Airsoft

ekr_8610 OZAN ÖZDAŞ

Son yılların popüler hobisi olan Airsoft , yoğun iş temposu ve günlük hayatın biriktirmiş olduğu stres dolu saatlerden biraz da olsa sıyrılmak adına artık birçok kimsenin gözde etkinliklerinden biri olma yolunda ilerliyor. Bu hecanlı oyunu Zaman zaman İzmir’de bulunan Sancak Airsoft Takımı ile bende oynuyorum..

Airsoft zahmetli bir hobi , özellikle kullanılan giysiler ve ekipmanlardan dolayı tam bir profesyonel asker görüntüsüne sahip olabildiğiniz, dışardan bakıldığında konuyla alakası olmayan kişilerin sizleri görünce yanınıza gelirken sakin ve yavaş adımlarla yaklaşmasını sağlayan bir etkinlik…

Öncelikle ne kadar zevkli olduğunu anlatsam dahi oynamadan anlayamayacağınız,  müthiş bir oyun. Ana maddeler halinde birinci elden  biraz sizleri bilgilendireyim…

Airsoft gerçek silahların 1:1 ölçek ve görünümünde üretilmiş gücü azaltılmış havalı tüfeklerle oynanan Paintball tarzı bir Outdoor spor oyunudur. Avrupa ve Asya`da giderek aldığı ilgi büyümektedir. Türkiye`de ithalat problemleri ve bürokrasi nedeniyle henüz kendine hak ettiği yeri bulamamıştır.

2

Genel olarak iki takımın birbirini elemesi ve bu esnada takımlara verilen görevlerin oyuncular tarafından yerine getirilmesi temeline bağlı farklı kurgularda oynanabilir. Airsoft oyununda centilmenlik ön plandadır. Kullanılan BB’ler (Plastik Boncuk ) hedefte bir iz bırakmadığı için elenmesi gereken oyuncunun BB tarafından vurulduğu anda oyundan çıkması gerekmektedir. Hile yapmaya kalkışan oyuncular grubun ya da aktiviteye katıldığı işletmenin ağır yaptırımlarına maruz kalıyor..
-Airsoft oyununu öncelikle   paintball  vs gibi oyunlarla karıştırmayın. oldukça ciddi bir şekilde oynanıyor. Orjinal üniformaları giyiyorsunuz, telsizinizi, ek ekipmanlarınızı kuşanıyor, o şekilde oynuyorsunuz.

3

– Maskedir kasktır gibi koruma amaçlı ekipmanlar isteğe bağlı olarak takabiliyorsunuz (daha havalı oluyor)  ama olmazsa olmazı bu iş için üretilen gözlüklerden takmanız , hatta takmak da zorundasınız aksi takdirde oyun alanında bulunmanız yasak.

-Önceden belirlenmiş senaryoları oynuyorsunuz. bildiğiniz  ps – xbox oyunları senaryolarıyla benzer bunlar çoğunlukla.

– Silahlar gerçekleriyle birebir yani görüntü olarak. Örneğin favori tüfeğiniz m4a1 ise, kendinize bir adet m4a1 ediniyor, o şekilde katılıyorsunuz. Üretici firmaların sitelerine baktığınız zaman her türlü silah/otomatik tüfek modelini bulmak mümkün. Hepsi görüntü olarak gerçekleriyle birebir aynı.

– Gerçeklik konusunda bir diğer önemli unsur, tamamen askeri stratejiler ve askeri kurallar çerçevesinde oynuyorsunuz oyunu. telsiz konuşmaları, çatışma stratejileri vs hepsi kuralına ve gerçeğine uygun.

4

– Kişi sayısı 10-20 kişi gibi sayılarla sınırlı kalmıyor. Çoğunlukla toplam oyuncu sayısı 50 veya üzeri oluyor. Yani iki takıma ayrıldığınızı düşündüğünüzde 25 vs 25 gibi bir çatışma ortamı oluşuyor. Bu sayı yeri geldiğinde 100 kişiye kadar çıkıyor.  Son zamanlarda Airsoft ‘ a karşı Bayanlarında bir hayli ilgisi olduğu söylenebilir..

 Oyun kurallarından ve genel olarak düzenden bahsetmek gerekirse;

– Oyun alanına bir Safe Zone (Güvenli Bölge) kuruluyor. Oyuncular oyun dışı oldukları müddetçe burada takılıyorlar. Muhabbet ediliyor, yenilip içiliyor vs.
– Oyunda aktif olarak bulunmadığınız müddetçe oyun alanında bulunmanız yasak.
– Vurulduğunuz takdirde oyunculara dağıtılan kırmızı bezi kafanızın üstüne koyup, Safe Zone’a doğru uğurlanıyorsunuz.

5

– En çok sorulan ve en hassas olan nokta şu; “vurulup da vurulmadım demek mümkün mü?” evet mümkün. Ama Yaşını başını almış olgun kişilerden böyle bir şey beklenmiyor ve  vurulan da çıkıyor zaten. ( Bu husus organizasyonların düzenlenmeye başladığı tarihten beri hiçbir zaman büyük bir sorun oluşturmadı. Herkes efendi efendi oynuyor…

-Kör atış yapmak yasak . Kör atış şu oluyor; bir kapının arkasından sadece kolunuzu çıkartıp “birisine denk gelir illaki” şeklinde atış yapmak ayıp , ayıplığından dolayı yasak…
– 18 yaşından küçüklerin katılımı yasak.

6

 

 

 

Bir Cevap Yazın