Mordoğan’da Deniz Şenliği ve Denizli Çameli’nde Bisiklet Maratonu

 Ahmet Aydın AKANSU

5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında deniz ve ormanların korunmasına yönelik yapılan deniz şenliği ve dağ bisiklet maratonuna katılım çok yoğun oldu.

Mordoğan meydanında denize nazır mekanlarında babadan oğula Roma Dondurmacısı adı altında damla sakızlı dondurmanın ününü Ege Bölgesi’ne kadar duyuran Aslan ve Musa Ertürk kardeşlerin daveti üzerine 12’nci Mordoğan Denizle Buluşma Şenliğine katıldım. Bilim adamlarından tescilli en yüksek oksijenin bulunduğu Karaburun ve Mordoğan’ın kekik kokan dağlarında çok yürüyüşler yaptım.

Karaburun ve Mordoğan’ı hem denizden hem karadan defalarca fethettim. Bilim adamlarından tescilli oksijen deposu Karaburun ve Mordoğan’da dağcılık, fotoğrafçılık, dalgıçlık ve olta balıkçılığı çok popüler. Denizlerin korunmasına yönelik bilinç oluşturmak için yapılan “Mordoğan’da Denizle Buluşma Şenliği”nde balık bırakma etkinliğinde, Akdeniz’in nesli tükenen sinarit, sargoz, sivriburun, karagöz ve fangri mercan türü yavru balığı denize bırakıldı.

Deniz ve kıyı temizliği yapılacak

Belde sakinleri, deniz ve doğa dostları ile deniz ve kıyı temizliği yapılacak. Belgesel film gösterileri, bilim adamlarının sunumları ile en coşkulu aktivitesi ise balık avı yarışması muhteşem geçti. Önceden belirlenmiş bir koordinat içerisinde 50 teknede olta balıkçılığı yapıldı. Karaburun Belediye Başkanı Ahmet Çakır, “Deniz şenliği ile denizlerin temiz tutulması ve insan yaşamındaki önemini anlatmaktır” dedi.

Kasap köfte ve damla sakızlı dondurma

Mordoğan’ı görsel anlamda içinize sindirdikten sonra pek tabiî ki karnınız acıkaçak. Deniz kenarındaki taş ve tahta ağırlıklı huzur dolu mekanda Musa ve Aslan Ertürk kardeşlerin özel soslarla hazırlanmış kasap köftesi yemenizi tavsiye ederim. Yaban mersini, yeşil elma, böğürtlen adını ilk kez duyduğum 32 çeşit dondurma ünlü Roma Dondurmacısında kasap köftenin ne alakası var demeden mutlaka gidin.

Dünya Çevre Günü İçin Maraton

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Türkiye’de ilk kez 87 kilometrelik dağ bisikleti maratonu (MTB-XCM) Denizli’nin Çameli İlçesi’nde büyük bir katılımla gerçekleştirildi. İranlı Dağ Bisiklet Şampiyonu Faroz Shokri, Mardin, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa, Manisa, Muğla, Karaman, Mersin, Alanya, Rize’den 65 lisanslı sporcunun yanı sıra Türkiye Milli takımından Ali Taşkıran, Şevki Aydın, Kamil Alev’in yarıştığı zorlu maratonda en iyi kabul edilen elit kategorisinde bayanlarda Ayşe Çakır birinci, Merve Pelin Bayram ikinci, İrem Harika Tıkıroğlu üçüncü, elit erkekler kategorisinde Emre Yavuz birinci, Ali Çakas ikinci, Osman Koç üçüncü oldular; kupa ve tam altın ile ödüllendirildiler. Ellmalı, Karabayır, Ağlı, Karanfilli, Kirazlı Yaylaları ile Emecik, Mınak (Tekederesi), Zindan, Gürsu Kapuz, Güngörmez, Çamlıbel, Karanfilli  kanyonları ve çam ormanlarıyla ünlü Çameli İlçesinde, denizden 1300 metre yükseklikte başlayan maraton, 900 metreye inilip daha sonra 1800 metrelere kadar tırmanış yapılarak gerçekleşti.

Denizli Çameli ekoturizm için ideal

Maratonu internetten öğrenen İran Dağ Bisisklet Maraton Şampiyonu Faroz Shokri 87 kilometrelik maratonu 3 sat 15 dakikada tamamlayan ilk kişi oldu ancak ulusal düzeyde olduğu için onur ödülüne layık görüldü. 6 bayanın katıldığı zorlu parkurda, Denizli’den katılan Ömer Faruk Erdoğan, kendisi gibi bisikletçi olan eşi Gülşen ve 6 aylık bebeklikten beri anne ve babasının yarışlarına katılan 3 yaşındaki oğlu Yaman büyük ilgi gördü. 19 ile 60 yaş grubu sporcunun bulunduğu dağ bisiklet maratonunda bir konuşma yapan Çameli Belediye Başkanı Cengiz Arslan, “Bu gün Dünya Çevre Günü. Dünyamızı tehdit eden küresel ısınmanın bir numaralı düşmanı olan karbon gazının aşağı çekilmesi için bu aktiviteyi gerçekleştirdik. Türkiye Bisiklet Federasyonu hakemleri dağ bisiklet maratonu için Çameli’nin ideal bir parkuru olduğunu ve 2017 yılı Dağ Bisiklet Şampiyonası’nın Çameli’nde yapılması konusunda teklif sunacaklarını söylemeleri bizi çok mutlu etti” dedi.

Bir Cevap Yazın