Köy Enstitüleri Karşıyaka’da Ölümsüzleşti

Karşıyaka Belediyesi, İnönü Mahallesi’nde yapımını tamamladığı Köy Enstitüleri Parkı’nın açılışını görkemli bir törenle gerçekleştirdi. Modern oturma grupları ve o dönemi anımsatan heykellerin de yer aldığı park, mahalle halkı tarafından çok beğenildi. Başkan Akpınar “Köy Enstitülerinden aldığımız gücü geleceğe taşıyoruz” dedi.

Karsiyaka_3910
6 Bin Metrekare Yeşil Alan

Modern Türkiye’nin en önemli eğitim devrimi olarak bilinen ve bu yıl 76’ncı yaşını kutlayan Köy Enstitüleri, Karşıyaka Belediyesi’nin, İnönü Mahallesi’nde hazırlayıp hizmete sunduğu parkta ölümsüzleşti. 6 bin metrekarelik yeşil alana sahip Köy Enstitüleri Parkı ile eğitime ve aydınlanmaya verdiği önemi bir kez daha gösteren Karşıyaka Belediyesi, park içine yerleştirdiği 22 görsel panoda, Köy Enstitüleri ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı. Ayrıca modern maketler ve heykeller sayesinde de Köy Enstitüleri ruhu canlandırıldı.

Karsiyaka_3917

Kurdeleyi Birlikte Kestiler

Açılış kurdelesini, törene katılanlarla birlikte kesen Başkan Akpınar daha sonra park alanını da gezerek, vatandaşlarla bol bol fotoğraf çektirdi. Çevre apartmanlarda oturan vatandaşlar da balkonlarından Türk Bayrağı sallayarak açılışa destek verdi. Törene; CHP Karşıyaka İlçe Başkanı Uğur Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, eski dönem belediye başkanlarından Kemal Baysak, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Karşıyaka Şube Başkanı Yılmaz Tekeli ile genel merkez yöneticileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.

Karsiyaka_3942
Köy Enstitüleri Ruhunu Yaşatacağız

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Köy Enstitüleri, modern Türkiye’nin en önemli eğitim devrimi ve bir aydınlanma mucizesidir. Ulu Önderimiz Atatürk’ün üstün öngörüsü ile tasarlanan bu yapı, o dönemde, 40 bin köyünün 35 bininde okul bile olmayan ülkemize eğitim anlamında çağ atlatmış ve bu ruh, yıkılması güç bir miras olarak bugünlere taşınmıştır. Geçmişten aldığımız güçle, geleceğe yön veriyoruz ve Türkiye’de, Köy Enstitüleri adı ile açılan ilk parkı vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Gençlerimizi Köy Enstitüleri ruhu ile yetiştirmeyi sürdüreceğiz” dedi.

Karsiyaka_3930

Akpınar’a Teşekkür

İnönü Mahalle Muhtarı Hasan Söğüt “İki yıldır ilkleri gerçekleştiren belediye başkanımız, bunların pek çoğunu bizim mahallemizde hizmete sundu. Bu park ile birlikte, iki yılda toplam 12 bin metrekarelik yeşil alan kazandırdı. Köy Enstitüleri anlayışını yaşatmak adına atılan bu adımı takdir ediyor ve Başkanımız Akpınar’ı kutluyorum” diye konuştu.
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Karşıyaka Şube Başkanı Yılmaz Tekeli de “Daha önce Hasan Ali Yücel ve Nazım Hikmet heykellerini ilçemize kazandıran belediye başkanımız, Köy Enstitüleri adını bu parka vererek, Türkiye’de bu anlamda bir ilki gerçekleştirmiştir. Kendisini kutluyor ve teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Bir Cevap Yazın