“Yerli Irklar Yok Olmasın”

Karşıyaka’da ‘Yerli Köpek Irkları Çalıştayı’ yapıldı

Can dostlara yönelik farkındalık yaratmak ve yerli ırkları korumak adına çalışmalarına hız veren Karşıyaka Belediyesi, “Yerli Köpek Irkları Çalıştayı” düzenledi. 100’den fazla akbaş ve kangalın katıldığı yarışmalarda da ırklarının en iyisi olan köpekler seçildi.

Karsiyaka_0560

Yamanlar’da Buluştular

Yerli Köpek Irklarını Koruma, Araştırma, Islah ve Tanıtma Federasyonu ile birlikte gerçekleştirilen çalıştay, Yamanlar Piknik Alanı’nda yapıldı. Çanakkale, Manisa, Balıkesir, Ankara, Aydın, Denizli, İzmir gibi pek çok ilden köpek yetiştiricileri ile akademisyenler katıldı. Çalıştayın ilk bölümünde yerli köpek ırklarının özellikleri, hastalıkları, yaşamsal farklılıkları, korunmasının önemi, beslenmede dikkat edilmesi gerekenler anlatıldı. İkinci bölümde ise köpek yarışmaları yapıldı. Yaş ve cinse göre yapılan kategorilerde dereceye girenlere madalyalar verildi.

Karsiyaka_0478

Kimler Katıldı

Çalıştaya; Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Atasoy, Adnan Menderes Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Belge, Prof. Dr. Murat Sarıerler, Prof. Dr. Ferda Belge, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nden Doç. Dr. Abuzer Acar, Selçuk Üniversitesi’nden Doç. Dr. Alper Yılmaz, köpek eğitmeni Veteriner Hekim Dr. Gürbüz Ertürk, Karşıyaka Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü Veteriner Çağlayan İnanlı ile yerli köpek yetiştiricileri katıldı. Uzmanlar, soru-cevap bölümünde yetiştiricileri bilgilendirip sorunlara çözüm önerileri sundu.

Karsiyaka_0520

“Karşıyaka Belediyesi’ne Teşekkürler”

Federasyon Başkanı Doğan Karatay Karşıyaka’daki buluşmanın çok önemli olduğunu belirterek “Yerli köpek ırklarımızın yok olmaması için mücadele ediyoruz. Bu mücadelemizi işbirliği içinde olunca daha verimli sonuçlandırabiliriz. Karşıyaka Belediyesi bize ev sahipliği yaparak buluşmamızı sağladı. Başta Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar olmak üzere tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Bir Cevap Yazın