Alatekin: Yeni Yatırımlarla Sürekli Büyüyoruz

2005 yılında profesyonel çalışma hayatından vazgeçme kararı ile kendi işinin sahibi olmaya karar veren Zekeriya Alatekin, ilk günden bu yana eşi Şeyda Alatekin ile daima büyümeyi hedefleyerek her geçen yıl yatırımlarına bir yenisini ekliyor. 2015 yılının Kasım ayında Ege Tepe şirketi ile 1,5 milyon TL yatırım yaparak Mavibahçe Alışveriş Merkezi’nde 1500m2 büyüklüğünde Tepehome mağazasını açan Zekeriya Alatekin ile kendisi ve iş hayatındaki başarıları ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik…

IMG_9672

Kendinizden bahsedebilir misiniz? Zekeriya Alatekin kimdir?

1970 yılında Mardin’de doğdum. 2005 yılında profesyonel çalışma hayatından vazgeçip kendi işimin sahibi olmaya karar verdim. Eşim Şeyda Alatekin ile beraber o zamandan beri kendi şirketimizi büyütmeyi hedefleyerek çalışıyoruz. 2 kızım var. Biri ortaokula diğeri liseye gidiyor. Onlara örnek bir baba olmaya çalışıyorum. Her zaman öğrenmeye açık bir insan oldum. Şu anda da Yaşar Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği üzerine Yüksek Lisans yapıyorum. Bu yeni yatırımlar yaparken bana farklı bir pencereden bakabilmeyi sağladı. İzmir Ticaret Odası’nda Meclis üyesiyim ve İZBEYDER Yönetim Kurulu üyesi olarak da aktif olarak görev almaktayım. Daima büyümeyi hedef alarak hep daha çok çalıştım ve ticaret hayatına başladığım beyaz eşya sektörüne mobilyayı da ekleyerek yeni yatırımlarla sürekli büyüyoruz.

Bu büyüme nasıl başladı? Bildiğim kadarıyla bir şirketler grubusunuz, bugünlere nasıl geldiniz?

Aslında her şey 2002 yılında başladı. İzmir Egepark Mavişehir Avm’deki Beko mağazasını ile Mavipark şirketini 2005’te devraldık. 2008’de İzmir Mavişehir Koçtaş Avm’de Arstil Mobilya ve akabinde de panel mobilyada Türkiye’nin en büyük markalarından Teleset Mobilya mağazamızı açtık. Daha sonra yine İzmir Mavişehir Koçtaş AVM’de ikinci Beko mağazamızı açtık. 2011 yılı markalı mobilya dünyasının lideri Doğtaş ile tanışma yılımız oldu ve ilk Doğtaş Exclusive mağazamızı İzmir Mavişehir’de açtık. Bir yılı geçmeden 2012 yılı haziran ayında da İzmir Balçova Asmaçatı Avm’de ikinci Doğtaş Exclusive mağazamızı açtık. 2014 yılında Doğtaş yurtiçi mağazalarımızı devrettik ve Egepars şirketimiz ile Doğtaş, Teleset, Ndesign ve Nliven markalarının İran ülke distribütörlüğünü alarak Tahran’da iki mobilya mağazası açtık. Son olarak 2015 yılının Kasım ayında ise Ege Tepe şirketimiz ile İzmir Mavişehir’de, en prestijli alışveriş merkezi olan Mavibahçe’de Tepehome mağazamızı açtık.

Şirketimiz, hem yurt içinde hem yurt dışında faaliyet gösteren, Türkiye’nin önde gelen markalarını tedarik edip tüketiciler ile buluşturan, güçlü ve başarılı bir şirket haline geldi.

Bugün Mavişehir’de yer alan Egepark Avm Beko ve Koçtaş Avm Beko mağazalarımızda; Beko, Sony, Toshiba, Apple, Grundig, LG, Samsung gibi Türkiye’nin önde gelen markalarıyla beyaz eşya, elektronik, ankastre ürünlerini satıyoruz. Ayrıca Mavişehir Koçtaş Avm’de yer alan mobilya mağazamızda; Teleset, Ndesign gibi ünlü mobilya markalarıyla zenginleştirilmiş oturma grupları, yemek odası, yatak odası takımları, mutfak masaları gibi pek çok ürünü tüketicilerimizle buluşturuyoruz. Tepehome Mavibahçe mağazamızla mobilyadan aksesuara, ev tekstilinden aydınlatmaya kadar tüm ürünleri tüketicilerle buluşturuyoruz.

Yurtiçi mağazalarınız herkes tarafından biliniyor. Biraz da yurtdışı yatırımlarınız hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

İran hem konum olarak bize yakın hem de gelişen bir pazar. Bu nedenle yatırımlarımızın bir kısmını bu ülkeye yaptık. Ocak 2014’te Doğtaş, Teleset, Ndesign ve Nlieven markalarının 5 yıl boyunca İran Ülke Distribütörlüğü anlaşmalarını imzaladık ve Ağustos 2014’te 2.800m²’lik ilk Tahran mağazamızı açtık. Müşterilerden çok olumlu geri dönüşler aldık ve yoğun talep üzerine daha sonra Tahran’da bir mağaza daha açtık.

IMG_9684

Tepehome Mavibahçe mağazanız için çok ses getiren bir açılış yaptınız ve yoğun ilgi gördünüz. Neden Tepehome markasını tercih ettiğiniz ve mağazanızda müşterilerinize hangi ürünleri sunuyorsunuz?

Tepehome, bugüne kadar kalite anlayışından taviz vermeden üretim yapan Türkiye’nin en sevilen mobilya ve dekorasyon markaları arasında yer almaktadır. 2015 yılının Kasım ayında Ege Tepe şirketimiz ile 1,5 milyon TL yatırım ile İzmir Mavişehir’de, en prestijli alışveriş merkezi olan Mavibahçe’de 1500m2 büyüklüğünde Tepehome mağazamızı açtık. Tepehome mağazamızda mobilyadan aksesuara, ev tekstilinden aydınlatmaya kadar tüm ürünleri bulabilirsiniz.

Sadece mağazalarda mı satış yapıyorsunuz? Yoksa başka satış kanallarınız da var mı?

Hayır, aynı zamanda, mağaza dışında da yaptığımız projeli işlerimiz var. Kurumsal satış departmanımızla beyaz eşya, elektronik, mobilya, ev tekstili, yatak, bahçe mobilyaları ve sistem klimalarının satışını yapıyoruz. Büyük inşaat firmaları ile yaptığımız çalışmalarda örnek daire hazırlanması, özel müşteri indirim kartı uygulaması ve toplu satışlarımız da olmakta. Belirlenen projelerle ilgili tüm bir dairenin beyaz eşya ve mobilyasını, aksesuarları da dahil döşeyerek müşterilerin beğenisine sunuyoruz.  Bunun yanı sıra devlet ihalelerini ve kurumsal firmaları takip eden de bir ekibimiz var.

Diğer bir satış kanalımız ise e-ticaret sitemiz. www.mavipark.com.tr web sitemiz üzerinden beyaz eşyadan cep telefonuna, aksesuardan ev tekstiline kadar pek çok ürün bulunmakta.

Bunca işi nasıl yönetiyorsunuz? Bir gününüz nasıl geçiyor? Bu kadar yoğun iş temponuzda kendinize ve ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?

İlk başladığımızda sadece 3 kişiydik. Her işi ben ve en büyük destekçim eşim yapıyorduk. Bugün artık satış pazarlamadan lojistiğe, muhasebeden, kurumsal satışa profesyonel bir ekiple çalışıyoruz. Haftalık yönetim toplantımızda her şeyi konuşur ve şirketi birlikte yönetiriz.

Pazarları da dahil hergün 5’te uyanıyorum. 7.30’a kadar raporlarımı kontrol edip elektronik postalarımı okuyorum. Kızlarımı okula gönderdikten sonra kahvaltı ve hazırlık sonrası 9’da işte oluyorum. Genelde haftada 2 ya da 3 akşam toplantım oluyor. Kızlarım uyumadan mutlaka evde olmaya çalışıyorum. Pazar günlerini ailemle geçiriyorum. Kızlarımın yetişme sürecinde kişiliklerinin oluşmaya başladığı bu dönemlerde iyi bir baba figürü çizmeye çalışıyorum. Bir çocuğun evde alması gereken eğitimleri vermeye gayret ediyorum.

Başarılı ve tanınmış bir iş adamı olarak, aynı zamanda girişimci gençlere de örnek oluşturuyorsunuz. Bu anlamda kısaca hayat felsefenizden bahsedebilir misiniz?

“Problemin çözümüne katkıda bulunmayanlar problemin kendisi olurlar.” derim hep. Bu nedenle öğrenmeye açık ve sonuç odaklı insanlar her zaman başarılı olurlar.

Bu yıl ki hedeflerini öğrenebilir miyiz?

Mobilya, beyaz eşya, elektronik, halı, aksesuar ve uyku grubunu bünyesinde bulunduran ev konseptli büyük mağazalarla yolumuza devam edeceğiz. Tepehome markasıyla yeni yatırımlarımız sürecek.

Bir Cevap Yazın