Egelilerin Kıymetini Bilebileceği 10 Ot

Ege mutfağının temelini oluşturur otlar. Tadını bilen bilir bir kere yersen vazgeçemezsin. Sırf bu yüzden tatil niyetine İzmir’e gidip de yerleşip kalan çoktur. Hem sağlıklı hem de damak tadınıza takla attıran İzmir otlarını, bahar aylarına girdiğimiz şu günlerde sizler için listeledik;

1. Arapsaçı

Tohumu, yaprak ve dalları ile kökleri kullanılan, havuç ve maydanozla aynı aileden olan arapsaçı, kuzey Anadolu’da, Ege ve Akdeniz’de yetişir. Anason kokusuyla mest eder Arap milletiyle bir ilgisi yoktur.

2- Deniz Börülcesi

Rakı sofralarında kimi zaman baş tacı edilen bu ot kökünden koparılmadığı sürece insanlık tarihinin sonuna kadar uzanabilecek bir ömre sahiptir. Balığın yanına çok fena yakışır.

3. Ebegümeci

Her çeşit yemeği yapılabilen ebegümecinin genelde iri yapraklarından sarma yapılır, pirinçli yemeğine herkes bayılır, börek harçlarına, kavurmalara girdiği görülür.

4-  Isırgan

Tüm bu saydığımız otların bir anlamda reyizi olan ısırgan, çocukluğu sokakta geçen herkese bir el atmıştır. Şifa deposudur, her bir şeyi yapılır böreği bambaşka olur.

5- Kaz Ayağı

“Kazın ayağı öyle değil” sözünde adı geçen kaz ayağı, maydanozla karıştırılan bir bitkidir. Her türlü yemekte yer alabilir, maydanozun pabucunu dama ve çeşitli yüksek platformlara atabilir.

6- Kuzu Kulağı

Ot dünyasının Messi’sidir. Her türlü yemeği yapılmakla birlikte, yıkandıktan sonra çiğ çiğ de yenir. Candır.

7- Sarmaşık

Şifalı olduğuna inanılan ve acı filiz olarak bilinen bu otumuz başamel soslu mezesiyle Egeli insan için hazine değerindedir.

8- Semiz otu

Fazla söze gerek yoktur, eğer bugün yoğurt yoğurtsa bunu semiz otuna borçludur.

9- Şevketi Bostan

Etli yemeği de turşusu da güzel olan bu ot adından da hissedebileceğiniz üzere ot dünyasının mafya babasıdır.

10- Pazı

Pazı zaten evcilleştirilebilen bir bitki olmadığından yabanisinin de pek bir farkı yoktur, böreği ve çorbası güzel olur. Güveçte de güzel tatlar verir.

Bir Cevap Yazın