Zarafet Timsali Hitchcock Kadını Monaco Prensesi Grace Kelly’nin Yaşamı…

İyi bir aileye sahipti…

12 Kasım 1929’da Philadelphia doğan Grace Kelly’nin babası John Kelly, Philadelphia’nın önde gelen ailelerinden biri geliyordu ve kendi başına milyoner olabilmiş başarılı bir işadamıydı.

Ailesinde birçok ünlü vardı

Grace Kelly’nin çocukluğu müreffeh bir ortamda geçti, akrabaları arasında sanatla uğraşan birçok ünlü kişi vardı.

İlk film deneyimi 22 yaşında

22 yaşında ilk filmi olan “Fourteen Hours”u (1951) ve ardından da onu starlık kademesine taşıyan “High Noon” (1952) izledi.

Ailesi Grace’in oyuncu olmasını istemedi

Ama Grace, oyuncu olmak istediğinde ailesi buna izin vermedi. 22 yaşında güzel bir genç kız olan Grace de fotomodel olmayı tercih etti. Ailesi istememiş olsa da güzelliği ve fotojenik oluşu Hollywood’un dikkatini çekti.

Gary Cooper ile duygusal yakınlaşma

“High Noon”da başrolleri Gary Cooper ile paylaşıyorlardı ve aralarında duygusal bir ilişki yaşandığı dedikoduları çıktı. Oyunculuk kariyerinin üçüncü yılında Clark Gable and Ava Gardner ile “Mogambo”da rol aldı.

Afrika’nın ortasında bir çadırda…

Film Kenya’da geçiyordu ve bir aşk üçgeni üzerine kuruluydu. Bulvar basını Grace’in bu kez Clark Gable ile aşk yaşadığını yazdılar. Yıllar sonra Grace Kelly, bu ilişkiyi “Afrika’nın ortasında bir çadırda Clark Gable ile yalnızsanız başka ne olabilirdi ki” diyerek doğruladı.

En iyi kadın oscarı aldı

“Mogambo” Grace Kelly’i En İyi Kadın Oyuncu Oscar adaylığına taşıdı ama Oscar’ı Donna Reed’e kaptırdı.Grace Kelly, Alfred Hitchcock sinemasında da önemli bir kariyer edindi. 22 yaşında girdiği Hollywood sineması, girişinden 4 yıl sonra Bing Crosby ile oynadığı “The Country Girl” filmiyle onu En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ı ile ödüllendirdi. Ama bu kez dedikodular Grace ile Bing arasında bir aşk yaşandığı yolundaydı.

Monaco Prensi ile tanışma

Grace Kelly bir komedi filmi olan “High Society”de oynadığında sinema dünyasına adım atalı henüz 5 yıl olmuştu ki, Monaco Prensi Rainer ile tanıştı ve ilişkileri hızla bir evliliğe doğru gitmeye başladı. “High Society”, Grace Kelly’nin oynadığı son film oldu ve isteksizce de olsa evliliği için sinemadan ve Amerikan vatandaşlığından vazgeçti. Grace Kelly ile Monaco Prensi Rainer’in evliliklerinin yıllar boyu gerçek bir aşktan doğup doğmadığı tartışılmıştır.

52 yaşında trafik kazası

Pek çok filmde rol alan aktris The Country Girl filmi ile En iyi Kadın Oyuncu Oscarı’nı elde etmiştir. Grace Kelly Monako Prensi III. Rainier ile evlenerek Monaco Prensesi unvanını almıştır. Kelly 14 Eylül 1982 tarihinde geçirdiği bir trafik kazası sonucu 52 yaşında öldü. Üç çocuğu vardır.

Bir Cevap Yazın