Dünyanın Tatil Cennetleri Arasına Giren TÜRKİYE’NİN GURURU: Çeşme

AHMET AYDIN FOTOAhmet Aydın AKANSU

Pırlanta tanecikleri gibi ışıldayan denizi, altın sarısı kumsalları, lüks plaj kulüpleri ve çılgın su sporlarıyla Çeşme’nin dünya basınında sık sık yer alıyor. Julio Iglesias, Tom Jones, Sting, Krista Berg, Pink Martini, Demis Roussos ve 16 Grammy ödüllü Jose Feliciano gibi dünya starlarını ağırlayan Çeşme New York Times Gazetesi’nin gidilmesi gereken 31 tatil listesinde 8’nci sırada yer aldı.

Pırlanta ışıltılı denizi-BİRİ BÜYÜK

 Meslek hayatım boyunca gittiğim İngiltere, Fransa, İtalya, İspanya, Romanya, Bulgaristan gibi yabancı ülkelerdeki temaslarımda Türkiye’nin başta İstanbul olmak üzere Antalya, Bodrum, Marmaris ve Çeşme’nin en çok tanınan kentlerimiz arasında yer aldığına şahit oldum. Üstüne basa basa “İzmirliyim” dememe rağmen üzülerek söylemem gerekiyor ki bilen çıkmadı. Çeşme’de yaşadıkları tatili ballandıra ballandıra anlatan çok kişi ile sohbet ettim.

Yani Çeşme uluslar arası bir kent olmayı başarmış. O gururu yaşarken, sayısı az olsa da kentlerimizin uluslar arası konuma getirilmesinde büyük emeği geçen herkese teşekkür etmek gerekiyor.

 

Pırlanta ışıltılı deniz ve koylar 

Aslında Çeşme’yi dünya kenti yapan en önemli özelliklerinin başında pırlanta ışıltılı denizi, altın sarısı incecik kumu, Şifne, Küçük Liman, Pırlanta, Paşa Limanı, Ilıca Plajı, Çiftlik, Altınkum, Çatal Azmak, Sakızlı Koyu, Tekke Plajı, Ayayorgi ve değişik isimlerde yirmiye yakın kumsalları da var.

izmir cesme

Günübirlik tekne gezileriyle bu güzelliklere şahit olabilirsiniz. Hayatın denizle güzelleştiği Çeşme’de su altının gizemli dünyası da önemli bir turistik cazibe alanı. Plajlarında ünlülerin cirit attığı beach clubları, eğlencenin sabaha kadar sürdüğü gece kulüpleri çok popülerdir. Ne kadar kalabalıklaşsa da cazibesini yitirmez. Bunaltan sıcaklarda kendinizi pırlanta ışıltılı denizine atmadan önce sabah veya akşam serinliğinde eski taş evlerle süslü dar sokaklarını gezmeyi unutmayın. Birbirinden şık mağazaların yer aldığı İnkılap Caddesi’nde defalarca yürüsem sıkılmam. Çünkü çok renkli bir yerdir.

cesme4

Çeşmenin gururu Rumeli Pastanesi

 Bir de tatlı düşkünü biri olarak o cadde üzerinde bulunan Rumeli Pastanesi’nde sakızlı dondurma yemeği ihmal etmem.  Sakızlı dondurma ile damaklarda iz bırakan Hüseyin Mersin ile oğulları Osman ve Ali 71 yıldır dededen toruna üç kuşaktır yaptıkları sütlü sakızlı, karadut, kavun, çilek, kakao, yaban mersini ve tahinli dondurmaları ile parmak ısırtıyorlar. 58 yaşındaki Hüseyin Mersin işine aşık.

RUMELİ PASTANESİ

Sır gibi sakladığı babadan kalma formüle sevgisini katarak yaptığı ürünlerle insanlara eşsiz lezzetler sunmanın mutluluğu yüzünden okunuyor. Üretimden sunuma kadar tüm emek sürecinde aile geleneğini sürdüren Mersin, Çeşme’nin simgesi haline gelen, uzun kuyruklara neden olan bu tadı Çeşme dışına taşıyıp Türkiye’de sakızlı dondurma ve tatlılarda bilinen bir marka yaratmayı hedefliyor. Yemek içinde Çeşme’nin en eski lokantalarından İmren Lokantası’nı tercih ederim. Çünkü tencere yemekleri ve zeytinyağlıları deneyen bir daha vazgeçemez. Çeşme sadece yaz mevsimi değil kış mevsiminde de sağlıklı termal otelleri ile cazip bir kenttir.

3364056_orig (1)

1 (1)

Çeşme’nin Alaçatı’sı ile ayrı bir markadır

 Son 5 yılda İstanbulluların akınına uğrayan Alaçatı sosyetenin yeni tatil mekanı haline geldi. Arnavut kaldırımı döşeli daracık sokaklarında nostaljik bir yolculuğa çıkmanızı tavsiye ederim. ‘Alaçatı’ sadece sörf demek değil. Bu eski Rum köyünün kalbi son birkaç yıldır Kemalpaşa Caddesi’nde atıyor; yana sıralanmış taş evlerin neredeyse tamamı restore edilip kafe, restoran, butik ya da otele dönüştürülmüş.

3364056_orig (1)

Alaçatı yat limanının sağında bulunan sörf alanı geniş bir sığ alana sahip. Böylece hiç yüzme bilmeyen insanlar bile boğulma tehlikesi olmadan rüzgar sörfü öğrenme şansını yakalayabiliyor. Alaçatı yaz kış yaşayan bir mekan olduğundan sörf meraklıları hafta içi, hafta sonu, yaz-kış bu sporu keyifle gerçekleştirebiliyor.

alacati3oo

 

Bir Cevap Yazın