Spor Ve Sanat Dünyasının Ünlü 15 Karşıyakalı İsmi

“Her şeyin iyisi buradan çıkar” deyimini tam anlamı ile karşılayan semt. KARŞIYAKA.
Türkiye gündemine söylemleri ile istediği zaman oturabilen bir tribünü var en başta. Buradan ünlü çıkmamasına çok ta şaşırmamak lazım.

1. Berna Laçin

1

Berna Laçin, (20 Ağustos 1970 – İzmir) Türk sinema, dizi oyuncusu ve sunucu.İstanbul Devlet Konservatuvarı Tiyatro bölümünde eğitim alan Laçin, Gökkuşağı, Böyle mi Olacaktı, Ateş Dansı, Evdeki Yabancı, ve Belalı Baldız gibi pek çok unutulmaz dizide rol almıştır.
Laçin’in oynadığı 3 sinema filmide vardır. 1996 yılında Tolga Eşiz ile evlenen Laçin, 2009 yılında düzenlenen 31. Uluslararası 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programında sunuculuk yapmıştır. Laçin, “Kadın dergisi gibi, geniş yelpazesi olan bir format hazırladık” dediği ve ATV’de yayınlanan Her şey İçin Berna Laçin adlı programı sunmaktadır.

2. Atilla İlhan

2

​Attilâ İlhan, Türk şair, romancı, düşünür, deneme yazarı, gazeteci, senarist ve eleştirmen. Aydın çalışmalarıyla Türk edebiyat ve düşünce dünyasına önemli katkıları olmuştur. Tiyatro ve sinema sanatçısı Çolpan İlhan’ın ağabeyidir..

3. Ahu Yağtu

3

Tanımasanız da sevdiğiniz iyi bildiğiniz insanlar vardır ya; işte öyle bir isimdi Ahu Yağtu, meşhur ama sessiz, ünlü ama çok bilindik değildi…Ta ki, Cem Yılmaz’la evleneceği duyulana kadar. İlk kitabının basın bülteninin hemen altına iliştirilmiş yeni yazarlar gibi her haberin altında o not iliştirildi.
Güzelin membaa İzmir kökenli olan Ağu Yağtu’nun mesleki kariyerine baktığımızda; şair, yazar, yönetmen, oyuncu, Yılmaz Erdoğan ile yarıştığını görüyoruz.
Yağtu’nun yaptıkları arasında; mankenlik, oyunculuk, sunuculuk, stil danışmanlığı ve kıyafetlere ikinci şansı verdiği organizasyon: ‘Second Chance Boutique var.’Daha genç gibi görünüyor dursa da 1978 doğumlu olan ve çocukluğu, plakası 35,5 Karşıyaka’da geçen Ahu Yağtu, hayata erken başlayanlardan…

4. Çolpan İlhan

4

​Çolpan İlhan (d. 8 Ağustos 1936, İzmir – ö. 25 Temmuz 2014, İstanbul), Türk tiyatro ve sinema sanatçısı.
Kerem Alışık’ın annesi adına Karşıyaka’da açılışı yapılan kültür merkezindeki sözleri;
“Karşıyaka Belediyesi, önce annemin ve dayım Attila İlhan’ın rölyefini Çamlık’taki evlerinin girişine astı. Şimdi de bu salona annemin ismi verildi. İzmir’de yetişen ve Türkiye’ye mal olan çok değerli sanatçılara bu mutlulukları yaşatan Belediye Başkanımız Hüseyin Mutlu Akpınar’a teşekkür ederim”

5. Duygu Dikmenoğlu

5

Duygu Dikmenoğlu (13 Ağustos 1981, İzmir), Türk manken, sunucu.
​Mersinli Kimya Teknik Lisesi’nde eğitim aldı. 1997 yılında “Elite Model Look” yarışmasını kazandı. Yarışmayı kazandıktan sonra profesyonel mankenlik hayatına başladı.
Kanaltürk’te “Gel de Katılma”, Sky Türk’te “İzlenim”, Kanal D’de “Yaşamın İçinden” ve Show TV’de “Genç Kulüp” gibi televizyon programlarında sunuculuk yaptı. Gazeteci Tuncay Özkan’ın eşidir.

6. Ender Saraç

6

​Dr. Ender SARAÇ, 1959 yılında İzmi’de dünyaya geldi. Ender SARAÇ, Bornova Anadolu lisesi ve ardından Ege Tıp Fakültesini bitirdi. Erzurum’un İspir ilçesinde Kırık Nahiyesi ve Civar köylerde mecburi hizmetini tamamladı. Askerliğini Çorlu’da Alay Tabibi olarak bitirdikten sonra İzmir’de aile hekimliği ihtisasını tamamladı.

7. Engin Altan Düzyatan

7

Engin Altan Düzyatan (d. 26 Temmuz 1979, İzmir), Arnavut asıllı Türk oyuncu ve sunucu.
Engin Altan Düzyatan, 1996 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girdi. 2001 yılında mezun olduktan sonra İstanbul’a oyunculuk için geldiği yıllarda Kenter ve DOT Tiyatrosu’nda görev almış, ayrıca Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda bir oyun yönetmiştir.
Hazal Kaya ve Naz Elmas ile birlikte Beymen Club’ın 2010 koleksiyonu çekimlerinde yer almıştır.
Düzyatan, Yeditepe İstanbul, Koçum Benim, Bir Bulut Olsam, Kapalıçarşı, Son, Yol Ayrımı, Cinayet gibi televizyon dizilerinin yanı sıra Cennet, Romantik Komedi 1 ve Romantik Komedi 2, Bir Avuç Deniz, New York’ta 5 Minare, Anadolu Kartalları, Bu İşte Bir Yalnızlık Var gibi birçok yapımda yer alan sanatçı Ayrıca 1 Milyon Canlı Para isimli yarışma programının sunuculuğunu yapmıştır.
2012 yılında Los Angeles Movie Awards’da Bir Avuç Deniz filmindeki performansı ile “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazanmıştır. Halen TRT 1’de yayınlanmakta olan Diriliş: Ertuğrul adlı dizide başrol oyuncusu olarak yer almaktadır.
2014 yılında Neslişah Alkoçlar ile evlenmiş olup Emir Aras adında bir çocuk babasıdır.

8. Hande Kazanova

8

​Zişan Hande Kazanova (d. 25 Eylül 1973, İzmir) Türk tiyatro sinema ve dizi oyuncusu ve sunucu.
Kazanova ailesinin tek çocuğu olarak kuzenleriyle çok aktif keyifli bir çocukluk geçrimiştir. İlkokulunu Alaybey İlkokulu ortaokulu ve liseyi İzmir Fatih Koleji’nde okumuştur. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesinde okumuştur. Miss İnternatonial yarışmasında ilk ona girerek Türkiye’yi temsil etmiştir.
TRT İstanbul Radyosunda tiyatroculuk dersleri almıştır. 2000 yılında Kiss TV’de kendi adını taşıyan VJ Hande Kazanova programını sunmuştur. Aynı sene astroloji yazarı olmuştur. Şu anda Habertürk adlı gazetede burç astroloji yazarlığını yapmaktadır.

9. İpek Tuzcuoğlu

11 Kasım 1971 tarihinde İzmir‘de doğmuştur. Babasının adı Ilgar Tuzcuoğlu’dur. Üç yaşından itibaren 10 yıl boyunca İzmir’de Aynur Ressamoğlu Bale Stüdyosu’na gitti. Küçükken balerin olmak isteyen İpek Tuzcuoğlu, 16 yaşında İzmir Devlet Tiyatrosu’nda “Boy Friend” adlı müzikalde dansçı kadrosuna alındı.

10. Kaan Yakuphan

10

1967 İzmir Karşıyaka doğumlu. İlk, orta, liseyi İzmir’de okudu, daha sonra İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu nu bitirdi. Ayrıca yine İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü nden birkaç dersi var.

11. Meriç Köyatası

11

​Karşıyakalı gazeteci, yazar.

12. ​Metin Oktay

12

​Metin Oktay (2 Şubat 1936; Karşıyaka, İzmir – 13 Eylül 1991, İstanbul), Türk futbolcu ve teknik direktör. Golcülüğü ve yaşadığı gol krallıkları sayesinde “Taçsız Kral” lakabıyla da anılmaktadır.
Futbol kariyerine 1952 yılında, İzmir’in yerel takımlarından Damlacıkspor’da başladı.
1953-1954 yılları arasında Yün Mensucat’ın altyapısında oynamasının ardından 1954-55 sezonu öncesinde İzmirspor’a transfer olarak profesyonel kariyerine başladı. Buradaki tek sezonunda İzmir Profesyonel Ligi şampiyonluğu ve gol krallığı yaşadı. 1955’te Galatasaray ile anlaştı. 1956-56 ve 1957-58 sezonlarında İstanbul Profesyonel Ligi şampiyonlukları yaşarken; ligde attığı gollerle üç sezon üst üste gol kralı oldu.

13. Nazan Öncel

13

​Nazan Öncel (d. 6 Şubat 1956; Karşıyaka, İzmir), Türk şarkıcı, söz yazarı ve besteci. “Sokak Kızı” lakabıyla da anılan sanatçı, ilk kırk beşliği “Sana Kul Köle Olmuştum”‘u 1978 yılında yayınlamıştır.
1981 yılında LP formatında yayınladığı ilk albümü tutmayınca, TRT için demolar yapmayı bırakmış, sadece sahne çalışmalarıyla mesleğine devam etmiştir. 10 yıl sonra, 27 Aralık 1991’de yayınladığı Bir Hadise Var albümünün satış başarısıyla da sağlam, kalıcı ve büyük bir başlangıç yapmıştır.

14. Alp Kırşan

14

Alp Kırşan (d. 3 Kasım 1979; Karşıyaka, İzmir), Türk dizi ve sinema oyuncusu, manken.
Alp Kırşan liseyi doğduğu yer olan İzmir’de okumuştur kendisi Konak Çınarlı Endüstri Meslek Lisesi Radyo ve Televizyon bölümü mezunudur.
Lise mezunluğundan sonra üniversite mezunu olarak Manisa-Celal Bayar Üniversitesi Spor ve Sanat Akademisi mezunudur. 2000’de Best Model of Turkey yarışmasında birinci ve Best Model of the World yarışmasında ise üçüncü oldu.
İlk kez Sabah Şekerleri programında sunucu olarak, Özlem Yıldız’ın partneri olarak kamera karşısına geçti. 2007’de Yasemin Yalçın Tiyatrosu’nda Oyunun Oyunu oyunuyla profesyonel oldu. Ayrıca 2011’de yayınlanan Yok Böyle Dans adlı yarışmada yarıştı.
Irmak Ünal, oyuncu Damla Debre ve Buzda Dans yarışmasındaki partneri Julia Novikov’la medyatik-platonik ilişkiler yaşadı. 2012’de Survivor Ünlüler – Gönüllüler’de mücadele etse de yarışmadan elendi. Şu anda Yetenek Sizsiniz Türkiye ve Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmasında sunuculuk yapmaktadır.

15. Ve Mustafa

15

Bir Cevap Yazın