyecanla kaplanır, iple çekerdim oraya gitmeyi. Hala daha oradaki insanların enerjisine, canlılığına hayranım. Çarşısını da çok gezmiş, alışveriş yapmışlığım vardır. İzmir tamamen özümü bulduğum bir yer.

 

‘Darmaduman’ adlı yeni single çalışmanızdan bahsedebilir misiniz?
Sözü ve müziği Eflatun’a ait olan şarkının düzenlemesini ise Okan Akı yaptı. 2011 yılında ‘Oflaya Oflaya’ adlı şarkımla başlayan güzel bir dostluğumuz var Eflatun’la. Kalemine, sözüne saygı duyduğum önemli bir müzisyendir. Yeni albümüm için şarkılar göndermişti. ‘Darmaduman’ tüm ekibimi heyecanlandırdı. Hiç bekletmeden single olarak dinleyicilerimle buluşturmak istedim.
İlham aldığınız sanatçılar var mı?
Eskilerin değeri ve yeri ayrı da olsa Daft Pank, Coldplay, Maroon 5 gibi gruplar çok güzel bir enerji veriyor bana son yıllarda. Bruno Mars, Beyonce, Katy Perry klipleri ve showları da İlham veriyor.
Güzelliğinizin sırlarını paylaşır mısınız? Özel olarak uyguladığınız şeyler var mı?
Aslında her kadının kendine has güzelliği vardır. Önemli olan onu beslemek… Benim cildim güneşe karşı hassas bir cilt olduğu için dışarı çıkmadan önce mutlaka güneş koruyucumu, günlük hayatımda ise nemlendiricilerimi ve bakım kremlerimi kullanırım. Fazla makyajdan kaçınıp, az ve doğal makyaj yaparak cildimi yormamaya çalışırım ve asla makyajımı silip, yüzümü yıkamadan
uyumam. Sporumu ise aksatmadığımı bilmeyen yoktur. Gün içindeki yoğunluğum ne olursa olsun araya mutlaka bir yürüyüşü sığdırırım.
Özel hayat dersek… Evliliği düşünüyor musunuz?
Uzun süredir devam eden güzel bir birlikteliğim var. Evlilik biraz kısmet işi. Anne olmayı çok istiyorum. Kendimi ve kariyerimi bunun için planlarsam, neden olmasın?
Sektörde hayal ve hedeflerinize ulaştığınızı söyleyebilir misiniz? Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Hayal sonsuzdur, ucu açık geniş bir evren. Bu yüzden müziğin sonu olmadığı gibi sanatçıların da hayal ve hedeflerinin hiçbir zaman sonu gelmez, gelmemeli. İleride yurt dışı projelerim olacak. Şu an 6 grammy ödülü almış bir sanatçının menajeri ile görüşüyoruz.

Karşıyaka LIFE olarak hayvanlara -ki biz onlara “Can dostlar” diyoruz- ayrı bir özenimiz var. Dergimizde 2 adet köpek dostumuz var ve biri, “Edi’nin Günlüğü” köşesinin yazarı :) Sizin de hayvanlara karşı özeninizi biliyoruz. Bununla ilgili çalışmalarınız ve varsa projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Ne mutlu, tebrik ediyorum sizi ve tüm ekibinizi. Eski evimin
bahçesinde annemle 30 kediye bakıyorduk. Yolda yaralı halde bulduğumuz kedi ve köpeklerin bakımlarını üstleniyor, tedavi ettiriyorduk. Sahiplendirene kadar da bahçemizde misafir ediyorduk. Nişantaşı’na taşınınca o kadar canlıyı misafir edebilecek bir alanım olmuyor ama hayvanlarla ilgili çalışmalarıma evvelden beri devam ediyorum. Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu’nun hazırladığı ‘Bakım evinden sahiplenin, ona yeni bir hayat verin’ temalı kamu spotunda yer aldım ve müziğini seslendirdim. Aynı zamanda HAYTAP ile birlikte yıllardır güzel projeler hazırladık. ‘Türler Arası Dayanışma – Var Olmak Haktır’ projesi kapsamında ise birçok sanatçı arkadaşımla ‘Seni Hala Seviyorum’ adlı şarkıyı seslendirdik.

Bir Cevap Yazın