Yamaç Paraşüt Ulusal Şampiyonası’nı başarı ile tamamladı

 Ahmet Aydın AKANSU

Denizli’nin Çameli İlçesi’nde bu yıl yapılan “Türkiye Çameli Yamaç Paraşütü Şampiyonası”nda 5 günde 113 kilometrelik uçuş ile rekor kırarak şampiyon olan Semih Sayır’a ödülünü, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan yörenin çok meşhur olan kuru fasulyesini çuvalla takdim etti. 

Fethiye’den sonra dünyanın en güzel doğal görüntülerine sahip olan 2140 metre yüksekliğindeki Çameli Yaylacık Dağı’nda 26-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilen şampiyonada 8’i yabancı 90 yarışmacı 5 gün boyunca kıyasıya yarıştı.


Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun ve Türkiye Hava Sporlarının faaliyet programında yer alan “Çameli Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyona Yarışması” finali binlerce kişi tarafından heyecanla izlendi.

5500 kilometre uçuş gerçekleştirildi

Ellmalı, Karabayır, Ağlı, Karanfilli, Kirazlı Yaylaları ile Emecik, Mınak (Tekederesi), Zindan, Gürsu Kapuz, Güngörmez, Çamlıbel, Karanfilli kanyonları ve çam ormanlarıyla ünlü Çameli İlçesinde, uluslararası standartlarda yapılan yamaç paraşütü pistinde gerçekleştirilen şampiyonada, en uzun mesafe olarak 113 km olarak yapıldı.
Bu mesafe FA2 (Uluslararası Havacılık Federasyonu Klasmanı) kategori yarışmasında oldukça uzun mesafe olarak kabul edilir. Tüm paraşütçülerin uçtuğu mesafe 5500 kilometre olarak ölçüldü.

Dünya paraşüt şampiyonasına hazırız

Çameli Belediye parkı önünde düzenlenen ödül törenine, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Türk Hava Kurumu ve Eğitim Daire Başkanı Bekir Akyüz, Çameli Kaymakamı Şeref Albayrak, Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, sivil toplum kuruluşları, mahalle muhtarları, UNESCO’nun yaşayan kültür insanı seçtiği Çamelili sanatçı Hayri Dev katıldı.

Diğer yarışmacılar cevizle ödüllendirildi

Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Türkiye Şampiyonasına aday olacağımızı söylemiştik ve harika doğa görüntüsüne sahip 2140 metre yükseklikteki Yaylacık Dağı’na uluslararası standartlarda yapılan pist ile Türkiye Yamaç Paraşütü Şampiyonası’nı en iyi şekilde gerçekleştirdik. Gelecek yıl da dünya paraşüt şampiyonasını Çameli ilçemizde gerçekleştirmeyi istiyoruz” dedi.
Şampiyonada ikinci olan Murat Tüzer’e ödülünü Çameli Kaymakamı Şeref Albayrak, üçüncü olan Hakan Akdere’ye Denizli Türk Hava Kurumu ve Eğitim Daire Başkanı Bekir Akyüz verdi. Bayanlar klasmanında birinci olan Merve Gülşah, ikinci olan Gülşah Arslan ve üçüncü Tuğba Hasgül’e de birer torba ceviz ödüllerini Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan verdi.

 

Bir Cevap Yazın