Mutfakla ilgili aklınıza bile gelmeyecek 10 püf noktası

Yumurtanın tazeliği hakkında şüpheniz mi var? Dolapta kurumuş limonunu nasıl kullanacağınızı biliyor musunuz? Yoksa kuru fasulyeyi akşamdan ıslatmayı unuttunuz mu? Paniğe gerek yok içeriğimize göz atın ve yıllarca işinize yarayacak püf noktalarını öğrenin…

1- Dışı kurumuş limonları 10 dakika suda bekletmeniz yeterli.

2- Evdeki yemek kokusunu gidermenin en kolay yolu bir kaşık sirkeyi tavada kaynatmaktır.

3- Sert peyniri rendelemek her zaman zordur ancak rendenize sıvı yağ sürdüğünüzde bu işin ne kadar kolaylaşacağını göreceksiniz.

4- Süte eklediğiniz şeker onun daha çabuk kaynamasını sağlayacaktır.

5- Kırılan yumurtayı atmak yerine haşlayıp sandviç yapmaya ne dersiniz?

6- Kuru fasulyeyi akşamdan ıslatmayı unuttunuz ve hemen pişirmeniz mi gerekiyor. Paniklemeyin. Bütün baklagiller gibi fasulyeyi de tencereye alın haşlanırken içine ara sıra biraz soğuk su ekleyin…

7- Camdan ve ahşaptan tutkal lekesini çıkarmak için üzerine biraz sıvı yağ döküp beklemeniz yeterli. Sonrasında temiz bir bezle silebilirsiniz.

8- Kek ya da kurabiye yaparken yumurtanın olmadığını mı farkettiniz? İşte yumurta yerine kullanılabilecek bir meyve, muz! Yarım muz bir yumurta yerine geçebilir ve hamur işlerindeki lezzeti kaybetmemenizi sağlar.

9- Taze yumurtayı anlamanın en kolay yolu, soğuk suyun içinde dibe çöken yumurta tazedir, üstte kalanlar ise bayatlamıştır.

10- Patatesin daha çabuk haşlanması için kaynama suyuna bir miktar tereyağı koymanız yeterli.

Bir Cevap Yazın