Vücut kontur bozukluklarının tedavisi

bilkay-28 Prof. Dr. Ufuk BİLKAY

Yaz ayları yaklaşırken bedenimizde görüntü problemi yaratan en önemli durumlardan bir tanesi vücudumuzun  konturlarında bozulma ve deformasyonlara sebep olan lokalize yağ birikmeleridir. Kış ayları boyunca yeteri kadar diyet ve spor yapılmış olsa da bu bölgesel yağ birikintilerinden kurtulmak pek mümkün olmuyor. Bu şekildeki bölgesel yağlanmalardan kurtulmanın ve güzel bir vücut konturuna sahip olmanın en etkili çözümü liposakşın dediğimiz vakum yardımlı yağ alınması işlemidir.

 

Yağlanma nasıl meydana gelmektedir?

Aşırı yağlanmaya neden olan en önemli sebepler kötü beslenme alışkanlıkları, genetik yapı ve hareketsiz yaşam biçimidir. Erişkin yaşa gelmiş bir insan vücudunda yağ dokusunda bulunan yağ hücresinin sayısı sabittir. Yani ergenlik çağını geçmiş olanlarda kilo almakla yağ hücrelerinin sayısı artmaz, hücrelerin hacmi artar ve büyürler.

Aşırı yağlanmadan nasıl kurtulabiliriz?

Aşırı kilolardan kurtulmanın  yolu ise, uygun beslenme alışkanlığı edinmek ve düzenli spor yapmaktır. Fakat vücutta özellikle; karın, bel, kalça, kol, bacak iç ve dış yanları diz çevresi, çene altı gibi bazı bölgelerdeki yağlanma diyet ve egzersiz yapmaya dirençlidir, genetik yatkınlık söz konusudur. Bu bölgelerde aşırı yağ birikimi diyet ve egzersiz ile çok az oranda giderilebilmektedir. Eğer ısrarla diyet ve spora devam edilirse vücudun genel metabolizması da bozulabilir. Yeteri miktarda diyet ve sporla yok olmayan aşırı yağ birikiminden kurtulmanın en kesin yolu liposakşındır.

Liposakşın ( vakumla yağ alma ) ne amaçla yapılmalıdır? 

Liposakşın ( liposuction ) genel anlamda bir zayıflatma ameliyatı değildir, bedenimizin belli yerlerinde biriken inatçı yağ dokusunun yol açtığı, çıkıntı ve şekil bozukluklarının giderildiği, vücut konturlarını düzeltme ameliyatıdır. Lİposakşında sadece vücudun genel konturlarından taşan yağ birikimleri alınır. Hacmi artmış yağ hücreleri vücuttan uzaklaştırılarak mevcut yağ hücrelerinin sayısı da azaltılmış olur

Kaç çesit liposakşin yöntemi vardır?

Vücuttan yağ almak icin uygulanan çesitli yöntemler vardir. Klasik liposakşında negatif basinc uygulayarak  kanuller yardimi ile yagin disari alinmasi amaclanmaktadir, Uygulma sirasinda  yagi cekebilmek icin kanuller ileri geri hareket ettirilir, bu hareket, ameliyat sonrasında ödemin artmasına, morluğa ve ağrı oluşmasına neden olabilir. Normal hayata dönebilmek icin belli bir zamanin gecmesi gerekir

VASER gibi Ultrasonik liposakşın çesitlerinde ise, ses dalgalarinin yarattigi ısı ile parcalanan yağlar, yine ileri geri hareket ettirilen kanuller yardimi ile dışarı alınmaktadır. Uygulama sırasında ortaya çıkan ısı nedeniyle cillte  yanıklar meydana gelebilmektedir. Ayrıca yine ileri geri kanul hareketi olduğundan uygulama sonrasi agrı, ödem ve morluk görülebilmekte ve iyileşme, normal hayata dönme periyodu uzamaktadir.

Sıkca sorulan yöntemlerden birisi olan Lazer Lipoliz  ise, tek başına uyguandığında gercek bir yağ alma yöntemi değildir. Lazer lipoliz ile vücuttaki yağlara yine ısı ile eritme işlemi uygulanmakta, ancak erimiş yağlar vucut dişina alınamamaktadır. Vucutta erimiş haldeki yağı dışarı almak icin yine klasik liposakşındaki kanüller kullanilarak ve bunlara vücut icinde gidip gelme hareketi yaptırılarak yağlar disari alınabilir. Buna bağlı olarak da yine ağrı, şişme ve morluk meydana gelmekte ve iyileşme dönemi uzamaktadır. Laser lipoliz yöntemine liposakşın eklenmez ise sadece cok kucuk miktardaki yağ birikimlerine çözüm bulunabilir. Laser ışını ile olusturulan ısı nedeniyle bu yöntemde de ciltte yanık meydana gelme riski vardır.

Bir Cevap Yazın