Tarihten Günümüze İkon Olmuş Gelinlikler

İnsanlık tarihinin son yüz yılında öyle düğünler yaşandı ki, gelinlerin görünümleri hafızalarda ilk günkü tazeliğiyle duruyor. Kimisi moda tasarımcılarının kimisi terzilerin elinden çıkan bu gelinlikler, farklı stilleri yansıtmalarının ötesinde onları giyen isimlerle de özdeşleşti artık.
Vintage modasının da hızla yayıldığı bu günlerde düğünleri için gelinlik modeli arayan gelin adayları için tarihten günümüze ikon gelinlikleri yayınlıyoruz.

1-  Eğer düğününüz için 50’ler – 60’lar vintage teması planlıyorsanız, Audrey Hepburn tarafından giyilen, 1957 yılında tasarlanan bu gelinlik size eşsiz bir ilham kaynağı olabilir. Gelinlik film sahnesinde geçen bir düğünde giyilmişti ve gelmiş geçmiş en ikonik modellerden kabul ediliyor.
Tasarım: Hubert de Givenchy

8

2- Aktris Gene Tierney tam kollu dantel elbisesi ile Las Vegas’ta evlenmişti ve tasarımın yanında onu taşımasıyla da adından tüm zamanların en ikonik gelini ve gelinlikleri listelerine girebilmiştir.
Tasarım: Oleg Cassini

2

3- Grace Kelly’nin Monaco Prensi Rainier ile düğününde giydiği bu gelinlik modelinin bir ruhu var desek yerinde olur. İşlemelerinin detayları her ne kadar çok olsa bile genele bakıldığında Prenses’in gelinlik ile bütünleşmesiyle sade ve nefes kesici bir güzellik saçılıyor etrafa.
Tasarım: Helen Rose

3

4- Prenses Letizia’nın Asturias Prensi ile olan 22 Mayıs 2004 yılında gerçekleşen düğününde giydiği bu fildişi renkli gelinliği tam 15 adım uzunluğunda bir kuyruğa sahipti ve elmas ile platin taşlarla bezenmiş bir taç ile tamamlanmıştı.

4

5- Kate Middleton, Prens William ile 29 Nisan 2011’de gerçekleşen muhteşem düğününde, tüm zamanların en çok konuşulan gelinliklerinden birini üzerinde taşımıştı.
Tasarım: Sarah Burton, Alexander McQueen

5

6- Priscilla Beaulieu 1967 Mayıs’ında Elvis Presley ile Las Vegas’ta gerçekleşen düğününde kendi tasarımı gelinliğini giymişti. Kızları Lisa Marie 1968’te doğduktan 5 yıl kadar sonra 1973’te ise boşanmışlardı.

7

7- Beyaz ipek tül, yüksek boyun ve uzun, göz alıcı kuyruğa sahip bu elbise Christiana Ricci tarafından giyildi.
Tasarım: Givenchy

6

Bir Cevap Yazın