Çay Hakkında Bilinmeyenler

Ülke olarak çayı çok sevdiğimiz istatistiklerle de kanıtlanıyor. Ancak hemen her gün aksatmadan içtiğimiz çay hakkında neler biliyoruz?

1- Çayın Tarihi

sallama_cay_Nettekeyif.net_

 

Çayın tarihi milattan önce 2 bin 700’lü yıllara dayanırken, çayı ilk Çinliler’in bulduğu tahmin ediliyor. Avrupa’ya çay 17. yüzyılda, ülkemize ise çay 1940’lı yıllarda gelmiştir.

2- En Organik Çay Türkiye’de

Çay-1

Dünyada çay üreticisi ülkeler arasında çay bitkisi üzerine kar yağan tek ülke Türkiye. Çin, Hindistan ve Sri Lanka gibi ülkelerde çay bitkisi üzerine kar yağmadığı için çay bitkisinde oluşan hastalıklar ve böcekler ile mücadelede kimyasal ilaçlar kullanılıyor.

3- Tüketimde Derece

çay_67485

Türkiye çay tüketimi açısından ise dünyanın en çok çay tüketen 4. ülkesi konumunda.

4- Hastalıklara Çare

ceylon_siyah_cay

Günlük içecek tüketimimizin önemli bir bölümünü karşıladığımız çay bir çok hastalığa da iyi geliyor.

5- Kolesterol Savaşçısı

cay

Araştırmacılara göre çay, iyi huylu HDL kolesterolünü yükseltirken, kötü huylu LDL kolesterolünü düşürüyor. Bunun yanında kalp krizi ve felç olma riski de çay içmeyenlere oranla daha az.

6- Diş Sağlığı

5555

Çay vücut sağlığına da iyi gelirken, “ ‘Polifenoslar’a ek olarak çayda ‘florid’ de var. Bu da dişlerin çürümesini engelliyor. 1986’da yapılan bir araştırmada floroid ve polifenolosun karışımının dişleri asidli yiyeceklerden koruduğu ortaya çıkmış. Bundan sonra çay içtikten sonra dişlerinizi fırçalamaya gerek kalmadı. Çayı içerek veya vücudunuza
sürerek güneş çarpmasından korunabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın