Fazla Hamarat Olmayın!

ilhan

İlhan UÇKAN

Bir erkekle beraberliğinizin devam etmesinin o erkeğin size duyacağı ihtiyacın ölçüsüne bağlı olduğunu düşünen kadınlardansanız, elbette çok da yanılmış sayılmazsınız.
Ama unuttuğunuz bir şey var, bir kadın ne kadar hamaratsa, erkek de o kadar tembellesin Bir kadın ne kadar becerikliyse, erkek o kadar beceriksizdir.
Hamarat kadınlar hem kendi hayatlarını hem de erkeklerinki öyle bir kontrol altına alırlar ki, yorgunluktan hayatın tadına varacak zamanları ve takatleri kalmaz.
Bir erkeğin hem annesi, hem iş ortağı, hem karısı olan kadınlar aslında kendi hayatları için bir “gereklilik” yaratma çabası içindedirler.
Ne çok işe yararlarsa o kadar iyi hissederler kendilerini.
Bir erkek böyle bir kadına elbette bağlanır, ama bu daha çok bir eşe ya da sevgiliye bağlanmak yarine, hayatını kolaylaştıran birine “bağımlı” olmaktır.
Hamarat kadınlar bağımlılık yaratırlar.
Ama dozu kaçmış bir bağımlılık, gerçekte sizin yaşamak istediklerinizle, erkeğin ihtiyaçlarını düşünüp, önceden saptayıp yerine getirmek arasında seçim yapmanıza neden olur. Kısa zamanda kendinizi tatminsiz ve fazlasıyla fedakar hissetmeye başlarsınız. Zira sizin becerilerinize kendini teslim etmiş bir erkek teşekkür etmeyi aklına getirmeyecek, hep aynı ilginin devamını isteyeceğinden küçük bir kusurunuzu bile abartacaktır. Bir anneye çocuğunun davranışı nasılsa, -yani bir annenin fedakar, şefkatli olması ve kendinden önce onu düşünmesinin normal görülmesi gibi,- sizin her yaptığınız da doğal olarak “göreviniz” haline gelecektir.
Bu kadar hamarat olmak zararlıdır. Bazı şeyleri “yapamıyorum” demek, en doğru davranış biçimidir.
Siz ne kadar becerikli olmaya çalışırsanız, karşınızdaki bunu o kadar kolaylıkla kabullenecektir. Ne de olsa sorumluluğu üzerinden alacaksınız.
Kendi kendinizin tuzağına düşmeyin.

Bir Cevap Yazın