Kendinizi ve Doğayı Keşfedin

ekr_8610 OZAN ÖZDAŞ

Aslında bizlerde doğanın bir parçasıyız ve doğa her zaman bizi çağırıyor. Doğanın bu çağrısına kulak vermeye ve kendinizi daha fazla özgür hissetmeye ne dersiniz?

1

Outdoor sporları , Outdoor Giyim Mağazaları , Outdoor Eşyalar son yıllarda çokça duyduğumuz cümleler .. Outdoor ingilizce bir terim olarak hayatımıza girmiş durumda , kısaca Dış Mekan yada Açık hava anlamına gelsede biz buna Açık Yada Kapalı Havalarda Ama mutlaka Dışarıda Doğada yapılan Aktiviter diyeceğiz ve bu kısmı ile ilgileneceğiz…

Günümüz teknolojileri öylesine hızlı gelişmekte ki,otomasyon ve mekanizasyon artık insan yaşantısı içinde daha fazla yer tutmakta.Teknoloji kullanımlarında ise artık herşey insanın rahatlığı için düşünülmekte. Televizyon,internet ,Akıllı Telefonlar gibi hızlı iletişim araçları hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa ve hızlandırsa da insanları yozlaştırdığı,asosyalleştirdiği de ortada Çamaşır ve bulaşık yıkamakdan tutunda her şey artık aletler makinalar aracılığıyla yapılmakta.Bu da günlük yaşam içinde insanı daha pasif ya da daha az hareket eder konuma sokmakta ..Oysa Yaşamı tanımlamaya kalktığımızda “hareket”i en başa koymamız gerekir.Çünkü yaşamın özü hareketdir…

Eskiden hobileriniz diye sorulunca müzik dinlemek, sinemaya gitmek, seyahat etmek, çiçek yetiştirmek, para-pul vb koleksiyon yapmak, şiir yazmak, kitap okumak diye cevaplar alırdınız. Bu cevapları halen sıklıkla duymak mümkün. Ama bu rutin aktiviteler aslında hobi olarak nitelendirilmiyor artık. Son yıllarda iş dünyasında hobi denilince Outdoor sporları ön plana çıkıyor…

Outdoor sporları yada aktiviteleri denilince akla Bisiklet , dağcılık, doğa yürüyüşü ve kamp eksenindeki faaliyetler gelsede yazılarımda sizlere Off road , Yelken , Dalış , kayak , Kano ,Rafting , Kaya Tırmanışı ,Yamaç Paraşütü gibi farklı dallarda da fikirler vermek istiyorum. Ülkemizin mükemmel coğrafyasını dikkate aldığımızda yılın 12 ayı faaliyetler yapabileceğimiz bir alan olarakta görebiliriz bu aktiviteri.

Doğa sporlarının adrenalin seviyesinin yüksek olduğu bilinen bir gercek.Ama insan sağlığı ve gelişimine katkısı da bir o kadar fazla ve tartışma gerektirmeyen diğer bir gerçektir.Doğa sporları;insanda disiplin,kararlılık,uyum,dayanıklılık,karar verme ve uygulama gibi becerilerin gelişimine katkı sağlar.

Doğa insanların algılarını açan en muhteşem uyarıcıdır.Doğanın yanlızca fiziksel ihtiyaçlarımızı karşılayan bir öğe olmadığını, ona ruhsal olarak da ihtiyaç duyduğumuzu hatırlamak ve onunla bütünleşmek için dağına tırmanmak, denizine dalmak, yollarında pedallamak, kuytu köşelerini keşfetmek .. Bunun yanında , doğa sporlarına ilgi duyanlara doğanın her elemanıyla bütünleşmeleri için farklı doğa sporlarını da tanıtacağım yazılar ve bu sporların profesyonelleriyle yapacağım röportajların yer alacağı, sizi her yazımda doğaya yönlendiren bir tabela görevi üstlenmek için merak ettiklerinizi, ihtiyaç duyduklarınızı size sunan bir rehber olmaya gayret edeceğim….

EN POPÜLER DOĞA SPORLARI

KAMP

2

Kampçılık hem spor amaçlı hem de eğlence-dinlence amaçlı yapılan bir Outdoor aktivitesidir.

Spor amaçlı kampçılık; dağcılık, mağaracılık, bisiklet ve avcılık gibi diğer açık hava sporları ile iç içe olduğu kadar tek başına da yapılır.

Eğlence-dinlence amaçlı kampçılık; şehir hayatından bunalan insanların, doğanın içinde kısa bir süre de olsa soluk almalarına, rahatlamalarına, aileleri ve arkadaşları ile güzel vakit geçirmelerine; büyük otellerin, şehirleşmiş tatil yörelerinin sunamayacağı tatları denemelerine olanak tanır.

3

SU SPORLARI

4

Su Sporları Açık denizde, havuzda, nehir ve göllerde değişik gayelerle yapılan sporlara verilen isim. Su sporları genelde su üzerinde ve su altında yapılanlar olmak üzere, iki ayrı grupta incelenirler. Takım halinde veya bireysel olarak icra edilebilen türleri vardır. Gelecek sayılardaki yazılarımda bu sporları ayrıntılı olarak inceleme fırsatımız olacağı  için şimdi başlıklar halinde sizler ile paylaşıyorum..

5

Su içerisinde gerçekleştirilenler

Atlama
Kurtarma yüzücülüğü
Modern pentatlon (farklı sporların birleşiminden oluşan bir spor olup, kendisini oluşturan sporlardan biri yüzmedir)
Senkronize atlama
Senkronize yüzme
Su aerobiği
Sutopu
Şnorkelle dalış
Triatlon (üç farklı sporun birleşiminden oluşan bir spor olup, kendisini oluşturan sporlardan biri yüzmedir)
Yüzme

6

Su üstünde gerçekleştirilenler

Ayakta kürek sörfü
Tekne yarışı
Balıkçılık
Wakeboarding
Beyaz su raftingi
Wakeskating
Bodyboard
Wakesurfing
Çıplak ayakla kayak
Uçurtma sörfü
Dragon bot
Yatçılık
Flowrid
Yelken
Flyboard
Jet ski
Kablolu kayak
Kano
Kano polo
Kayak
Kiteboat
Kürek
Kürek sörfü
Parasail
Picigin
Rafting
Rüzgâr sörfü
Sit-down hydrofoil
Skimboard
Skurfing
Sörf
Su kayağı
Teknecilik

BİSİKLET

7

Son zamanlarda artış gösteren popüler bir Outdoor spor ve sosyalleşme aracı olma yolunda ilerleyen Bisiklet özellikle Genç yaşlı demeden hepimizi bir bisiklet sevdalısı  haline getirebiliyor. Kıyı şeridine yapılan ve yapımına devam edilen bisiklet yolları, bisiklet kiralama sistemi Bisim ,ve gönüllü desteğiyle oluşturulan Efes-Mimas Bisiklet Rotaları ile İzmir’i bisiklet kenti yapan Büyükşehir Belediyesininde payı büyük tabiki….

8

DAĞCILIK – TREKKİNG (Hiking)

9

Şehirden sıkıldınız, trafikten, iş hayatı koşturmacasından, kilometrelerce adım atsanız da bir yere varmayan koşu bantlarından, oksijen kıtlığından, susmayan telefonlardan, betonarme sokakların resmi yüzlerinden…
İki yeşillik görmek için çevrenize dizdiğiniz boy boy saksılardan kafanızı kaldırıp, doğaya izleyici olmak değil onu yaşamak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmayız. Doğada dört mevsim bizi bekliyor…

Dağcılık, dağlarda yürüyüş ve kamp kurmanın yanı sıra tırmanma sporunu da kapsayan bir doğa sporudur 18.-19. yüzyılda Avrupalı (İngiliz ve Fransızlar başta olmak üzere) zenginlerin boş zamanlarını değerlendirme ve hayatlarının rutinlerini yeni maceralarla süsleme arayışı neticesinde bir spor sayılmaya başlanan dağcılık, 20.yüzyılın başında diğer ulusların da ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Türkçede Dağ veya doğa yürüyüşü olarak kullanılmasına karşılık dağ ve doğa yürüyüşünün tam karşılığı ‘hiking’dir. Günü birlik olarak yapılır ve kamplı konaklama içermez. Eğer bu aktivite kamplı olacaksa adı ‘trekking’ olur.

10

OFF ROAD

11

Off road ilk olarak askeri amaçlarla ortaya çıkmıştır, Off road nedir sorusunun cevabını ararken buna değinmemek olmaz diye düşünüyorum. Askeri personelin ve savaş teçhizatının yol olmayan yerlerden naklini gerçekleştirmek amacı ile ilk kez yapılmıştır, savaş şartlarında geçmek istediğiniz her yerde yol bulamıyorsunuz tabii, bu amaçla özel araçlar tasarlanmıştır, temelinde ön ve arka olmak üzere iki diferansiyeli olan, arazi şanzımanına sahip güçlü motorlu araçların imalatına başlanmıştır. Günümüzde daha çok hobi amaçlı veya spor amaçlı off road yapılmaktadır, ayrıca off road araçları daha iri olmaları dolayısıyla da tercih edilmektedir, daha güvenli bulunmaktadır.

off road ruhunda yatan şey  birlikte birşeyler yapabilmek. Tek başına off road yapılmaz derler, bu çok doğrudur ve sağlam gerekçeleri var, tek başınıza ıssız bir ortamda arazi aracınızın arıza yaptığını veya battığını düşünün, kendinizi kurtaramazsanız işiniz çok zordur. Off  Road dayanışmadır, off road yardımlaşmadır. En az iki araç olarak off road yapılmalı, riskli yerlere gelinince önce bir aracın tamamen geçmesi beklenmeli sonra diğer araç riskli alana girmelidir. Bütün bunlara dikkat ederseniz çok zevk alacağınız bir spor dalıdır.

12

KAR SPORLARI

13

Kar sporları karlı zeminde takımlar halinde yada tek olarak yapılan spor çeşididir. İnsanların eskiden beri ulaşım amaçlı kullandıkları kızaklı taşıma araçları ile başlayan karda ve buzda kayma, zaman içerisinde eğlence olarak yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra kayak malzemeleri ve stilleri geliştirilerek kayak severler arasında turnuvalar düzenlenmeye başlanmıştır.

14

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

15

Kendinizi bir tepeden boşluğa bıraktıktan sonra sizi 3-4 bin metrelik yüksekliğe çıkaran ve gökyüzündeki kuşlar gibi özgür hissetmenizi sağlayan bir hava taşıtı yamaç paraşütü. Şayet yüksek tansiyon, kalp ve şeker gibi bir hastalığınız yoksa ve adrenalin seviyorsanız yamaç paraşütü yapmamanız için hiçbir neden yok. Dilerseniz gerekli eğitimlerinizi tamamlayıp yalnız, dilerseniz eğitmen eşliğinde yamaç paraşütü ile gökyüzünü keşfedebilirsiniz. Yamaç paraşütünün ülkemizdeki en popüler merkezi  Fethiye – Ölüdeniz….

16

BİNİCİLİK

17

Yazımın başlığında en popüler dedim ama Binicilik doğa sporları arasında en az bilinen ve tercih edilenler arasında. Ama  benim en ilgimi çeken aktivitelerin başında geliyor , Hem de at binmek Anadolu’nun en eski geleneklerinden biri olmasına rağmen. Durum böyle olunca Türkiye genelinde binicilikle ilgili hizmet veren tesis de az sayıda. Eğer doğada, at sırtında keyifli ve maceralı vakit geçirmek isterseniz profesyonel bir binici olmanıza gerek yok , Ama ufak bir eğitim almanızda şart…:)))

18

Bir Cevap Yazın