Özel Gençler İzmir’i Fotoğraflıyor

Karşıyaka Belediyesi; Ulusal Down Sendromu Derneği ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği işbirliğiyle, down sendromlu gençler için özel bir fotoğraf projesi başlattı. “Down Sendromlu Bireyler Gözünden İzmir” başlıklı proje kapsamında kentin dört farklı noktasında fotoğraflar çekecek olan gençler, Mayıs ayında da eserlerini sergiye taşıyacak.

Karşıyaka_0999
Başkan Akpınar da Katıldı

Down sendromlu gençlerin sosyal yaşamda daha aktif rol almasını sağlamak ve fotoğraf sanatını sevdirmek amacıyla hayata geçirilen projenin ilk etabı, Bostanlı Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirildi. Farklı yaş gruplarından 20 gencin yer aldığı etkinliğe, Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da katıldı. Başkan Akpınar ile birlikte barınak ve sahil bölgesinde birbirinden güzel fotoğraflar çeken gençler, eğlenceli saatler geçirdi.

Karşıyaka_1122

Sergi Açacaklar

Etkinlik sırasında eğitmenlerden fotoğrafçılık tekniklerini de öğrenen katılımcılar, Nisan ayı boyunca İzmir’in üç farklı noktasında daha çekim yapacak. Down sendromlu gençlerin imzasını taşıyan en güzel kareler, Mayıs ayının ilk haftasında Bostanlı Güzel Sanatlar Parkı’nda açılacak sergiyle İzmirlilerin beğenisine sunulacak.

Karşıyaka_1272

“Duyarlı Olmalıyız”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Down sendromu hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Down sendromlu bireylerin bizden hiçbir eksiği yok. Bu konuda toplumda farkındalık yaratmaya çalışırken; böyle güzel etkinliklerle de sosyal yaşamda daha fazla yer almalarını sağlıyor, yeteneklerini keşfedip geliştirebilecekleri ortamlar yaratıyoruz. Onlar istedikleri takdirde pek çok şeyin üstesinden gelip hayatın her alanında yer edinebilir, başarılı olabilir. Bize düşen de duyarlı olmak, desteklemek, hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermektir” dedi.

Karşıyaka_0983

 

Bir Cevap Yazın