Benim hayalimdeki KSK Başkanı: Atilla Biçer…

yasar aksoyy_int Yaşar AKSOY 

Akşamüstü saatlerinde Altınyunus’un terasında sanatlarını icra eden piyanist ve kontbasçı iki müzisyen kızı dikkatle dinleyen ve zaman zaman keyiften kendinden geçtiğini hissettiğim Selçuk Yaşar büyüğümüzü hep uzaktan sevgiyle izlerim. Çeşme’de yaşadığım için haftada iki kez o terasa giderim. Çok nadir olarak, büyüğümün yanına gidip elini öptüğüm olur.

Selçuk Yaşar, bir unutulmaz Karşıyaka sembolüdür, daima sevgi ve saygı beslememiz gerekir.

1984 yılıydı… Karşıyaka Tarihi üzerine Yeni Asır’da yayınladığım araştırma yazılarım ilgisini çekmişti, bir gün beni Yaşar Holding’e çağırdı ve gerçekten önemli konuklara gösterilen bir ilgiyle odasında ağırlandım. O sohbetimizde bana çok önemli bir cümleyi üstüne basa basa birkaç kez tekrarladı:

  • Karşıyaka Spor Kulübü, benim her şeyimdir, inancımdır, çabamdır ve hayallerimdir. Bu yüzden ben kulübümü günün birinde Real Madrit düzeyinde görmek istiyorum. Her Karşıyakalı bu hedef için çalışmalıdır.

 Ben bu sözleri gazetemde manşet olarak yayınladım. Bu sözler müthiş bir ütopyayı işaret ediyordu. Ama ne yazık ki, Real Madrit’i hedefleyecek yerde, karşı kıyıdaki Göztepe ile nefret söylemleri içinde kendilerini rekabet histerisi altında tutan yönetici ve taraftar kuşaklar, tarihin garip bir tecellisi sonucu son kader maçlarında Göztepe’ye yenilerek Spor-Toto 2. Lige gümbür diye düşüverdiler.

Beyler… Ben Karşıyaka tarihini ilk kez yazan bir yazar olarak, 1984’te Yeni Asır’da 30 gün süren “Ah Karşıyaka” dizilerini, 1987 baskılı “Karşıyaka ve Kaf Sin Kaf Tarihi”, 2000 yılı baskılı “Bir Aşkın Hikayesi : Karşıyaka”, 2012 baskılı “Soğukkuyu-Bahariye Anıları” kitaplarını yazarken, ütopyam Real Madrit düzeyinde bir KSK hayali idi. Kulübümüz Spor Toto 2. Ligde oynasın diye hayaller kurmadık, kitaplar yazmadık.

Evet, KSK’nin ilk kez tarihini yazmamıza, üstelik 1912 kurucu takımında oynamış futbolcuların son günlerinde kapısını çalmış, anılarını dinlemiş ve yayınlamış bir yazar olarak KSK’nin hiçbir toplantısına, balosuna, kongresine, sezon açılışına, etkinliğine, 1984’ten bu yana hiçbir yönetim tarafından çağrılmadık. Ön planda, hep kulubün sırtından geçinen şovmenler, şişmanbeyler  boy gösterdi. Sonuç ortada.

BENİM HAYALİMDEKİ KARŞIYAKAM…

Madem Sevgili Selçuk Yaşar, KSK için Real Madrit hayali kuruyordu. Ben de bu gün kendi hayalimi size sunuyorum.

Size bir şey söyliyeyim mi?… Aniden Amerika’da veya Suudi Arabistan’da onlarca petrol kulesine sahip olsam, milyar dolar zengini bir Petrol Kralı olsam ilk önce hemen ne yaparım biliyor musunuz?… Hiç duraklamadan şunu yaparım.

  • Parayı bastırır, KSK’yi satın alırım. KSK’yi hemen bir A.Ş. yapıp, yönetim kurulu başkanlığına kurulurum. (Ortada hiç gözükmem, sadece Petro dolarları sağlarım)
  • 1970 şampiyonluğunun mimarlarından ve halen İngiltere’de yaşayan eski sihirbaz forvetimiz Attila Biçer’i, KSK Başkanlığına getiririm. Kulübün tüm uluslar arası prestij görüntüsünü o sağlayacaktır.
  • KSK Futbol Şubesi Genel Kaptanlığına eski kahraman kalecimiz Ekrem Güçsav’ı atarım. Tüm zafer sorumluluğu onun olur. Transferler, antrenör seçimi, takım kadrosu, kulüp enerjisinin forsa edilmesi, taraftarlarla ittifak hepsi Ekrem için çocuk oyuncağıdır.
  • Basketbol şubesini, 1987 Cumhurbaşkanlığı Basketbol Şampiyonu KSK Basketbol takımından kim geriye kalmış ise, başta Mehmet Zengel ve Nadir Vekiloğlu olmak üzere onlara teslim ederim.
  • Hedefi ortaya koyarım. Futbolda Real Madrit olacaksınız, basketbolde ise Dünya Şampiyonu. Dolarları küme küme tüm yatırımlar için emirlerine tahsis ederim.

Beyler… Beyler… Büyük hayalleriniz olmaz ise, böyle minik alt kümelerde ömür tüketirsiniz.

HAYALİMDEKİ YÖNETİM KURULU

Peki, futbol şubesi yönetim kurulunu da yaşamları boyunca yeşil-kırmızı aşkla yürekleri çarpmış olan şu geniş tabanlı isimlerden oluştururum:

“-  Yuvam Mefruşat sahibi Salim Şensan, Berber Mesut, Kemeraltı Kaf-Kaf taraftarları temsilcisi Bambino Ahmet, Monşer Bülent, Galatasaray eski başkanı merhum Özhan Canaydın’ın kardeşi koyu Karşıyakalı Tayyare Mustafa, Ölümsüz tribün amigosu Kenan Tapman (Ne yazik ki öldü garibim), eski futbolcu Hasan Dar, efsane antrenör Arif Dökel, Hüseyin Hamamcı, eski futbolcu Bedri ve Saim, eski çarşı esnaflarından fırıncı Laz Ahmet, eski Basketbol ilahlarından Nadir Vekiloğlu ve Mehmet Zengel, yelkenci Secder Akıncı, Şef Garson Emre Tahtalıoğlu, eski müteahhit Armağan Çağlayan, eski Belediye başkanımız Aksakallı Kemal Baysak, Alaybey’den Camcı Emre, Bostanlı temsilcisi Ayı Osman, Belediye Meclis üyemiz ve kulüp tarihçisi KARSAV Başkanı Ahmet Diker, Karşıyaka’nın fotoğraf sanatında gözü Vehbi Moğol, Mustafa ve Ahmet Karluk kardeşler, gazeteci Meriç Köyatası, eski futbolcu Büyük Muharrem, göçmen kardeşlerimizin temsilcileri Nergis’ten Beyaz Eşya tüccarı Mehmet Ersoy ve İnşaat müteahhiti  Ömer Fitöz, Avrupa temsilcisi Deniz Gezginci, Hakan Düzdemir, Uluğ Atasoy, amigo Deli Hakan ve Volkan Alposkay kardeşim ve taraftarın sevgilisi “Bi Baba Hindi Mustafa”..

Var mı bu yönetime yan bakan?…

Bütün bu kardeşlerimi ve büyüklerimi bir araya getireceğim. Kimse elini cebine atmayacak. Ben milyon dolarları, yalnızca ben, Karşıyaka’mıza seve seve harcayacağım. Diğer bütün kocabaşları atıyorum dışarı.

Var mı itirazı olan?

Rüya bu ya.. Hayal bu ya.. Tabiî ki bunlar olacak şeyler değil. Ama kulubü batırmaktansa büyük hayaller kurmak daha onurlu değil mi? Bu kulübün tarihini ilk kez arka arkaya üç kitapla yazan tek yaşayan Karşıyakalı benim. Bu hayali kurmaya hakkım yok mu?… Bu kulübü kim batırdıysa okyanusun dibine batsın. Nokta.

EFSANE FUTBOLCU ATİLLA BİÇER

Gelelim benim hayalimdeki KSK Başkanı Atilla Biçer’e…

1970 Şampiyonluğumuzun efsane kadrosu şu isimlerden oluşuyordu: Kaleciler: Erden ve Ekrem. Ceyhan, Erol Baş, Saim, Gode Cengiz, Erdinç, Bedri, Tevfik, Günay, Büyük Uğur, Atilla Biçer, Japon Hamdi, Burhan, K.Uğur.

İşte Atilla Biçer, bu takımın efsane isimlerinden biridir. Halen bir Britanya Hanımefendisi olan eşiyle İngiltere’de yaşar. Benim Karşıyaka Ortaokulu ve lisesinden sınıf arkadaşımdır, kardeşimdir, hayranlıkla izlediğim büyük bir futbolcuydu, yakışıklıdır, moderndir, dil bilir, dünyayı avuçlamış, vatan ve Karşıyaka sevgisini yüreğine hapsetmiş bir lider insanımızdır.

Onu, hayalimdeki KSK Başkanlığı görevine layık görüyorum.

Neydi Real Madrit olacaktık, değil mi?… Real Madrit’in efsane başkanı, Kont Bernabeu idi, değil mi?…

İşte bizim liderimiz de “Kont Atilla” olmalıdır. Böylece Atilla’nın burada yazmayacağım ünlü mahalle lakabını atıyorum, onun yerine Kont’u getiriyorum. Var mı itirazı olan?

Nokta.

Bir Cevap Yazın