Kedilerde tüy bakımı nasıl yapılır?

veteriner foto Veteriner Hekim Fatih Işıklı

Uyku ve temizlenme işlemi, kedilerin en çok sevdikleri temel uğraşlarıdır. Kediler kendilerini temizlemeye henüz 15 günlükken başlarlar ve evde yaşayan bir kedi uyanık kaldığı zamanın yaklaşık yarısını kendisini temizlemeye ayırır. Bunun için sert ve fırçamsı dillerini ve patilerini kullanırlar. Bir kedinin güzel ve parlak tüylere sahip olması, hem sağlık belirtisidir hem de kendisini mutlu ve keyifli hissetmesi için en önemli sebeptir.

Kediler hangi tip tüy yapısına sahip olursa olsun, tüyleri zaman içinde ölür ve yerine yeni tüyleri çıkar. Dışarıda yaşayan kediler, güneş ışığındaki değişimlere bağlı olarak bir sonbaharda bir de ilkbaharda olmak üzere yılda iki kez tüy değiştirirler. Yazdan kışa geçiş yaptığımız sonbaharda kışa hazırlık yapmak için yazlık ince yapılı tüyler dökülür, yerine kışlık kalın yapılı tüyler çıkar. Aynı şekilde kıştan yaza geçerken de kalın tüyler dökülür, yerine ince tüyler çıkar. Ancak evde yaşayan kediler, güneş ışınlarındaki değişimlerden etkilenmedikleri için ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde oldukça artmakla birlikte yıl boyunca tüy dökerler.

Tüylerin düzenli olarak fırçalanması, kedinin güzel, parlak ve sağlıklı tüylere sahip olmasının yanı sıra, kendisini yalarken ölü tüylerini yutmasını engellemek açısından da mutlak gereklidir. Çünkü çok fazla tüyün yalama esnasında yutulması mide ve bağırsaklarda tüy yumaklarının oluşumuna neden olabilir. Oluşan tüy yumakları tekrarlayan kusmalara ve daha ileriki dönemlerde de sindirim kanalının tıkanması gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir. Fırçalama işlemine kedinizi mümkün olduğu kadar çabuk alıştırmalısınız. Bu sıkıcı işlemi oyun oynama, sevme, okşama, kucaklama ile bitirmeniz ve küçük ödül atıştırmalıkları vermeniz bir dahaki fırçalama işleminin daha kolay ve keyifli geçmesini sağlayabilir.

 

Kısa tüylü bir kediniz varsa haftada bir kez taramak yeterli olabilir. Taramadan önce, ölü tüyleri uzaklaştırmak ve deriyi sıkılaştırmak için tüy toplama eldiveni ile tüylerin çıkış yönünün tersine masaj yapabilirsiniz. Deriye zarar vermemek için yumuşak uçlu bir fırça kullanmalısınız. Uzun tüylü bir kediye sahipseniz, her gün yapacağınız birkaç dakikalık fırçalama işlemi topak oluşumunu engeller. Uzun dişli metal taraklar bu işlem için idealdir. Kulak arkasındaki tüyler ve boyun bölgesi tüyleri kedinin dili ile ulaşamayacağı bölgelerdir. Dolayısıyla topak oluşumuna yatkındır. Eğer kedinizin tüylerinde topaklanmalar varsa çekip koparmak yerine Veteriner Hekiminize götürüp topakları makineyle aldırmalısınız. Topakları asla makasla kesmeyi denemeyin derisinde geniş kesiklere sebep olabilirsiniz.

Başta E, B1 ve B2 olmak üzere bazı vitaminler, çinko olmak üzere bazı mineraller, vücudun sentezleyemediği bazı esansiyel aminoasitler, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri de tüylerin yapısını güçlendirir, dökülmelerini azaltır, aynı zamanda derinin de sağlıklı bir yapıya kavuşmasında çok önemli görevler üstlenirler. Piyasada bu vitamin, mineral, aminoasit ve yağ asitlerini içeren birçok mama bulmak mümkündür. Aynı zamanda bu bileşenler mamanın yanında sıvı, toz veya tablet şeklinde dışarıdan gıda takviyesi olarak da verilebilinir. Ancak böyle ürünleri kullanmadan önce mutlaka Veteriner Hekiminize danışmalısınız, sevimli dostunuzun böyle bir ürüne ihtiyacı olup olmadığına veya ne kadarına ihtiyacı olduğuna karar verecektir.

Bir Cevap Yazın