Lise arkadaşları üniversite arkadaşlarına tercih ediliyor

Üniversite öğrencilerinin alışverişlerde dikkat ettikleri kriterlere ışık tutan bir online araştırma gerçekleştirildi.
Üniversite yaşamı için en çok tercih edilen teknoloji ürünün de belli olduğu ankette öğrencilerin üniversitelerden beklentileri ile ilgili çarpıcı sonuçlara da ulaşıldı.
Öğrencilere üniversiteye başladığında ilk edinmesi gereken ürünün ne olduğundan hayatları boyunca hangi arkadaş grubuyla görüşmeye devam edeceklerine kadar çeşitli sorular soruldu.
Anketlere göre üniversite öğrencilerinin tercihleri oldukça şaşırttı. İşte o sorular ve cevapları…

SORU: Üniversite öğrencisinin ilk edinmesi gereken ürün hangisidir?

SONUÇ: Soruyu yanıtlayan 9.228 kişinin yüzde 46’sı bu ürünün dizüstü, yüzde 42’si akıllı telefon ve yüzde 5’i tablet olduğunu belirtti.

SORU: Üniversiteden beklentileriniz nelerdir?

SONUÇ: Soruya cevap veren 1.354 kişinin yüzde 43’ü yalnız yaşamak istedikleri için üniversitelerin şehir dışında olmasına önem verdiklerini belirtirken yüzde 31’i üniversitenin yurt dışında olmasının gerektiğini ifade etti. Üniversitelerinin ailelerine yakın yerde olmasına önem verdiklerini belirtenlerin oranı ise yüzde 26 oldu.

SORU: İlkokul mu, lise mi yoksa üniversite arkadaşlarınız mı?

SONUÇ: Soruya yanıt veren 3.871 kişinin yüzde 49’u lise derken yüzde 30’u ilkokul, yüzde 21’i üniversite arkadaşlarını tercih etti. Ayrıca “İş hayatı mı? Okul hayatı mı?” sorusunu cevaplayan 2.973 kişinin yüzde 77’si okul hayatını, yüzde 23’ü ise iş hayatını tercih ettiklerini belirtti.

SORU: Kampüs hayatında olmazsa olmazın nedir?

SONUÇ: Soruyu yanıtlayan 1.265 kişiden, kampüs hayatında olmazsa olmazın arkadaşları ile vakit geçirmek olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 62 olurken bunu yüzde 19 oy oranı ile spor & kulüp aktiviteleri, yüzde 10 ile ders çalışma ve yüzde ile 9 kütüphane yanıtları takip etti.

SORU: Okul alışverişinizi yaparken önceliğiniz nedir?

SONUÇ: Soruyu yanıtlayan 347 kişinin yüzde 50’si yani her iki kişiden birisi alışverişlerinde kırtasiye ve kitaplara, yüzde 24’ü evlerinin eksikliklerine, yüzde 17’si stil ve kıyafetlerine, yüzde 9’u ise teknoloji ürünlerine öncelik verdiklerini kaydetti.

Bir Cevap Yazın