Bahar Aylarına Sağlıklı ve Mutlu Girmek Elinizde!

Seher Okan

Seher OKAN

Bahar, yaz aylarına hazırlık sürecimizin habercisidir. Yaz aylarında hedeflediğimiz sağlıklı ve fit görünümü sağlayabilmek için önümüzde artık oldukça az zamanımız var. Bu süreci en doğru ve en sağlıklı şekilde değerlendirmek ve kendimizi baştan aşağı yenilemek için, spor ve sağlıklı beslenme ile birlikte bunu yaşam biçimine dönüştürmek de gerekiyor.

Hayat ritminiz sizin elinizde, mucizelere hazır mısınız?

Sağlıklı olmak, beraberinde bize yüksek yaşam kalitesine erişmemizi de sağlar. Spor ve sağlıklı beslenme bu anlamda birbirinden ayrılmayan ikilidir. Fit olmak ve sağlıklı görünmek için sporun yanında beslenmenin de önemini unutmayın. Bilgi çağını yaşadığımız günümüzde, teknolojik gelişmeler de fiziksel hareketliliğimizi iyiden iyiye kısıtlamakta ve neredeyse pek çok işi masa başından halletmemize neden olmaktadır. Bu gelişme ile birlikte yemek yeme alışkanlıklarımız ve fiziksel aktivitelerimiz de değişime uğramıştır. Bu durum vücut sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Bahar aylarının gelmesi ile birlikte dışarıda çok daha fazla zaman geçireceğimiz güneşli ve güzel Yaz aylarına güvenle girmenin, fazla kilolarımızdan kurtulmanın, dinç, sağlıklı ve mutlu olmanın tam zamanı.

11
Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin, kendinizdeki müthiş değişiminizi izleyin…

Doğru beslenme ve sağlıklı yaşam için kahvaltı öğününüzü kesinlikle atlamayın. Ünlü şair Cemal Süreya’nın da dediği gibi gerçekten de “kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı’. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanın hem sağlığınıza hem de mutluluğunuza katkılarını görmezden gelmeyin ve kahvaltınızın gününüzün vazgeçilmezi olmasını sağlayın.
Gün içinde daha çok sebze ve meyve tüketin. Vücudunuzun gün içinde ihtiyaç duyduğu besinleri dengeli ve yeterli miktarda ve sık öğün aralıkları ile diyetisyeninize de danışarak almaya çalışın.
Kısa sürede mucizevi şekilde sizlere kilo verdirmeye yönelik diyet programlarından artık vazgeçin. Tek tip beslenmek, tek tip besinle ağır diyetler yapmak sizlere kısa sürede kilo kaybı sağlamış gibi olsa da vücudunuza kötü davranarak verdiğiniz bu kiloların kısa zaman sonra daha fazlasıyla bedeninize misafir olacağını lütfen unutmayın. Beslenme koçlarından ve diyetisyenlerden yardım alarak kendi fiziki yapınıza uygun olan diyet ve beslenme alışkanlığını seçin ve bunu mutlaka spor faaliyetleri ile destekleyin.
Doğal olmayan katkılı meyve sularına, kremaları ve bol şekerli kahvelere, gazlı içeceklere düşkünlüğünüzü hemen bir kenara atın ve vücudunuzun olmazsa olmaz ihtiyaçlarından olan su tüketiminizi arttırın. Su tüketiminin kilo vermenizi kolaylaştıracağını ve vücudunuzun nem dengesini de destekleyerek daha sağlıklı ve parlak bir cilt görünümüne ulaşmanızda size büyük katkı sağlayacağını aklınızdan çıkartmayın.
Modern hayatın getirdiği hızlı ve bol yağlı beslenme alışkanlıkların artık dur diyerek Ege mutfağının sağlıklı ve bol seçeneklerini değerlendirip sevdikleriniz için evinizin mutfağında sağlıklı lezzetli ve içine mutluluk da koyduğunuz yemekler yapmaya özen göstererek farklılık yaratın.

beden-tipine-gore-beslenme

Sporu yaşam tarzı olarak kabul edin, harekete geçin.

Sağlıklı ve doğru beslenmenin yanı sıra günlük sportif aktiviteleri hayatınızın vazgeçilmezleri listesine ekleyin. Gün içindeki monoton, hareketsiz, oksijensiz yaşam şeklinizi değiştirin ve kendinize yeni bir yaşam seçin. Sporu hayat tarzınız yaparak hayatı aktif ve sağlıklı bir şekilde yaşayın.
Bunu yaparken sportif faaliyetlerinizi eğlendirici hale dönüştürmenin elinizde olduğunu da unutmayın. Pilates, Yoga, Reformer, Fitness gibi aktivitelerden size en uygun olanını hemen seçin ve hayatınıza yeni bir renk, yeni insanlar, sağlık ve mutluluk katın. Düzenli olarak spor yapmak bedensel dengenize ulaşmanızı sağlayacak ve inanın sizi daha mutlu yapacaktır. Gün geçtikçe vücudunuzdaki olumlu değişimleri gördükçe spora neden daha önce başlamadığınızı sorgulayacak olsanız da unutmayın ki hiçbir şey için geç kalınmış değildir.
O gün spora mı gidemediniz? Yürüyün, caddelerde kaldırımlarda şehri seyrederek tempolu şekilde yürüyün. Hem vücudunuzun hem de ruh sağlığınızın değişimine bizzat tanık olun. Günlük egzersizlerinizi unutmayın, hayat dinamiklerinizi her zaman yüksek tutun.
Baharın gelişi ile hayatınızı değiştirin, kendinizi yenileyin. Dışınızdaki güzelliğinize güç, içinizdeki gücünüze güzellik katın…

spor

Bir Cevap Yazın