Diş Hekimi Kabusunuz Bitiyor!

Kendimiz olmasa bile mutlaka çevremizde birilerinin diş hekiminden korktuğunu duymuşuzdur. Uzmanlara göre; diş hekimi korkusu (dentofobi) kişinin bizzat yaşamış olduğu tecrübeler ve dolaylı tecrübeler olarak ikiye ayrılıyor. Kişilerin tedavileri sırasında karşılaştığı acılı ve travmatik durumlar diş hekimi fobisinin oluşmasında en önemli faktörlerin başında geliyor. Bununla birlikte diş hekiminin ‘ilgisiz’ ve ‘soğuk’ tavırları da hastalar üzerinde olumsuz etki yaratıyor. İşte diş hekimi korkusu olan kişilere 10 önemli tavsiye…

1- Rahat olun

Öncelikle sizi rahat ve güvende hissettiren, samimi ve ilgili bir diş hekimi seçmelisiniz.

2- Kliniği tanıyın

İşlem yaptırmadan önce kliniği tanıyıp incelemek, çalışanlara sorular sormak, hijyeni, personel ve ekipmanı gözlemlemek sizi rahatlatacaktır.

3- Prosedürleri öğrenin

Diş hekiminizden tedavi başlamadan tüm prosedürü adım adım anlatmasını isteyiniz.

4- Sabah gidin

Derin nefes alıp rahatlamaya ve anlık streslerden uzaklaşmaya çalışınız. Randevularınızı günün stres ve yorgunluğu birikmeden önce, yani sabah saatlerine almanız sizin için olumlu olacaktır.

5- Diş hekiminizle konuşun

Tedavi başlamadan diş hekiminize korkularınızdan bahsederseniz ve tam olarak neden korktuğunuzu belirtirseniz, diş hekiminiz korkunuzu yenmeniz için size yardımcı olacaktır.

6- Basit bir işlemle başlayın

İşlemlere basit olanlarla başlayınız. Tüm tedavileri tek seferde yaptırmak zorunda değilsiniz, ilk seferde sadece bir temizlikle seans sonlandırılabilir.

7- Alternatifleri deneyin

Aşırı korkusu olan bireylerde genel anestezi ve sedasyon gibi ileri tekniklerin her zaman alternatif olabileceğini unutmayınız.

8- İşaret dili belirleyin

Tedavi esnasında herhangi bir nedenle işleme ara vermek isterseniz, bunu tedavi başlamadan diş hekiminizle aranızda bir işaret ile belirleyebilirsiniz.

9- Düzenli kontrole gidin

Diş hekimi kontrollerine probleminiz olmasa dahi düzenli gidiniz. Böylece hem büyük işlemlerden kaçınabilir hem de ortama daha rahat alışabilirsiniz.

10- Unutmayın!

Unutmayınız; diş hekimliği teknolojileri ve tedavi teknikleri son yıllarda sizin konforunuzu arttıracak şekilde oldukça ilerlemiştir.

Bir Cevap Yazın