Ayla Çelik: “Karşıyaka’nın Sokakları Güler Yüzlü İnsanlarla Dolu”

Röportaj: Selda Kapancıoğlu

Uzun bir yoldan arabayla dönüyorum. Dillere pelesenk olmuş bir şarkı… O kadar sıcak, naif bir ses tonu var ki radyonun sesini sonuna kadar açmadan edemiyorum. Aklıma koydum arkadan da sesimle eşlik edip Instagram sayfamda paylaşacağım. Ayla Çelik’in resmi Instagram hesabını da etiketlemeyi ihmal etmiyorum. Aradan çok az bir zaman geçiyor bir bakıyorum videomu beğenmiş. Durur muyum, röportaj ricasında bulunuyorum hiç vakit kaybetmeden. “Seve seve. İzmirli bir hanımı kırar mıyım hiç” diyor ve başlıyoruz.

Bize kendinizi anlatabilir misiniz? Ayla Çelik gerçekte nasıl biri?
Gerçekte herkes gibi biriyim. Biraz daha tatlı olabilirim ama :) İTÜ Devlet Konservatuarı mezunuyum. Babadan Ardahan, anneden Artvinli bir İstanbulluyum. Zaman zaman kendimi İzmirli zannettiğim de olur ki Berkay’ın “İzmirli” şarkısını yazarken çok dolaştım sokaklarında. Medeni durumum ise her zaman bekar :) Özellikle son albümünüzle yoğun şekilde dikkatleri üzerinize topladınız.

Şimdiye kadar şarkılarınız kendinizden daha çok ön plandaydı. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz?

Çünkü daha önce bir proje yapmadım. Daha önce sadece yazdığım şarkılar ortadaydı şimdi ben de dinleyicilerin karşısına geçtim. O zaman yazıyordum, şimdi söylemeye de başladım. Kendimi bu zamanda daha iyi hissettim ve
şimdi yaptım.

Ödül alan çalışmalarınızın yanı sıra birçok sanatçıya verdiğiniz şarkılar hit oldu. Sizce başarınızın sırrı bunlardan hangisi?

Müzik eğitimi, ilham, disiplin, yetenek… İlk olarak disiplin. Tabii ki bunların hepsi gerekli ama disiplin olmadan hiçbiri olmaz. Bu disipline mutlaka sahip olmak gerekiyor. Sokak binlerce yetenekli insan dolu. Sadece disiplinli olmadıkları için isimlerini bilmiyoruz.

“Türkan” ve “Bağdat” gibi şarkıları yaparken bu kadar patlayacağını hissediyor mudunuz?
Evet hissediyordum. Bazı şarkılarda içime böyle bir şey doğuyor. “Türkan” da “Bağdat” da o şarkılardan. Şimdi yeni bir şarkı daha var, ona da az kaldı. İsim vermeyeyim, büyüsü kaçmasın ama onun da çok sevileceğini hissediyorum.

Çalıştığınız hangi ünlü ya da ünlüler hayatınızda dönüm noktası oldu diyebilirsiniz?
Hepsi benim için bir dönüm noktası. Hiçbirini diğerinden ayırt etmiyorum. Hepsi benim kıymetlim.

Şarkınızı verirken neye dikkat edersiniz? Keşke vermeseydim dediğiniz bir şarkınız oldu mu?
Ben şarkılarımı benden isteyen herkese veririm, isim ayırt etmem. Yeter ki şarkının duygusunu verebilsin, şarkıya kıymet verebilsin. Keşke vermeseydim dediğim bir tane şarkım oldu ama burada isim veremem :) Hani dünya güzeli
bir kızınız vardır da hayırsız bir adamla evlenir ya, kadir kıymet bilmez… Öyle hissettim.

Beyazıt Öztürk ile düet yapma fikri nasıl gelişti? Beyaz’ı önceden tanıyor muydunuz?
Evet Beyazıt’la zaten süre gelen bir dostluğumuz vardı. Beraber bir şeyler yapma fikrimiz de hep vardı. “Bağdat”ı dinlediği gün, “Ben bunun içinde olmak istiyorum,” dedi. Ben de tabii ki büyük bir zevk ve mutlulukla kabul ettim.

Bağdat şarkısının bu kadar patlamasında Beyaz’ın etkisi var mı sizce?
Tabii ki var. Şöyle var; şarkı kuvvetli bir şarkı. Bunu biliyorum ama insanlara ulaşması bakımından çok büyük bir etkisi oldu ve şarkıda çok yakıştık birbirimize. Programdaki güzel enerjimiz de ayrıca destekledi. Çok önemli bir
etkisi oldu. Son albüm öncesi ve sonrası Ayla Çelik dersek…

Hayatınızda neler değişti?

Henüz bir şey değişmedi çünkü çalışmaktan hiç bir şeyin farkında değilim. :) Bazen sokakta insanlar sarılmak için üzerime geliyorlar, “nerede tanıyorum acaba?” diyorum. Sonra anlıyorum ki bana olan sevgilerinden kaynaklanıyor
bu durum. Kendimi çok şanslı buluyorum, sevilmeye bayılıyorum. Çok fazla medya ile haşır neşir bir insan da olmadığım için şarkının ve albümün geldiği noktayı ekibimden ve dostlarımdan öğreniyorum. Çok büyük bir mutluluk…

Hayal ve hedeflerinize ulaştığınızı söyleyebilir misiniz? Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Tek bir hedefim yok benim. İnsanca yaşamak ilk hedefim. Geri kalan her şey günün getirdikleri. Hayata öyle bakıyorum. Bu bir rüzgar, bugün olur yarın olmaz. Üç gün sonra yine olur, bilemeyiz. Kısmet…

Berkay’a verdiğiniz “İzmirli” isimli bir parçanız var. İzmirli değilsiniz ama böyle bir şarkı yazabiliyorsunuz… Bu bir yetenek mi?
Mozart da “Saraydan Kız Kaçırma” isimli bir eser besteledi, sizce saraydan kız mı kaçırdı da yazdı yani? :) İzmirli kızlar hepimizin sevdiği, özendiği, takdir ettiği, kimi zaman kıskandığı şahane kardeşlerimiz. Vokalistim sevgili Burcu İzmirli. İzmir’de evinde ağırladı bizi 3 gün. Annesi Gül Teyze rica etti İzmir’le ilgili bir şey yaz diye. Öyle tatlıydı ki, onu kıramadım, ben de yazdım. :)

Karşıyaka’da bulundunuz mu daha önce?
Evet bulundum. Çok güzel, sıcacık, sade, samimi bir yer Karşıyaka. Orada çok rahat ediyorum. Güler yüzlü insanlarla dolu sokakları. Sanki geçmişte bir zamanlar orada yaşamışım gibi, komşularım, arkadaşlarım oradaymış gibi ve bunu hayal ettiğimde güneşli bir günle beraber bunları hatırlıyorum. Bize zaman ayırdığınız için çok mutlu olduk.

İzmirli hayranlarınız sizi yeni albümünüzle ne zaman izleme fırsatı bulacak?
Ben teşekkür ederim. İlk fırsatta ben de İzmir’e gelmek istiyorum. Tüm İzmirlilerle birlikte İzmirli şarkısını söylemek istiyorum. Çok yakın bir zamanda İzmir’de de özel programlarımız olacak. Sosyal medya adreslerimden biz de mutlaka günü gününe paylaşacağız.

Bir Cevap Yazın