Deniz ve Yeşilin Termalle Buluştuğu Cennet Güre

Ahmet Aydın AKANSUAHMET AYDIN FOTO

Kış mevsiminde gezi rotamı genellikle termal bölgelerine yapıyorum. Ege Bölgesi gerçekten termal cenneti bir coğrafya’da. Üstelik termal oteller sadece şifa arayanlara değil keyifli tatil ya da hafta sonu geçirmek isteyenlere de birbirinden güzel aktiviteler sunuyor. Geçtiğimiz günlerde tarih, deniz, doğa ve termal zenginliğini birarada barındıran Edremit’in Güre Beldesin’deki Hattuşa tesislerde ayların yorgunluğunu attım. Zaten doğa düşkünü ve çevre yazarı olarak yüreğim zaten hep orada olduğu için Kazdağları’na yılda bir veya iki kez giderim.

güre kazdağlarında dağ yürüyüşü1


IMG_4669
IMG_4457Hattuşa SPA
IMG_4359
Güre’nin yüzakı Hattuşa 

Bin Pınarlı Kazdağı’nın (İda Dağı) merkez kapısı kabul edilen Güre,1993 yılında Termal Turizm Bölgesi ilan edilmesinden sonra dev adımlar atmış. Dünyanın en önemli turizm kaynaklarından biri olan termal kaplıca tesisleri konusunda Güre, 6 bin yatak kapasitesi ile Türkiye’nin hatta Avrupa ve  dünyanın da en önemli kaplıcaları arasında yerini almaya başlamış. Hattuşa Astyra Thermal Resort & Spa’yı gezince ben de tam not verdim. Ulusal gazete ve TV’lerde geniş yer alan Güre Hattuşa için Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Atatürk ve dünya zenginlerinin termal tedavi gördüğü Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri Prag’a 130 kilometre uzaklıktaki Karlovy Vary benzetilmesi yapılmış.

IMG_4450

Afrodit Termal Otel

Yöre insanına iş istihdamı

 Avrupa’da pek çok şehri gezmiş biri olarak Güre’deki mükemmel yatırımları görmek ve en önemlisi yöre insanına iş istihdamı yaratılması beni müthiş sevindirdi ve gururlandırdı. R2 Ana Yetkili Tanıtım Ofisi part-time çalışan güler yüzlü geçler ve müdürleri Handan Ateş, Fatih Karataş, Hasan Kalkay, Haydar İlhan, Uğur Kalkay, Serhan Raşa, Mustafa Gümüş, Kaya Sandal’ı candan davranışlarından dolayı kutladım. Aslen Çorumlu olan ve Ankara Çağa Bölgesi’ne Hitit Ayaş Termal Tesislerini kazandıran Jeotermal Enerji Kaynaklarını Araştırma ve Değerlendirme Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Doğan’ı, Güre’ye kazandırdığı Hattuşa için tebrik ettim. Ayrıca Güre’de 2 bin konut jeotermal enerji ile ısınıyor ve bu rakamı 5 bine çıkarmak için çalışmalar sürüyor. Afrodit Termal Tesisleri de özel otelleri aratmayacak modernlik ve konfor içinde. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka’nın, Güre Belediye Başkanlığı döneminde yakından ilgilendiği Afrodit Termal Tesisleri özel otel ve termal tesisleri mantığı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Hattuşa R2 tanıtım ekibiii

Güre geziniz en az 2 gün olmalı

 Tabi ki Güre’ye sadece termal tesisler için gitmedim. Etrafını da gezdim. Güre Pınarbaşı Mevkii´nde bulunan ağlayan şelale, Kazdağı eteklerinde görülmesi gereken bir yerdir. Adeta doğada kolay kolay eşine rastlanmayacak cömertlikte tabiat dersi veriyor. Güre, mitolojide Zeus ile Leto´nun kızı, Apollon´un ikiz kız kardeşi, vahşi doğa, avcılık ve ay tanrıçası Artemis kadar Sarıkız efsanesiyle de ünlüdür. “Sarıkız” için Türkiye´nin en ünlü efsanesi deniyor. Kazdağı´nın zirvesinde bulunan yatırı yüzyıllardır ziyaretçi akınına uğruyor.  Bende gittim. Edremit Körfezi´ne hakim, Kazdağları´nın en yüksek tepesinde. Sarıkız’ın yaşadığı Kavurmacılar Köyü´ne gidebilirsiniz. Tarih ve doğa tutkunuysanız mitolojik tarihte dünyanın ilk güzellik yarışmasıyla Afrodit´in güzelliğinin tescillendiği Eko Turizm Bölgesi Kazdağı’na (İda) jeep safari ve trekking yapabilirsiniz.

Güre

Sarıkızın memleketi Güre
İki tepe arasındaki vadide kurulmuş olan Düşler Vadisi’nin bulunduğu Çamlıbel Köyü de gezilecek yerler arasında. Türk sinemasının sevilen oyuncularından Yılmaz Köksal, Tuncel Kurtiz, dünyaca ünlü ödüllü mimar Cengiz Bektaş’ın yerleştiği Güre’yi mutlaka görmelisiniz.  Gitmişken Ayvalık´ın ünlü Cunda Adası´na rakip olan deniz ürünleri mutfağını hakkıyla sunan en kaliteli mekanlardan Yakamoz Balık Restaurana uğramayı ihmal etmeyin. Hele bir de Nuri Erzaim’in objektifine yansıdığı gibi günbatımına denk gelirseniz  değmeyin keyfinize…

Bir Cevap Yazın