Körfez’in en büyük bayrağı Karşıyaka’da dalgalandı

Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümünü anlamlı etkinliklerle kutlayan Karşıyaka Belediyesi, İzmir Körfezi’nin en büyük Türk Bayrağı’nı Karşıyaka semalarına astı. 150 metrekarelik dev bayrağın göndere çekildiği tören duygusal anlara da sahne oldu. Başkan Akpınar “Hiçbir kuvvet, hiçbir baskı, hiçbir oyun, içimizdeki Çanakkale Ruhunu yok edemeyecek” dedi. Çanakkale’de şehit olan Karşıyakalılar anısına oluşturulan ‘Anıt Kaya’ da törenle açıldı.

Karsiyaka_6353

Karsiyaka_7384

DEV BAYRAK GÖKLERDE

Karsiyaka_7397Karşıyaka Belediyesi, Çanakkale Destanı’nın 101. yıl dönümünü anlamlı etkinliklerle kutladı. Mavişehir’deki Denizkızı Parkı’nın içine; kromaj kaplı çelik konstrüksiyondan yapılan 50 metrelik gönder direği çeken belediye, İzmir Körfezi’nin en büyük Türk Bayrağı’nı da burada dalgalandırmaya başladı. Körfez’in her noktasından görülebilen 150 metrekarelik dev bayrağın göndere çekilme töreni, Çanakkale Savaşları’nın yıl dönümü olan 18 Mart’ta, yoğun katılımla yapıldı. Saygı duruşunun ardından, İstiklal Marşı ile Karşıyaka semalarına yükselen bayrak, duygusal anların da yaşanmasına neden oldu. Mavişehir’deki Denizkent restoranın ön kısmında yer alan Denizkızı Parkı’ndaki törende canlı heykeller de gösteri sundu. Gönderin yapımında emeği geçen Ferit Turan’a plaket verildi. Bayrağın taban alanı, traverten kaplı led ve 4 adet projektör ile aydınlatılacak. Karşıyaka Belediyesi, geçen yıl da Çanakkale Anıtı’nın prototipini aynı parkın içine dikmiş, Çanakkale ruhunu Karşıyaka’ya taşımıştı.

GERİ DÖNMEYİ DÜŞÜNMEDİLER!

Karsiyaka_6742Aynı park içinde ayrıca; Çanakkale Savaşları sırasında şehit düşen 15 Karşıyakalı için de Yamanlar Dağı’ndan getirilen Anıt Kaya’nın açılışı yapıldı. Kayanın üzerine, kahraman şehitlerin isimleri yazıldı. Gecenin son etkinliği ise Bostanlı Suat Taşer Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşti. Ahmet Diker ve Ekrem Altay tarafından sahnelenen ‘Geri Dönmeyi Düşünmediler’ temalı halk oyunları ve drama gösterisi salonu dolduranlar tarafından büyük alkış aldı. Gösteride 7 farklı bölgenin kültürü dans ve drama ile anlatıldı. Gecenin sonunda hep bir ağızdan 10’uncu Yıl Marşı söylendi.

“ÇANAKKALE RUHUNDAN VAZGEÇMEYİZ”

Karsiyaka_7829

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar “Biz savaşlara, teröre, faili meçhullere pek çok değerini kurban vermiş bir halkız. Gençlerimiz, askerlerimiz, polislerimiz, görevi uğruna canını veren öğretmenlerimiz, bilim insanlarımız, sanatçılarımız ve daha nicesi… Onların boşuna ölmediklerini
kanıtlayacak tek şey, bizim yurtseverliğimiz, ülkemize olan sonsuz bağlılığımız, hiç birinden ödün veremeyeceğimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin değerleridir. Biz çağdaşlığa, laikliğe, demokrasiye, insan haklarına, bilime ve sanata ne kadar değer verir, koruyup geliştirmek için ne kadar çalışırsak, aziz şehitlerimiz o kadar huzur içinde uyuyacaktır. Hepsini saygıyla, minnetle ve hasretle anıyorum. Hiçbir kuvvet, hiçbir baskı, hiçbir oyun, bizi bu duruşumuzdan ve Çanakkale Ruhumuzdan vazgeçiremeyecektir, büyük hatıraları önünde bir kez daha söz veriyoruz” dedi. Karşıyaka Kaymakamı Saadettin Yücel ise 150 metrekarelik dev bayrağın Karşıyaka’ya çok yakıştığını söyledi, ‘Emeği geçenlere teşekkür ediyorum’ diye konuştu.

TÖRENE KİMLER KATILDI

Karsiyaka_7718Törene; Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar- eşi Zehra Akpınar, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Karşıyaka Kaymakamı Sadettin Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Kazım Arapoğlu, Dışişleri Bakanlığı İzmir Temsilci Ahmet Berki Dibek, CHP İzmir İl Başkanı Alaattin Yüksel, İlçe Başkanı Uğur Yıldırım, meclis üyeleri, muhtarlar, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda Karşıyakalı katıldı.

Karsiyaka_7433

Bir Cevap Yazın