Dünyaca Ünlü En ilginç & En Popüler Festivaller

HANDE ERGENE

Seyahatbank Satış Müdürü

 

 

 

1- Las Fallas: Nerede: Valencia – İspanya // Ne Zaman: 15-19 Mart

Sokak eğlenceleri, havai fişekler ve ışık oyunlarıyla geçen bir festival. Festival yıl boyunca hazırlanmış çok eğlenceli falla adını verdikleri köpük, plastik ve tahtadan yapılmış dev yapıların yıkılmasıyla son bulur.

2- Holi Festivali: Nerede: Hindistan ve Nepal // Ne Zaman: Mart ayında

Hindistan’da baharın gelişinin kutlandığı festivaldir. Her mart ayının ilk dolunayında kutladıkları renk/bahar/sevgi/saygı/birlik beraberlik bayramıdır.

3- Aziz Patrick GünüNerede: İrlanda ve Amerika // Ne Zaman: 17 Mart

İrlanda’nın kurucularından olan Aziz Patrick (M.S. 385- 461) anısına kutlanan zamanla ulusal ve kültürel bir şölene dönüşensembolü yeşil yonca yaprağı olan Aziz Patrick Gününde  Dünya üzerinde İrlandalıların yaşadığı tüm şehirlerde sokaklar ve insanlar yeşile boyanıyor.

4- Ölüler Günü FestivaliNerede: Meksika // Ne Zaman: 1-2 Kasım

Adı ölüler günü olmasına rağmen şenlikli, rengârenk bir gündür. Kutlanma biçiminin dayandığı kaynakMeksikalıların yerel inançlarına göre hayatin ölümden sonra da devam etmesidir. Ölen sevdikleri ve yakınlarının ruhsal yolculuklarına dualar ve danslarla uğurladıkları bayram diye de bilinir.

5- Domates Festivali: Nerede: Bunol – İspanya // Ne Zaman: Ağustos ayının son çarşambası

Bol domatesli, sonrasında da domates kokulu, cılgın festival. Dünya’nın en büyük yemek savaşı olarak da biliniyor. 1945 yılından bu yana düzenlenen festivalin nasıl başladığını kimse tam olarak bilmiyor. En güçlü olasılık olarak sevilmeyen bir belediye başkanına tepki amaçlı atılan domateslerin bir domates savaşına dönüşmesi kabul ediliyor.

6- Yanan Adam Festivali: Nerede: Nevada Çölü – ABD // Ne Zaman: Ağustos sonu – Eylül başı

Kardeşlik ve yaratıcılık termali bu festival süresince katılımcılar yalnızca buz ve kahveye para harcıyorlar; çünkü bunun dışında bir şey satılmıyor. 8 gün boyunca Nevada Çölünün ortasında devasa boyuttaki sanat eserleri sergileniyor, birbirinden ilginç kostümler, ışık ve sahne şovları yapılıyor. Festival kapanışında ise dev ahşap heykeller yakılıyor.

7- Venedik Karnavalı: Nerede: Venedik – İtalya // Ne Zaman: 11-28 Şubat

Her yıl farklı bir tema üzerinden düzenlenen festival yüzyıldan bu yana kutlanıyor. Dünya’nın dört bir yanından binlerce katılımcı ile gerçekleşen karnavalda kendine özgü kıyafet ve maskeler haftalarca Venedik sokaklarını süslüyor.

8- Işık Festivali: Nerede: Hindistan // Ne Zaman: Ekim sonu

Hintlilerin yeni yılı olarak kutladıkları bu festivalde insanlar evlerini dış duvarlar da dahil olmak üzere renkli ışıklarla süsler ve evlerinin balkonlarından ya da çatılarından fişekledikleri havai fişeklerle aksamı bir renk cümbüşüne çevirirler.

9- Rio Karnavalı: Nerede: Rio de Janeiro – Brezilya // Ne Zaman: Şubat-Mart

Köleliğin yaygın olduğu Brezilya’da şubat dönemi en sıcak dönem olduğundan çiftlik sahipleri kölelerine her yıl aynı zamanlarda beş gün izin verirlermiş, köleler de bu beş gün içerisinde dans eder içki içer ve eğlenirmiş.Prenses İsabel’in köleliği kaldıran yasasından sonra bu eğlence iyice gelenekselleşmiş ve Brezilya’nın sembollerinden birisi olmuş Rio karnavalı. Samba okullarının yıl boyu hazırlamış olduğu kostümler, dans gösterileri ve her biri sanat eseri olan geçit töreni araçları ile Rio karnavalı Dünya üzerindeki en büyük görsel şovlardan biridir.

10- Oktoberfest: Nerede: Münih – Almanya // Ne Zaman: Eylül sonu – Ekim başı

ünya’nın en büyük bira festivali olarak bilinen Oktoberfest dünyanın en büyük açık halk festivalidir. Siz de bu festivalde yerinizi almak istiyorsanız Münih biletinizi şimdiden almanızı tavsiye ederiz

Bir Cevap Yazın