Karşıyaka’da ‘Sağlık ve Toplum Kongresi’ Yapılacak

Karsiyaka_Ender SaraçToplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesine katkı sağlamak adına örnek bir projeye daha imza atan Karşıyaka Belediyesi; İzmir Üniversitesi işbirliğiyle ‘Sağlık ve Toplum Kongresi’ düzenliyor. ‘Beslenme ve Sağlıklı Yaşam’ temalı kongre, 14 Mayıs’ta gerçekleşecek. Akademisyen ve uzmanların Karşıyakalılar ile buluşacağı dev organizasyona Dr. Ender Saraç da konuk olacak.

Büyük İşbirliği

Geçtiğimiz Aralık ayında işbirliği protokolüne imza atan Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Üniversitesi; ortaklığın ilk büyük projesi olan ‘1. Karşıyaka Sağlık ve Toplum Kongresi’ için hazırlıklarını tamamladı. Ana teması ‘Beslenme ve Sağlıklı Yaşam’ olarak belirlenen kongre, 14 Mayıs Cumartesi günü Çarşı Kültür Merkezi’nde yapılacak.
Üç Farklı Oturum

Saat 10.00’da başlayacak organizasyon kapsamında, sırasıyla “İyi beslen, besle, mutlu yaşa”, “Hastalıklarda beslenme” ve “Tavşan mısın, kaplumbağa mı?” başlıklı üç oturum gerçekleştirilecek. İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden profesör ve doçentler sunumlar yapacak. Konuşmacılar arasında spor ve beslenme uzmanları da yer alacak.

Karsiyaka_6099
Yaşam Boyu Sağlık

Oturumlarda; anne karnından başlayarak, yaşam boyu sağlık için yapılması gerekenler anlatılacak. Günümüzde beslenme konusunda yaşanan kavram kargaşası ve bilgi kirliliğinin önüne geçebilmek adına, ‘bilimsel kanıtlara dayalı’ paylaşımların önemine dikkat çekilecek. Üçüncü oturumda, Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özel de Karşıyaka’ya Türkiye’nin ilk ‘Aktif Şehir’ unvanını kazandıran çalışmalarını anlatacak. Fiziksel aktivitelerin, sağlık ve yaşam kalitesiyle ilişkisini değerlendirecek.

Karsiyaka_0434
Ender Saraç İle Beslenme

Kongrenin son konuğu ise ünlü diyetisyen Dr. Ender Saraç olacak. Saat 16.30’da başlayacak sunumda Saraç, doğru ve sağlıklı beslenme konusunda merak edilenleri anlatacak. Her oturumun ardından, 40 dakikalık soru ve tartışma bölümleri de yapılacak.

Karsiyaka_8389

“Sağlıklı Nesiller İçin”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Karşıyakamızı daha ‘sağlıklı’ bir kent haline getirmek adına, İzmir Üniversitesi ile örnek bir işbirliği içindeyiz. ‘1. Karşıyaka Sağlık ve Toplum Kongresi’ yaptığımız protokolün ilk meyvesi olacak. Gelecek nesilleri de düşünerek; sağlıklı yaşam konusunda farkındalık yaratmak ve bilinç düzeyini arttırmak için hizmet zincirimize yeni halkalar eklemeyi sürdüreceğiz” dedi.

Bir Cevap Yazın