Kedilerde Uygunsuz İdrar Yapma -1

veteriner fotoVeteriner Hekim Fatih Işıklı

Her yaşta, her ırkta ve cinsiyetteki kedilerde gözlenir. En sıklıkla idrar kabından memnun olmayan kedilerin gösterdiği bir reaksiyondur.

* İdrar kabındaki kumun kirlenmiş olması veya birden fazla kedi yaşayan evlerde yeterli idrar kabının olmaması ( her kediye bir adet idrar kabı tavsiye edilmektedir )

* İdrar kabının uzak veya uygunsuz bir ortamda olması

* Kapalı idrar kapları kediler için kötü kokuya sebebiyet verebilir veya büyük boy kedilerin rahat edemeyeceği kadar küçük olabilir.

* Günlük yada haftalık geçici uygunsuz idrar yapmalar çevresel bir sorunun varlığını düşündürür.

* Kediler üzerinde yapılan araştırmalar göstermiştir ki, kedilerin büyük çoğunluğu, kokusu (özellikle bebek pudralı) kaybolmamış ince taneli kumlara tuvaletlerini yapmayı tercih ederler.

* İdrar kabının yakınına veya idrar kabının dışına taşırarak idrar yapma idrar kabının yer tercihinin doğru olmadığını gösterir.

1z

* Kedinin normal hayatında meydana gelen değişimlerle uygunsuz idrar yapma aynı ana denk gelebilir. ( örneğin eve yeni bir kedinin alınması ile başlayan uygunsuz idrar yapma durumu )

Birtakım metabolik rahatsızlıklarda da uygunsuz idrar yapma gözlenir.

* Diabetes Mellitus ( Şeker Hastalığı )

* Üriner sistemde kristal, kum veya taş oluşumu

* Hipertiroidizm

* İatrojenik ( Veteriner Hekim tarafından hastaya sıvı, işeticiler veya kortizon grubu ilaçlar verilmesi )

* Kedilerin FeLV ( Feline Leucemia ) hastalığı

* Kedilerin FIV ( Feline Immunodeficiency Virus ) hastalığı

* Kedilerin FIP ( Feline Infeksiyöz Peritonitis ) hastalığı

Ginger domestic kitten (Felis catus) rolling on back playing
Ginger domestic kitten (Felis catus) rolling on back playing

* Alt idrar yolları enfeksiyonları ( Kliniğime gelen bazı hasta sahipleri kedisinin lavabo, küvet veya açık renkli zeminler üzerine tuvaletini yaptığını ve idrarın koyu renkli, tortulu hatta kanlı ve kötü kokulu olduğundan bahsederler. Bu davranış, kedinin alt idrar yollarının hastalandığına işarettir ve kedinin sahibine ilettiği bir mesajdır.)

Bir Cevap Yazın